Xəbər verdiyimiz kimi, tanınmış müğənni, Əməkdar artist Aygün Bəylər 6 yanvar 2024-cü il tarixində uzun sürən ağır xəstəliklə bağlı müayinə üçün getdiyi Türkiyənin Ankara şəhərində vəfat edib.
Yanvarın 8-də Səttar Bəhlulzadə adına Mədəniyyət evində sənətkarla vida mərasimi keçirilib.
Tabutun önünə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın adından əklil qoyulub.
Mərasimdə mədəniyyət nazirinin müavinləri Murad Hüseynov, Səadət Yusifova, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Vida mərasimindən sonra müğənninin cənazəsi Suraxanı qəbiristanlığında torpağa tapşırılıb.
Xatırladaq ki, Aygün Aydın qızı Hümbətova (Aygün Bəylər) 22 avqust 1975-ci ildə Bakıda anadan olub.
1988-ci ildə yeni yaradılan Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasına solist olaraq qəbul edilib. 1995-ci ildə Şövkət Ələkbərova adına musiqi kollektivini yaradaraq geniş konsert fəaliyyətinə başlayıb.
Aygün Bəylər 1998-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) Xanəndəlik fakültəsinə daxil olub. Burada Arif Babayev, İslam Rzayev, Ağaxan Abdullayev və başqa görkəmli sənətkarlardan muğamın incəliklərini öyrənib.
2005-ci ildə Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində ənənəvi keçirilən “Şərq təranələri” beynəlxalq musiqi festivalında folk-muğam triosunun müşayiəti ilə çıxış edən Aygün Bəylər Azərbaycan muğam məktəbini uğurla təmsil edərək birinci mükafata layiq görülüb.
Müğənni 2005 – 2010-cu illərdə Fransa, İspaniya, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Rusiya, Türkiyə, Yunanıstan, Almaniya, Cənubi Koreya, İsveç, Danimarka və s. ölkələrdə konsert proqramları ilə çıxış edib.

Как мы сообщали, известная певица, Заслуженная артистка Айгюн Бейлер скончалась 6 января 2024 года в турецкой Анкаре, куда отправилась на обследование в связи с длительной тяжелой болезнью.
8 января в Доме культуры имени Саттара Бахлулзаде состоялась церемония прощания с артисткой.
К гробу был возложен венок от имени Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
В церемонии приняли участие заместители министра культуры Мурад Гусейнов, Саадат Юсифова, деятели культуры и искусства, представители общественности и другие гости.
После церемонии прощания певица была захоронена на Сураханском кладбище.
Напомним, что Айгюн Айдын гызы Гумбатова (Айгюн Бейлер) родилась 22 августа 1975 года в Баку.
В 1988 году она был принят солисткой во вновь созданную Азербайджанскую Государственную Детскую Филармонию. В 1995 году она создала музыкальный коллектив имени Шовкет Алекперовой и начала широкую концертную деятельность.
В 1998 году Айгюн Бейлер поступила на факультет Исполнительского мастерства Азербайджанской Государственной Консерватории (ныне Бакинская музыкальная академия). Здесь она изучала тонкости мугама у Арифа Бабаева, Ислама Рзаева, Агахана Абдуллаева и других выдающихся мастеров.
В 2005 году Айгюн Бейлар в сопровождении фолк-мугамного трио выступила на международном музыкальном фестивале «Мелодии Востока», традиционно проходившем в Самарканде, Узбекистан успешно представив азербайджанскую школу мугама, она была удостоена первой премии.
В 2005-2010 годах певица гастролировала во Франции, Испании, Марокко, США, Англии, России, Турции, Греции, Германии, Южной Корее, Швеции, Дании и других странах с концертными программами.