Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un birgə təşkilatçılığı ilə 13-14 oktyabr tarixlərində Şuşada keçirilən TÜRKSOY Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının 40-cı iclası başa çatıb.
Oktaybrın 14-də TÜRKSOY Daimi Şurasının 40-cı iclasının yekun tədbiri keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən mədəniyyət naziri Adil Kərimli iclasın çox uğurlu keçdiyini bildirib. Qeyd edib ki, iclasda qəbul olunmuş qərarlar həm TÜRKSOY, həm də onun üzv dövlətləri üçün faydalı olacaq.
İclasda maliyyə məsələlərinin tənzimlənməsi, kadr qaydaları, vəzifə və iş qaydaları və s. məsələlər üzrə vacib qərarlar alınıb.
Sonra mədəniyyət naziri Adil Kərimli, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev və quruma üzv olan ölkələrin nümayəndələri tərəfindən iclasda alınan qərarlarla bağlı sənədlərə imza atılıb.
Xatırladaq ki, iki gün davam edən iclasda bir sıra görüşlər keçirilib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edəki ki, TÜRKSOY Daimi Şurasının 41-ci iclası gələn ilin noyabr ayında Türkmənistanda keçiriləcək.

Завершилось 40-е заседание Постоянного Совета министров культуры ТЮРКСОЙ, проведенное 13-14 октября в Шуше при совместной организации Министерства культуры и ТЮРКСОЙ.
14 октября состоялось заключительное мероприятие 40-го заседания Постоянного совета ТЮРКСОЙ.
Выступая на церемонии, министр культуры Адиль Каримли отметил, что заседание прошло очень успешно. Он отметил, что принятые на заседании решения будут полезны как организации ТЮРКСОЙ, так и ее государствам-членам.
На заседании были приняты важные решения по вопросам регулирования финансовых вопросов, кадровых регламентов, должностных инструкций и правил работы и т.д.
Затем были подписаны документы, связанные с решениями, принятыми на заседании министром культуры Адилем Каримли, Генеральным секретарем ТЮРКСОЙ Султаном Раевым и представителями стран-членов организации.
Напомним, что на заседании, которое длилось два дня, был проведен ряд встреч, состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Отметим, что 41-е заседание Постоянного совета ТЮРКСОЙ состоится в ноябре следующего года в Туркменистане.