TÜRKSOY-un 30 illiyinə həsr olunmuş “Biz birlikdəyik” adlı qala konsert keçirilib
Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı - TÜRKSOY-un təsis edilməsinin 30 illiyinə həsr olunmuş “Biz birlikdəyik” adlı qala konsert keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin TÜRKSOY-un 30 illiyinə həsr olunmuş tədbirin iştirakçılarına ünvanlanmış təbrik məktubunu Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva oxuyub.
TÜRKSOY təşkilatının Baş katibi Sultan Rayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşkilatın ildönümünə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsinə göstərilən dəstəyə və həmişə Türk dünyasının yanında olduğuna görə təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin bu il 100-ci ildönümü qeyd olunan Azərbaycan xalqının ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini yad edib. “Təşkilatımızın 30-cu ilini Bakıda belə bir möhtəşəm konsert proqramı ilə keçiririk. Bundan əvvəl TÜRKSOY-un ildönümünü unudulmaz konsertlərlə Almatı, Bişkek, Daşkənd və Aşqabad şəhərlərində qeyd etmişik”, - deyə S.Rayev əlavə edib.
Gecədə 15 oktyabr tarixinin əlamətdarlığı, xalqımızın tarixi zəfərinin davamı olaraq Xankəndində Azərbaycan bayrağının Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən ucaldılması xüsusilə qeyd olunub. Prezident İlham Əliyevin 20 il öncə dövlət başçısı seçilərkən Azərbaycan xalqına verdiyi bütün vədləri yerinə yetirdiyi və bu gün bütün Qarabağda Azərbaycan bayrağının dalğalanmasının qürurunu yaşadığımız vurğulanıb.
Sonra TÜRKSOY-un 30 illik yubileyi münasibətilə Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyev, Xalq artistləri Polad Bülbüloğlu, Şəfiqə Məmmədova, Nurəddin Mehdixanlı, Faiq Sücəddinov, Xalq rəssamları Fərhad Xəlilov və Sakit Məmmədov təşkilatın "Şərəf" medalı ilə təltif olunublar.
Tədbir Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistandan olan vokalçılar, musiqi kollektivləri və rəqs ansamblların çıxışları ilə davam edib.
Konsert proqramı bütün kollektivlər və solistlərin iştirak etdiyi "Azərbaycan - odlar yurdu" kompozisiyası ilə yekunlaşıb.
Tədbir iştirakçıları Heydər Əliyev Mərkəzində TÜRKSOY-un 30 illiyi münasibətilə təşkil olunmuş sərgi ilə də tanış olublar.
Qeyd edək ki, bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Azərbaycan təşkilatın fəaliyyətində yaxından iştirak edir. TÜRKSOY ölkəmizlə bağlı çoxsaylı birgə layihələr həyata keçirib. Təşkilatın “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsi bu il ikinci dəfə Azərbaycanda reallaşır. 2016-cı ildə bu adı Şəki şəhəri daşımışdı. 2023-cü ildə də “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını Şuşa şəhəri davam etdirir. Bu il, həmçinin TÜRKSOY Daimi Şurasında dönəm koordinatorluğunu Azərbaycan həyata keçirir.

A gala concert titled “We are Together” was held in celebration of the 30th anniversary of the International Organization of Turkic Culture – TURKSOY at the Heydar Aliyev Center on October 15.
The significance of October 15 and the hoisting of the Azerbaijani flag in Khankandi by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev as a continuation of the historic victory of our people were specially noted on this night. The fulfillment of all the promises made by President Ilham Aliyev to the people of Azerbaijan when he was elected head of state 20 years ago and the feeling of pride with the Azerbaijani flag flying all over Karabakh were also emphasized.
Ms. Farah Aliyeva, Head of the Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism, and Religious Affairs Department of the President Administration, read out the congratulation letter addressed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants of the event devoted to the 30th anniversary of TURKSOY.
The Secretary General of TURKSOY, Sultan Raev, took the floor and provided a concise overview of the organization's journey, expressing his satisfaction that the next significant ceremony commemorating the 30th anniversary of TURKSOY was taking place in Baku city.
In a special moment, distinguished figures of culture and art in Azerbaijan were honored with the "Sharaf" order for their remarkable contributions to the promotion of Turkic world culture. The recipients included People's Artist Nuraddin Mehdikhanli (theatre), People's Artists Farhad Khalilov and Sakit Mammadov (fine arts), People's Writer Elchin (literature), People's Artist Faig Sujaddinov (music), People's Artist Shafiga Mammadova (cinema), and People's Artist, composer Polad Bulbuloghlu.
The event continued with the concert program presented by the art collectives from the member states and regions of the organization.
Interesting performances such as “Together”, “TURKSOY 30 years”, “The Caravanserai Center on Shaki – Silk way)”, “Karabakh” vocal – choreographic composition, as well as “The Altercation of the National Instruments of the Turkic World” were presented during the program.
Art collectives from Azerbaijan, Turkiye, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Northern Cyprus, and Khakassia (RF) took the stage during the program.
The concert program ended with the “Azerbaijan – the Land of Fires” composition, in which all collectives and soloists participated.
The event participants also got acquainted with the exhibition organized on the occasion of the 30th anniversary of TURKSOY at the Heydar Aliyev Center.
It should be noted, that the International Organization of Turkic Culture, known as TURKSOY, celebrates its 30th anniversary this year. In 1993, a treaty was signed during the meeting held in Almaty, Kazakhstan, by the ministers of culture from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkiye, and Turkmenistan. This treaty led to the establishment of the "Common Administration of Turkic Culture and Arts," or TÜRKSOY. In 2009, the organization was renamed as the International Organization of Turkic Culture, and its headquarters are located in Ankara, Turkiye.