I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində yaradıcı sənayelərin və innovasiyaların mədəniyyət sahəsində inkişafı ilə bağlı panel keçirilib
I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində yaradıcı sənayelərin və innovasiyaların mədəniyyət sahəsində inkişafı ilə bağlı panel keçirilib.
Paneldə fərqli ölkələrdən nümayəndələr, yaradıcı sənayelərin nümayəndələri, assosiasiyaların üzvləri, rəhbərləri, həmçinin özəl sektorun nümayəndələri iştirak ediblər.
Mədəniyyət Nazirliyinin Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov “Mədəniyyət və Yaradıcı sənayelər sahəsində türk dövlətlərinin əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda keçirilən panel sessiyası ilə bağlı məlumatları bölüşüb.
O bildirib ki, yaradıcı sənayelərin inkişafı olduqca vacib bir istiqamətdir. Hazırda mədəniyyətin təbliğatı, inkişafı barədə sessiyada təcrübə mübadiləsi aparılıb, maraqlı layihələr barəsində məlumatlar paylaşılıb. Artıq Şuşada keçirilmiş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu yeni layihələrə, təşəbbüslərə start verir.
Rəşad Əzizov qeyd edib ki, eyni zamanda, innovasiyalara da xüsusi önəm verilir. İndiki dövrdə bu texnologiyaların tətbiqi, xüsusi olaraq süni zəkanın tətbiqi bütün sahələrdəki kimi, mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində də öz yerini tutur.
“Bu sahədə əməkdaşlıq artırılmalıdır və Mədəniyyət Nazirliyi hazırda bu proseslərə xüsusi diqqət yetirir. Qısa müddətdə nəinki ölkədaxili, eyni zamanda, digər türkdilli ölkələrlə birgə müvafiq layihələrin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub", - deyə şöbə müdiri qeyd edib.

A panel on the development of creative industries and innovations in the field of culture was held within the First Cultural Forum of the Turkic World
The panel was attended by representative of various countries, creative industries, association members, managers, and the private sector.
Mr. Rashad Azizov, Head of the Department of Creative Industries and Digital Transformation at the Ministry of Culture of Azerbaijan, shared with AZERTAG the information on the panel session on the topic “Prospects of Cooperation among Turkic States in the Field of Culture and Creative industries”.
He stressed that the development of the creative industries is an extremely important direction. Culture is being promoted, experience in its development is being exchanged, and information on projects of interest is being shared at present. The First Cultural Forum of the Turkic World held in Shusha has already kicked off new projects and initiatives.
Rashad Azizov also stressed the particular importance attached to innovation. The introduction of new technologies, in particular the artificial intelligence, takes its place also in culture and creative fields as in all other fields.
“The cooperation in this field shall be enhanced, and the Ministry of Culture attaches special importance to such processes at present. Plans are in place to implement joint projects both inside the country and with other Turkic states,” the head of the department said.