Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 8-11 oktyabr tarixlərində paytaxtımızda keçirilən III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı başa çatıb.
Oktyabrın 11-də Heydər Əliyev Mərkəzində festivalın bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə rəsmi şəxslər, türk dünyasının tanınmış sənət adamları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə dörd gün davam edən festivala həsr olunan videoçarx nümayiş olunub.
Açılış nitqi söyləyən TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev qonaqları salamlayıb. Festival barədə təəssüratlarını bildirən S.Raev Azərbaycanda olmağından məmnunluğunu ifadə edib: "III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı türk dünyası filmlərini tanıtmaq üçün böyük bir fürsətdir. Bu festivala gələcəkdə də dəstək olmağa davam edəcəyik".
Sultan Raev çıxışının sonunda TÜRKSOY-un xüsusi mükafatını Xalq artisti Fəxrəddin Manafova təqdim edib.
Münsiflər heyətinin sədri Xalq artisti Vaqif Mustafayev festivalın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra sənədli və bədii filmlər müsabiqəsi üzrə münsiflər heyəti qonaqlara təqdim olunub.
Türk dünyası kinematoqrafiyasına verdiyi töhfələrə görə Hocaqulu Narlıyev, Mayagözəl Aymedova, Çarlıyar Seyidli (hər üçü Türkmənistan), Serdar Gökhan, Metin Günay ( hər ikisi Türkiyə), Həmidə Ömərova, Oqtay Mirqasımov, Orman Əliyev, Ağasi Məmmədli (hamısı Azərbaycan), Firdavs Abduxalikov (Özbəkistan) və Azamat Satıbaldı (Qazaxıstan) fəxri mükafatlarla təltif olunub.
"Jambıl" filminə görə qazaxıstanlı aktyor Dosjan Janbotaev, "Hep 33 yaşında" filminə görə türkiyəli rejissor Murat Pay jürinin xüsusi mükafatına layiq görülüb.
“Ən yaxşı aktyor” nominasiyası üzrə mükafatı Ahmet Amandurdiyev ("Qızıl alma", Türkmənistan), "Ən yaxşı aktrisa" nominasiya üzrə mükafatı isə Təhminə Rafaella ("Məryəm", Azərbaycan) qazanıb.
“Ən yaxşı ssenari” mükafatına “Abdulla Oripov” (Özbəkistan) filmi layiq görülüb.
"Ən yaxşı rejissor" nominasiyasında Zhuraeva Asel Talibzhanova ("Tanrıverdi", Qırğızıstan) qalib olub.
"Ən yaxşı sənədli film" nominasiyasında 3-cü mükafat “Mənim dairəm” (Özbəkistan), 2-ci mükafat “Arqau” (Qazaxıstan), 1-ci və əsas mükafata isə “Sonuncu” (Azərbaycan) filmləri layiq görülüb.
"Ən yaxşı bədii film” nominasiyasında "Yıldız tozu" (Türkiyə, rejissor Ahmet Sönmez) filmi qalib olub. Mükafat Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu xanım Əliyeva tərəfindən təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli növbəti “Korkut Ata” festivalının Türkmənistan Anev şəhərinə ötürülməsini və orada keçiriləcəyini simvolizə edən “Durna quşu” mükafatını Türkmənistan Respublikasının nümayəndəsinə təqdim edib.
Adil Kərimli çıxışında III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalının əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Festivalın təşkilində əməyi keçənlərə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra "Dədə Qorqud” dastanının motivləri əsasında hazırlanmış ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.

The III "Korkut Ata" Turkic World Film Festival arranged by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, the International Organization of Turkic Culture - TURKSOY, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Baku Media Center, held in our capital on October 8-11, has ended.
On October 11, the closing ceremony of the festival was held at the Heydar Aliyev Center.
The ceremony was attended by officials, well-known artists of the Turkic World, and other guests. First, a video dedicated to the four-day festival was shown.
The Secretary General of TURKSOY, Sultan Raev, who delivered the opening speech, welcomed the guests. S. Raev expressed his impressions about the festival and his satisfaction with being in Azerbaijan. The III "Korkut Ata" Turkic World Film Festival is a great opportunity to promote Turkic World films. We will continue to support this festival in the future."
At the end of his speech, Sultan Raev presented the special award of TURKSOY to People's Artist Fakhreddin Manafov. The chairman of the jury, People's Artist Vagif Mustafayev, spoke about the importance of the Festival. Later, the jury for the documentary and feature films competition was presented to the guests.
Hojagulu Narliyev, Mayagozel Aymedova, Charliyar Seyidli (all three from Turkmenistan), Serdar Gökhan, Metin Gunay (both from Turkey), Hamida Omarova, Ogtay Mirgasimov, Orman Aliyev, Aghasi Mammadli (all from Azerbaijan), Firdavs Abdukhalikov (Uzbekistan) and Azamat Satybaldi (Kazakhstan) received honorary awards for their contributions to cinematography in the Turkic World.
Kazakh director Dosjan Janbotaev for the film "Jambyl" and Turkish director Murat Pay for the film "Hep 33 yaşında" received a special jury prize.
Ahmet Amandurdiyev ("Golden Apple", Turkmenistan) won the "Best Actor" award, and Tahmina Rafaella ("Maryam", Azerbaijan) won the "Best Actress" award.
The film "Abdulla Oripov" (Uzbekistan) receivedthe "Best Screenplay" award.
Zhuraeva Asel Talibzhanova ("Tanrıverdi", Kyrgyzstan) won the "Best Director" nomination.
In the "Best Documentary" nomination, the 3rd prize was awarded to "My Circle" (Uzbekistan), the 2nd prize to "Argau" (Kazakhstan), and the 1st and main prize to "The Last" (Azerbaijan).
"Stardust" (Turkey, directed by Ahmet Sonmez) won the "Best Feature Film" nomination. The award was presented by the President of the Baku Media Center, Arzu Aliyeva.
The Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, presented the "Crane" award to the representative of the Republic of Turkmenistan, symbolizing the transfer of the next "Korkut Ata" festival to the city of Anev, Turkmenistan, and that it will be held there.
In his speech, Adil Karimli highly appreciated the importance of the III "Korkut Ata" Turkic World Film Festival. He expressed his gratitude to those who contributed to the organization of the festival.
Later, a literary and artistic composition based on the motifs of the "Dada Gorgud" epic was shown on the stage.