Paytaxtımız daha bir beynəlxalq miqyaslı sənət bayramına ev sahibliyi edir. 31 oktyabr – 4 noyabr tarixlərində I Beynəlxalq TÜRKSOY Teatr Festivalı keçirilir.
Noyabrın 1-də Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında festivalın açılış mərasimi baş tutub. Mərasimində Türk dünyasından teatr sənətinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları tərəfindən əvvəlcə Fəxri xiyabanda mədəniyyətimizin böyük himayədarı olmuş Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı ziyarət olunub, məzarın önünə gül dəstələri düzülüb, xatirəsi ehtiramla yad edilib. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib.
Sonra Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında mətbuat konfransı keçirilib.
Mərasimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Türk dünyasının səhnə, sənət təmsilçilərini bir araya gətirən festival münasibətilə hər kəsi təbrik etdi, sənət şöləninin işinə uğurlar arzuladı.
Nazir dedi ki, festival Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, peşəkar milli teatrımızın yaradılmasının 150 və TÜRKSOY-un 30 illik yubileyləri münasibətilə gerçəkləşir. TÜRKSOY-un xətti ilə ilk dəfə keçirilən festival qardaş ölkələr arasında teatr əlaqələrinin inkişafına, yaradıcılıq mübadiləsinin genişlənməsinə zəmin yaradacaq.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev Türk dünyasında ilk peşəkar teatrın 150 il öncə məhz Azərbaycanda yarandığını diqqətə çatdırdı. Baş katib teatrımızın əsr yarımlıq sənət yolu haqqında söz açdı, hazırda bu sahənin inkişafına öz töhfəsini verən sənət adamlarını təbrik etdi, yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı.
İlk festivalın Bakıda keçirilməsinin təsadüfi olmadığını vurğulayan Sultan Raev layihənin Türk dünyasında yeni yaradıcılıq axtarışlarına təkan verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Çıxışlardan sonra festivalın müsabiqə proqramına daxil olan ilk səhnə əsəri – Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının “Qarabağnamə” tamaşası təqdim edildi.
Xalq yazıçısı İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” pyesi əsasında hazırlanmış tamaşanın quruluşçu rejissoru Xalq artisti Mərahim Fərzəlibəyovdur.
XVIII əsrdə Qarabağ xanlığının mərkəzi Şuşada baş vermiş tarixi hadisələrdən bəhs edən tamaşa izləyicilər tərəfindən maraqla qarşılandı.

В нашей столице проходит еще один международный праздник искусств. С 31 октября по 4 ноября проходит I Международный Театральный Фестиваль ТЮРКСОЙ.
1 ноября в Азербайджанском Государственном Академическом Национальном Драматическом Театре состоялась церемония открытия фестиваля. В церемонии приняли участие представители театрального искусства со всего Тюркского мира.
Участники мероприятия сначала в Аллее почетного захоронения посетили могилу Общенационального лидера Гейдара Алиева, который был большим покровителем нашей культуры, возложили цветы к могиле и почтили его память. Также была посещена могила выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой.
Затем состоялась пресс-конференция в Азербайджанском Государственном Академическом Национальном Драматическом Театре.
Выступая на церемонии с вступительной речью, министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли поздравил всех с фестивалем, который объединил представителей сцены и искусства Тюркского мира, пожелал успехов празднику искусства.
Министр отметил, что фестиваль состоится по случаю 100-летнего юбилея Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева и объявления города Шуша «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год, 150-летия создания нашего профессионального национального театра и 30-летнего юбилея ТЮРКСОЙ. Фестиваль, впервые проведенный по линии ТЮРКСОЙ, создаст основу для развития театральных связей между братскими странами, расширения творческого обмена.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев отметил, что первый профессиональный театр в Тюрском мире появился 150 лет назад именно в Азербайджане. Генеральный секретарь рассказал о полуторавековом пути искусства нашего театра, поздравил людей искусства, которые в настоящее время вносят свой вклад в развитие этой сферы, пожелал новых творческих успехов.
Подчеркнув, что проведение первого фестиваля в Баку не случайно, Султан Раев выразил уверенность в том, что проект даст толчок новым творческим поискам в Тюркском мире.
После выступлений было представлено первое сценическое произведение, вошедшее в конкурсную программу фестиваля – спектакль Азербайджанского Государственного Академического Национального Драматического Театра «Карабахнаме».
Режиссер-постановщик спектакля по пьесе народного писателя Ильяса Эфендиева «Правитель и его дочь» – Народный артист Марахим  Фарзалибеков.
Спектакль, рассказывающий об исторических событиях, произошедших в XVIII веке в столице Карабахского ханства – Шуше, был с интересом встречен зрителями.