TÜRKSOY-un 30 illiyinə həsr olunmuş “Biz birlikdəyik” adlı qala konsert keçirilib
Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı - TÜRKSOY-un təsis edilməsinin 30 illiyinə həsr olunmuş “Biz birlikdəyik” adlı qala konsert keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin TÜRKSOY-un 30 illiyinə həsr olunmuş tədbirin iştirakçılarına ünvanlanmış təbrik məktubunu Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva oxuyub.
TÜRKSOY təşkilatının Baş katibi Sultan Rayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşkilatın ildönümünə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsinə göstərilən dəstəyə və həmişə Türk dünyasının yanında olduğuna görə təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin bu il 100-ci ildönümü qeyd olunan Azərbaycan xalqının ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini yad edib. “Təşkilatımızın 30-cu ilini Bakıda belə bir möhtəşəm konsert proqramı ilə keçiririk. Bundan əvvəl TÜRKSOY-un ildönümünü unudulmaz konsertlərlə Almatı, Bişkek, Daşkənd və Aşqabad şəhərlərində qeyd etmişik”, - deyə S.Rayev əlavə edib.
Gecədə 15 oktyabr tarixinin əlamətdarlığı, xalqımızın tarixi zəfərinin davamı olaraq Xankəndində Azərbaycan bayrağının Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən ucaldılması xüsusilə qeyd olunub. Prezident İlham Əliyevin 20 il öncə dövlət başçısı seçilərkən Azərbaycan xalqına verdiyi bütün vədləri yerinə yetirdiyi və bu gün bütün Qarabağda Azərbaycan bayrağının dalğalanmasının qürurunu yaşadığımız vurğulanıb.
Sonra TÜRKSOY-un 30 illik yubileyi münasibətilə Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyev, Xalq artistləri Polad Bülbüloğlu, Şəfiqə Məmmədova, Nurəddin Mehdixanlı, Faiq Sücəddinov, Xalq rəssamları Fərhad Xəlilov və Sakit Məmmədov təşkilatın "Şərəf" medalı ilə təltif olunublar.
Tədbir Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistandan olan vokalçılar, musiqi kollektivləri və rəqs ansamblların çıxışları ilə davam edib.
Konsert proqramı bütün kollektivlər və solistlərin iştirak etdiyi "Azərbaycan - odlar yurdu" kompozisiyası ilə yekunlaşıb.
Tədbir iştirakçıları Heydər Əliyev Mərkəzində TÜRKSOY-un 30 illiyi münasibətilə təşkil olunmuş sərgi ilə də tanış olublar.
Qeyd edək ki, bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Azərbaycan təşkilatın fəaliyyətində yaxından iştirak edir. TÜRKSOY ölkəmizlə bağlı çoxsaylı birgə layihələr həyata keçirib. Təşkilatın “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsi bu il ikinci dəfə Azərbaycanda reallaşır. 2016-cı ildə bu adı Şəki şəhəri daşımışdı. 2023-cü ildə də “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını Şuşa şəhəri davam etdirir. Bu il, həmçinin TÜRKSOY Daimi Şurasında dönəm koordinatorluğunu Azərbaycan həyata keçirir.

15 октября в Центре Гейдара Алиева состоялся гала-концерт “Мы вместе”, посвященный 30-летию основания Международной организации тюркской культуры - ТЮРКСОЙ.
В ночь на 15 октября в Ханкенди Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым был поднят азербайджанский флаг как продолжение исторической победы нашего народа. Было подчеркнуто, что президент Ильхам Алиев выполнил все обещания, данные азербайджанскому народу 20 лет назад при избрании главой государства, и сегодня мы испытываем гордость за то, что по всему Карабаху развевается флаг Азербайджана.
Поздравительное письмо Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, адресованное участникам мероприятия, посвященного 30-летию ТЮРКСОЙ, зачитала заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики, диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Фарах Алиева.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев в ходе своего выступления дал краткий обзор пути организации и выразил удовлетворение проведением в Баку очередной торжественной церемонии по случаю 30-летия ТЮРКСОЙ. В рамках вечернего мероприятия за заслуги в пропаганде культуры тюркского мира был вручен орден "Шараф" известным деятелям культуры и искусства Азербайджана, таким как Народный артист Нураддин Мехтиханлы (театр), народные художники Фархад Халилов и Сакит Мамедов (изобразительное искусство), Народный писатель Эльчин (литература), Народный артист Фаиг Суджаддинов (музыка), Народная артистка Шафига Мамедова (кино) и Народный артист, композитор, первый генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Полад Бюльбюльоглу.
Мероприятие продолжилось концертной программой с участием художественных коллективов стран и краев членов организации.
В программе были представлены такие интересные выступления и композиции, как  "Вместе", "ТЮРКСОЙ 30 лет", "Шеки – центр караван-сарая на Шелковом пути", " вокально-хореографическая композиция “Карабах”, а также Состязание между национальными инструментами Тюрского Мира.
В ходе художественной программы выступили художественные коллективы Азербайджана, Турции, Туркменистана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Северного Кипра и Хакасии (РФ).
Завершилась концертная программа композицией "Азербайджан - Страна Огней", в которой приняли участие все коллективы и солисты.
Участники мероприятия также ознакомились с выставкой, организованной в Центре Гейдара Алиева по случаю 30-летия ТЮРКСОЙ.
Отметим, что в этом году исполняется 30 лет со дня создания Международной организации тюркской культуры - ТЮРКСОЙ. 12 июля 1993 года на заседании в Алматы с участием министров культуры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции и Туркменистана было подписано соглашение о создании "Объединенной администрации тюркской культуры и искусства" (ТЮРКСОЙ). С 2009 года эта структура называется Международной Организацией Тюркской Культуры. Секретариат организации располагается в городе Анкаре (Турция).