“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Səsyazma Evinin tabeliyində olan Niyazi adına Dövlət Simfonik Orkestrinin, Səid Rüstəmov adına Xalq Çalğı Alətləri Orkestrinin və Cahangir Cahangirov adına Xorun Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyinə verilməsi haqqında" Nazirlərlər Kabinetinin Qərarı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 119-cu maddəsinin səkkizinci abzasını rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə razılaşdırılmış təklifinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti qərara alır:
1. “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Səsyazma Evində fəaliyyət göstərən Niyazi adına Dövlət Simfonik Orkestri ştat vahidləri ilə birlikdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki Heydər Əliyev Sarayına, Səid Rüstəmov adına Xalq Çalğı Alətləri Orkestri və Cahangir Cahangirov adına Xor ştat vahidləri ilə birlikdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki Beynəlxalq Muğam Mərkəzinə verilsin.
2. Bu Qərarın 1-ci hissəsinə əsasən həmin kollektivlərin cari ildə maliyyələşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il dövlət büdcəsindən “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə ayrılan maliyyə yardımının strukturunda həmin musiqi kollektivlərinin maliyyələşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş hədd çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi əsasında həyata keçirilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il və sonrakı üç il üçün dövlət büdcəsi layihəsinin tərtibi zamanı aparılan islahatları nəzərə alsınlar və bu Qərardan irəli gələn digər məsələləri həll etsinlər.

Руководствуясь восьмым абзацем статьи 119 Конституции Азербайджанской Республики, на основании предложения Министерства Культуры Азербайджанской Республики, согласованному с Закрытым Акционерным Обществом “Азербайджанское Телевидение и Радиовещание”, Кабинет Министров Азербайджанской Республики постановляет:
1. Передать Государственный Симфонический Оркестр имени Ниязи, находящийся в подчинении Дома звукозаписи Закрытого Акционерного Общества "Азербайджанское Телевидение и Радиовещание" вместе со штатными подразделениями Дворцу Гейдара Алиева при Министерстве культуры  Азербайджанской Республики; Оркестр народных инструментов имени Саида Рустамова и Хор имени Джахангира Джахангирова вместе со штатными подразделениями Международному Центру Мугама при Министерстве Культуры Азербайджанской Республики.
2. В соответствии с частью 1 настоящего Постановления финансирование указанных коллективов в текущем году будет осуществляться в рамках предела, предусмотренного для финансирования таких музыкальных коллективов в структуре финансовой помощи, выделяемой Закрытому Акционерному Обществу “Азербайджанское Телевидение и Радиовещание” из государственного бюджета Азербайджанской Республики на 2023 год по заказу Министерства Культуры Азербайджанской Республики.
3. Министерству Культуры Азербайджанской Республики и Министерству Финансов Азербайджанской Республики принять во внимание реформы, проведенные при составлении проекта государственного бюджета Азербайджанской Республики на 2024 год и последующие три года, и решить другие вопросы, вытекающие из этого Постановления.