Azərbaycanda “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” keçirilir
11-14 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” keçirilir. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı baş tutur.
Tədbirin təşkilində əsas məqsəd türk dünyasında muzey sahəsində baş verən yeniliklərlə tanış olmaq, təcrübə və bilik mübadiləsi aparmaq və yeni layihələri müzakirə etməkdir. Xatırladaq ki, ilk dəfə Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü 2022-ci ildə Türkiyənin Bursa şəhərində təşkil olunub.
Oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü” çərçivəsində “Türk dünyasının simvolu – xalça” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb. İkigünlük konfransa türk dövlətlərindən olan muzey rəhbərləri və nümayəndələri, muzeyşünaslar, TÜRKSOY-un rəhbərliyi, eləcə də digər rəsmi şəxslər qatılıb.
Beynəlxalq tədbirin akademik sessiyalarında “Ümumtürk mədəni irsi – xalça”, “Xalçanın dili – damğalar”, “Muzeylərdə xalçaların saxlanması, konservasiyası və sərgilənmə metodları” mövzuları müzakirə olunacaq. Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qaqauz Yerindən (Moldova) olan 30-dan artıq mütəxəssis məruzələrlə çıxış edəcək.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə Özbəkistan Dövlət Tarix Muzeyi və Ankara Etnoqrafiya Muzeyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanacaq.
Konfrans iştirakçıları oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Dövlət Muzeyinin eksponatlarından ibarət sərginin açılışına da qatılacaqlar.
13-14 oktyabr tarixlərində isə tədbirin qonaqları Şuşa şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumuna qatılacaqlar.
Şuşa şəhərində həmçinin TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin toplantısı keçiriləcək. Qonaqlar Şuşada olan muzeyləri və tarixi məkanları da ziyarət edəcəklər.

11-14 октября 2023 года в Баку и Шуше пройдет II Встреча музеев тюркского мира. Мероприятие организовано Министерством культуры Азербайджанской Республики, Международной организацией тюркской культуры ТЮРКСОЙ и Азербайджанским национальным музеем ковра (АНМК).
Основной целью мероприятия является ознакомление с новшествами музейной сферы тюркского мира, обмен опытом и знаниями и обсуждение новых проектов. I Встреча музеев тюркского мира состоялась в 2022 году в Бурсе (Турция).
11-12 октября 2023 года в рамках II Встречи музеев тюркского мира в Азербайджанском национальном музее ковра состоится международная конференция под названием «Ковер – символ тюркского мира». В мероприятии примут участие руководители и представители музеев из тюркских стран, музееведы, руководство ТЮРКСОЙ и другие официальные лица.
На академических сессиях будут обсуждены такие темы, как «Ковер – общетюркское культурное наследие», «Тамга – язык ковра», «Методы хранения, консервации и экспонирования ковров в музеях». На конференции выступят с докладами более 30 специалистов из Азербайджана, Турции, Казахстана, Киргизии, Узбекистана, Туркменистана и автономного территориального образования Гагаузия (Молдова).
В рамках конференции будет подписан меморандум о взаимопонимании между Азербайджанским национальным музеем ковра и Государственным музеем истории Узбекистана.
11 октября участники конференции посетят выставку экспонатов Центрального Государственного музея Республики Казахстан, проводимую в АНМК.
13-14 октября гости примут участие в I Культурном форуме тюркского мира, посвященном 100-юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева и проводимом в городе Шуша. Кроме того, в Шуше будет проведено собрание Союза музеев ТЮРКСОЙ. Гости посетят музеи и исторические места Шуши.