“Prodüserlərin yüksəlişi” təlim proqramının açılışı olub
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının təşkilatçılığı ilə “Prodüserlərin yüksəlişi” adlı təlim proqramı həyata keçirilir.
Təlimlər Avropanın ən qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimləri, tanınmış alman prodüserlər Martin Hagemann və Titus Kreyenberq tərəfindən təşkil olunur.
Oktyabrın 9-da "Hyatt Regency Baku" hotelində təlim proqramın açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının sədri Fikrin Bektaşi çıxış edərək layihə haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, proqramın məqsədi Azərbaycanda yeni nəsil prodüserləri hazırlamaqdır: "Bu gün burada təcrübəli prodüserlərlə yanaşı, bu sahəyə ilk addımlarını atan prodüserlər də iştirak edir. Təlim iki mərhələdə keçiriləcək. Birinci mərhələ (intensiv mərhələ) oktyabrın 13-dək davam edəcək. İkinci mərhələdə isə təlim iştirakçılarının ideyaları əsasında kino layihəsi ilə bağlı iş aparılacaq. Bu mərhələ zamanı təlim rəhbərləri tərəfindən "Zoom" proqramı vasitəsilə iştirakçılarla əlaqə yaradılacaq".
Prodüser Martin Hagemann təlimin strukturu barədə danışıb. Bildirib ki, 8 həftə davam edəcək təlimlərdə prodüser sənayesi, bu sahənin əsasları haqqında məlumat veriləcək: “Təlim zamanı iştirakçılar hər birində 15 nəfər olmaqla iki qrupa bölünəcək. Amma biz Titus Kreyenberqlə birlikdə tez-tez qrupları dəyişdirəcəyik. Bu, təlimin effektiv olmasına şərait yaradacaq".
Prodüser Titus Kreyenberq təlimin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Çıxışlardan sonra təlim iştirakçıları ilə tanışlıq olub.
Qeyd edək ki, təlim iştirakçıları üçün rəqabətədavamlı kino biznesinin yaradılması və idarə olunması, yerli və xarici maliyyə mənbələrinin film istehsalına cəlb edilməsi, filmlərin yerli və xarici satışının təşkili, eləcə də digər sahələr üzrə fundamental biliklərə yiyələnmək imkanı təqdim edir. Eyni zamanda iştirakçılar təlim müddətində müasir beynəlxalq standartlara cavab verən kino layihələrini hazırlamaq fürsəti də qazanacaqlar.
Proqramın sonunda iştirakçılara sertifikat veriləcək. Ən yaxşı kino layihələrinin müəllifləri isə fərqlənmə sertifikatı və ARKA-nın təşkil etdiyi film layihələri müsabiqələrində və digər layihələrdə güzəştli iştirak hüququ qazanacaqlar.
Təlimlər Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər planının müvafiq yarımbəndinə əsasən təşkil olunur.

При поддержке Министерства Культуры, Агентства Кино Азербайджанской Республики (АКАР) и Гильдии Продюсеров Азербайджана реализуется программа обучения под названием «Восхождение продюсеров».
Тренинги организуются специалистами-преподавателями самой передовой киношколы Европы, известными немецкие продюсерами Мартином Хагеманном и Титусом Крейенбергем.
9 октября в отеле Hyatt Regency Baku состоялась церемония открытия тренинговой программы.
Председатель Гильдии Продюсеров Азербайджана Фикрин Бекташи выступил с информацией о проекте. Он отметил, что целью программы является подготовка нового поколения продюсеров в Азербайджане: «Сегодня здесь наряду с опытными продюсерами участвуют продюсеры, которые делают первые шаги в этой сфере. Обучение будет проходить в два этапа. Первый этап (интенсивный) продлится до 13 октября. На втором этапе на основе идей участников тренинга будет проведена работа, связанная с кинопроектом. Во время этого этапа руководители тренингов будут общаться с участниками через программу «Zoom».
Продюсер Мартин Хагеманн рассказал о структуре обучения. Он сказал, что на тренингах, которые будут длиться 8 недель, будет представлена информация о продюсерской индустрии, основах этой области: «Во ходе тренинга участники будут разделены на две группы по 15 человек в каждой. Но мы с Титусом Крейенбергом часто будем менять группы. Это создаст условия для эффективного обучения».
Продюсер Титус Крейенберг рассказал о важности обучения.
После выступлений состоялось знакомство с участниками тренинга.
Отметим, что тренинг предоставляет участникам возможность получить фундаментальные знания в области создания и управления конкурентоспособным кинобизнесом, привлечения отечественных и зарубежных финансовых ресурсов к кинопроизводству, организации сбыта отечественных и зарубежных фильмов, а также в других областях. В то же время участники получат возможность в процессе обучения разрабатывать кинопроекты, отвечающие современным международным стандартам.
По окончании программы участникам будет выдан сертификат. А авторы лучших кинопроектов получат сертификат с отличием и право на льготное участие в конкурсах кинопроектов и других проектах, организованных АКАР.
Тренинги проводятся на основании соответствующего подпункта плана мероприятий «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» от 22 июля 2022 года, утвержденного распоряжением Президента Ильхамом Алиевым.