Azərbaycanda “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” keçirilir
11-14 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” keçirilir. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı baş tutur.
Tədbirin təşkilində əsas məqsəd türk dünyasında muzey sahəsində baş verən yeniliklərlə tanış olmaq, təcrübə və bilik mübadiləsi aparmaq və yeni layihələri müzakirə etməkdir. Xatırladaq ki, ilk dəfə Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü 2022-ci ildə Türkiyənin Bursa şəhərində təşkil olunub.
Oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” çərçivəsində “Türk dünyasının simvolu – xalça” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb. İkigünlük konfransa türk dövlətlərindən olan muzey rəhbərləri və nümayəndələri, muzeyşünaslar, TÜRKSOY-un rəhbərliyi, eləcə də digər rəsmi şəxslər qatılıb.
Beynəlxalq tədbirin akademik sessiyalarında “Ümumtürk mədəni irsi – xalça”, “Xalçanın dili – damğalar”, “Muzeylərdə xalçaların saxlanması, konservasiyası və sərgilənmə metodları” mövzuları müzakirə olunacaq. Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qaqauz Yerindən (Moldova) olan 30-dan artıq mütəxəssis məruzələrlə çıxış edəcək.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə Özbəkistan Dövlət Tarix Muzeyi və Ankara Etnoqrafiya Muzeyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanacaq.
Konfrans iştirakçıları oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Dövlət Muzeyinin eksponatlarından ibarət sərginin açılışına da qatılacaqlar.
13-14 oktyabr tarixlərində isə tədbirin qonaqları Şuşa şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumuna qatılacaqlar.
Şuşa şəhərində həmçinin TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin toplantısı keçiriləcək. Qonaqlar Şuşada olan muzeyləri və tarixi məkanları da ziyarət edəcəklər.

On October 11-14, 2023, Baku and Shusha will hold the II Meeting of Museums of the Turkic World. The event is organized jointly by the Ministry of Culture of Azerbaijan Republic, International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) and the Azerbaijan National Carpet Museum.
The event aims to host the discussion of new projects and innovations in the museum field of the Turkic world, as well as exchange of experience and knowledge. The I Meeting of Museums of the Turkic World was held in Bursa, Turkey in 2022.
On October 11-12, 2023, the Azerbaijan National Carpet Museum will hold the international conference Carpet as a Symbol of the Turkic World within the framework of the II Meeting of Museums of the Turkic World, where heads and representatives of museums, museologists, TURKSOY executives and other officials will participate.
The academic sessions will include the following topics: Carpet: Common Turkic Heritage; Tamgas: The Language of Carpet; Methods of Preservation, Conservation, and Displaying of Carpets in Museums. More than 30 specialists from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan and the Autonomous Territorial Unit of Gagauzia (Moldova) will deliver their reports at the conference.
The Azerbaijan National Carpet Museum will sign the Memorandum of Understanding with the State Museum of the History of Uzbekistan and the Ankara Ethnography Museum within the framework of the conference.
On October 11, the conference participants will take part in opening ceremony of the exhibition of the Central State Museum of the Republic of Kazakhstan held at the Azerbaijan National Carpet Museum.
On October 13-14, the guests will join the First Cultural Forum of the Turkic World dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev held in Shusha.
The Meeting of TURKSOY Museums Union will be held in Shusha. The guests will visit the historical sites of Shusha.