III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı çərçivəsində Zirvə görüşü keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə paytaxtımızda III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçirilir.
Festival çərçivəsində oktyabrın 10-da "Baku Marriott Hotel Boulevard"da tədbirə qatılan türk respublikaları və qurumlarından nümayəndələrin iştirakı ilə Zirvə görüşü təşkil olunub.
Toplantıda TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, qurumun nümayəndələri, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Qazaxıstandan müvafiq nazirliklərin rəsmiləri, kinematoqrafiya sahəsi ilə bağlı aidiyyəti qurumların məsul şəxsləri, tanınmış kino xadimləri iştirak ediblər.
Açılış nitqi söyləyən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin müşaviri Orxan Fikrətoğlu qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, Türk dünyasının birləşməsi artıq regionda, o cümlədən beynəlxalq müstəvidə qədim bir mədəniyyətin yenidən dünya gündəminə gətirilməsidir: "Şübhəsiz ki, mədəniyyət bu inteqrasiyanın əsas amillərindən biridir.
Mədəniyyətin ən mühüm qollarından biri olan kinematoqrafiya vasitəsilə bu missiyanın yerinə yetirilməsi, düşünürəm ki, heç kəsdə şübhə doğurmur. Mədəniyyət Nazirliyi olaraq həm dövlət-özəl münasibətlərinin formalaşmasına önəm verir, həm də türk xalqları, ümumiyyətlə isə dünya kinematoqrafiya məktəbləri ilə inteqrasiyaya üstünlük veririk. Son zamanlar bizim yaratdığımız və bir sıra ölkələrlə birgə çəkdiyimiz filmlər artıq ekranlardadır. Bu gün biz Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan və digər ölkələrin prodüser şirkətlərinin təqdim edəcəyi layihələri nəzərdən keçirəcəyik. Bu platformanın yaranması Türk dünyasının kinematoqrafiyası sahəsində inteqrasiyasına xidmət edəcək".
Daha sonra "113 gün", "Proyekt 2602", "Sən haralısan, durna?", "Mərmər soyuğu", "Himayədar", "30 mövsüm səfərdə", "Hadrut, sən azadsan", "Nobel qardaşları", "Qoçu", "Mavi quş", "Miras", "Heyelan" (“Sürüşmə”), "İnsan", "Sofiya", "Xəyal quşu", "Gülmira" və digər filmlərin təqdimatı olub.
Festival komitəsinin sədri İhsan Kabil III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalının əhəmiyyətindən bəhs edib. “TRT Sinema”nın rəhbəri Faruk Güvən qurumun iş prinsipi haqqında məlumat verib. Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kino idarəsinin müdiri Erkin Yılmaz türk kinosunun inkişafı barədə fikirlərini söyləyib.
Türkiyəli tanınmış aktyor Serdar Gökhan çıxışında tədbirdə iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.
Qeyd edək ki, tədbirin məqsədi türk xalqlarının ortaq dəyərlərini, mədəniyyətini kinoda əks etdirmək, müstəqil türk respublikaları, digər türk muxtar respublikaları ilə birlikdə müştərək film istehsalının inkişafına təkan verməkdir.

As we reported, the III Turkic World Film Festival "Korkut Ata" is being held in our capital under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Baku Media Center.
Within the framework of the festival, a summit meeting was organized on October 10 at the "Baku Marriott Hotel Boulevard" with the participation of representatives from the Turkic republics and institutions participating in the event.
Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY, representatives of the organization, officials of relevant ministries from Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Kazakhstan, officials of relevant institutions related to the field of cinematography, and well-known film personalities took part in the meeting.
Orkhan Fikretoghlu, adviser to the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, who delivered the opening speech, welcomed the guests. He noted that the unification of the Turkic world is already bringing an ancient culture back to the world agenda in the region, and at the international level: "Undoubtedly, culture is one of the main factors inthis integration.
I think no one doubts the fulfillment of this mission through cinematography, which is one of the most important branches of culture. As the Ministry of Culture, we attach importance to the formation of public-private relations, and we prioritize integration with the Turkic people and, in general, world cinematography schools. Recently, the films we created and shot together with a number of countries are already on screens. Today we will review the projects presented by the production companies of Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kyrgyzstan, and other countries. The creation of this platform will serve the integration of the Turkic world in the field of cinematography".
Then "113 days", "Project 2602", "Where are you from, crane?", "Marble cold", "Patron", "30 seasons away", "Hadrut, you are free", "Nobel brothers", "Ruffian" , "Blue bird", "Heritage", "Landfall", "Human being", "Sofia", "Dream bird", "Gulmira" and other films were presented.
Ihsan Kabil, chairman of the festival committee, spoke about the importance of the III Turkic World Film Festival "Korkut Ata". Faruk Guvan, head of "TRT Cinema", provided information about the working principles of the institution. Erkin Yılmaz, head of the Film Department of the Turkish Ministry of Culture and Tourism, expressed his views on the development of Turkish cinema.
The well-known Turkish actor Serdar Gokhan expressed his satisfaction with his participation in the event.
At the end, commemorative photos were taken.
It should be noted that the purpose of the event is to reflect the common values and culture of the Turkic people in cinema, and to encourage the development of joint film production with the independent Turkic republics and other autonomous Turkic republics.