Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 8-11 oktyabr tarixlərində paytaxtımızda keçirilən III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı başa çatıb.
Oktyabrın 11-də Heydər Əliyev Mərkəzində festivalın bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə rəsmi şəxslər, türk dünyasının tanınmış sənət adamları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə dörd gün davam edən festivala həsr olunan videoçarx nümayiş olunub.
Açılış nitqi söyləyən TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev qonaqları salamlayıb. Festival barədə təəssüratlarını bildirən S.Raev Azərbaycanda olmağından məmnunluğunu ifadə edib: "III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı türk dünyası filmlərini tanıtmaq üçün böyük bir fürsətdir. Bu festivala gələcəkdə də dəstək olmağa davam edəcəyik".
Sultan Raev çıxışının sonunda TÜRKSOY-un xüsusi mükafatını Xalq artisti Fəxrəddin Manafova təqdim edib.
Münsiflər heyətinin sədri Xalq artisti Vaqif Mustafayev festivalın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra sənədli və bədii filmlər müsabiqəsi üzrə münsiflər heyəti qonaqlara təqdim olunub.
Türk dünyası kinematoqrafiyasına verdiyi töhfələrə görə Hocaqulu Narlıyev, Mayagözəl Aymedova, Çarlıyar Seyidli (hər üçü Türkmənistan), Serdar Gökhan, Metin Günay ( hər ikisi Türkiyə), Həmidə Ömərova, Oqtay Mirqasımov, Orman Əliyev, Ağasi Məmmədli (hamısı Azərbaycan), Firdavs Abduxalikov (Özbəkistan) və Azamat Satıbaldı (Qazaxıstan) fəxri mükafatlarla təltif olunub.
"Jambıl" filminə görə qazaxıstanlı aktyor Dosjan Janbotaev, "Hep 33 yaşında" filminə görə türkiyəli rejissor Murat Pay jürinin xüsusi mükafatına layiq görülüb.
“Ən yaxşı aktyor” nominasiyası üzrə mükafatı Ahmet Amandurdiyev ("Qızıl alma", Türkmənistan), "Ən yaxşı aktrisa" nominasiya üzrə mükafatı isə Təhminə Rafaella ("Məryəm", Azərbaycan) qazanıb.
“Ən yaxşı ssenari” mükafatına “Abdulla Oripov” (Özbəkistan) filmi layiq görülüb.
"Ən yaxşı rejissor" nominasiyasında Zhuraeva Asel Talibzhanova ("Tanrıverdi", Qırğızıstan) qalib olub.
"Ən yaxşı sənədli film" nominasiyasında 3-cü mükafat “Mənim dairəm” (Özbəkistan), 2-ci mükafat “Arqau” (Qazaxıstan), 1-ci və əsas mükafata isə “Sonuncu” (Azərbaycan) filmləri layiq görülüb.
"Ən yaxşı bədii film” nominasiyasında "Yıldız tozu" (Türkiyə, rejissor Ahmet Sönmez) filmi qalib olub. Mükafat Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu xanım Əliyeva tərəfindən təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli növbəti “Korkut Ata” festivalının Türkmənistan Anev şəhərinə ötürülməsini və orada keçiriləcəyini simvolizə edən “Durna quşu” mükafatını Türkmənistan Respublikasının nümayəndəsinə təqdim edib.
Adil Kərimli çıxışında III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalının əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Festivalın təşkilində əməyi keçənlərə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra "Dədə Qorqud” dastanının motivləri əsasında hazırlanmış ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.

Завершился III Кинофестиваль Тюркского Мира «Коркут Ата», организованный Министерством Культуры Азербайджанской Республики, Центром Гейдара Алиева, Международной Организацией Тюркской Культуры ТЮРКСОЙ, Агентством Кино Азербайджанской Республики и Бакинским Медиа Центром, который проходил в нашей столице с 8 по 11 октября.
11 октября в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония закрытия фестиваля.
В церемонии приняли участие официальные лица, известные деятели искусства Тюркского Мира и другие гости. Сначала был показан видеоклип, посвященный фестивалю, который длился четыре дня.
С приветственной речью гостей приветствовал генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев. Поделившись своими впечатлениями о фестивале, С.Раев выразил удовлетворение своим пребыванием в Азербайджане. «III Кинофестиваль Тюркского Мира «Коркут Ата» - это прекрасная возможность для продвижения фильмов Тюркского Мира. Мы продолжим поддерживать этот фестиваль и в будущем».
В конце своего выступления Султан Раев вручил специальную награду ТЮРКСОЙ народному артисту Фахреддину Манафову. Председатель жюри, Народный артист Вагиф Мустафаев рассказал о значении фестиваля. Затем гостям было представлено жюри конкурса документальных и художественных фильмов.
За вклад в кинематографию Тюркского Мира Ходжакулу Нарлыев, Маягёзель Аймедова, Чарлыяр Сеидли (все трое Туркменистан), Сердар Гекхан, Метин Гюнай ( оба Турция), Гамида Омарова, Огтай Миргасымов, Орман Алиев, Агаси Мамедли (все Азербайджан), Фирдавс Абдухаликов (Узбекистан) и Азамат Сатыбалды (Казахстан) награждены почетными наградами.
Казахстанский актер Досжан Жанботаев за фильм «Жамбыл» и турецкий режиссер Мурат Пай за фильм «Всегда 33 года» удостоены специальной премии жюри.
Премию в номинации «Лучший актер» получил Ахмет Амандурдиев («Золотое яблоко», Туркменистан), а премию в номинации «Лучшая актриса» - Тахмина Рафаэлла («Марьям», Азербайджан).
Премия «Лучший сценарий» досталась фильму «Абдулла Арипов» (Узбекистан).
В номинации «Лучший режиссер» победила Жураева Асель Талибжанова («Танрыверди», Кыргызстан).
3-я премия в номинации «Лучший документальный фильм» досталась фильму «Мой круг» (Узбекистан), 2-я-  «Аргау»  (Казахстан), а 1-я и главная – «Последний»  (Азербайджан).
В номинации «Лучший художественный фильм» победителем стал фильм «Пыль звезды» (Турция, режиссер Ахмет Сонмез). Награда была вручена президентом Бакинского Медиа Центра Арзу Алиевой.
Министр Культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли вручил представителю Республики Туркменистан премию «Журавлиная птица» , символизирующую передачу и проведение очередного фестиваля «Коркут Ата» в городе Анев Республики Туркменистан.
В своем выступлении Адиль Каримли высоко оценил значение III Кинофестиваль Тюркского Мира «Коркут Ата». Он выразил свою благодарность, всем тем,  кто трудился в организации фестиваля.