“Simurq” muğam ansamblı Malayziyada “Yaşayan incəsənət” festivalında Azərbaycanı təmsil edib
Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, ölkəmizin Malayziyadakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə “Simurq” muğam ansamblı oktyabrın 20-22-də Kuala Lumpur şəhərində keçirilmiş “Yaşayan incəsənət” mədəniyyət festivalında ölkəmizi təmsil edib.
Malayziyanın Turizm, İncəsənət və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş festivalda Malayziya, Azərbaycan, Argentina, Belarus, Filippin, Hindistan, İndoneziya, Qazaxıstan, Mavriki adası, Meksika, Misir, Şri Lanka və Özbəkistanın UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilmiş milli musiqi növlərində ifaları və rəqsləri nümayiş olunub. Azərbaycan hər il keçirilən festivalda ilk dəfə olaraq iştirak edib.
Tədbirin təşkilatçıları uğurlu əməkdaşlıq və dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə xüsusi təşəkkür ediblər.
Azərbaycanın milli musiqi alətlərində səslənən ifalar üç gün davam edən festivala xüsusi rəng qatıb, Azərbaycan muğamının özünəməxsus xüsusiyyətləri yüksək səviyyədə təqdim olunub.
“Simurq” ansamblının ifasında muğamın inciləri musiqisevərlərin böyük rəğbətini qazanıb və sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Festivalda Malayziyanın Turizm, İncəsənət və Mədəniyyət Nazirliyinin yüksəkvəzifəli rəsmiləri ilə yanaşı, digər dövlət qurumlarının təmsilçiləri, diplomatlar, media nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də bu ölkədə yaşayan Azərbaycan və türk icmalarının üzvləri, musiqisevərlər iştirak ediblər.
Belə bir nüfuzlu festivalda Azərbaycanın iştirakı milli sərvətimiz olan muğamı dünya mədəniyyəti kontekstində bir daha nümayiş etdirmək naminə atılan növbəti uğurlu addım olub.

По инициативе посольства нашей страны в Малайзии и при поддержке Министерства культуры Азербайджана, ансамбль мугама «Симург» представлял нашу страну на фестивале культуры «Живое искусство», который состоялся 20-22 октября в Куала-Лумпуре.
На фестивале, организованном Министерством Туризма, Искусства и Культуры Малайзии, были представлены выступления и танцы Малайзии, Азербайджана, Аргентины, Беларуси, Филиппин, Индии, Индонезии, Казахстана, острова Маврикий, Мексики, Египта, Шри-Ланки и Узбекистана, включенных в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Азербайджан принимал участие в ежегодном фестивале впервые.
Организаторы мероприятия выразили азербайджанской стороне особую благодарность за успешное сотрудничество и поддержку.
Выступления на национальных музыкальных инструментах Азербайджана придали особый колорит трехдневному фестивалю, на высоком уровне были представлены уникальные особенности азербайджанского мугама.
Жемчужины мугама в исполнении ансамбля «Симург» завоевали большую популярность у любителей музыки и были встречены бурными аплодисментами.
В фестивале наряду с высокопоставленными чиновниками Министерства Туризма, Искусства и Культуры Малайзии приняли участие представители других государственных структур, дипломаты, представители СМИ, деятели науки и культуры, а также члены азербайджанской и турецкой общин, любители музыки, проживающие в этой стране.
Участие Азербайджана в таком престижном фестивале стало еще одним успешным шагом в направлении демонстрации нашего национального достояния – мугама, в контексте мировой культуры.