“Prodüserlərin yüksəlişi” təlim proqramının açılışı olub
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının təşkilatçılığı ilə “Prodüserlərin yüksəlişi” adlı təlim proqramı həyata keçirilir.
Təlimlər Avropanın ən qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimləri, tanınmış alman prodüserlər Martin Hagemann və Titus Kreyenberq tərəfindən təşkil olunur.
Oktyabrın 9-da "Hyatt Regency Baku" hotelində təlim proqramın açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının sədri Fikrin Bektaşi çıxış edərək layihə haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, proqramın məqsədi Azərbaycanda yeni nəsil prodüserləri hazırlamaqdır: "Bu gün burada təcrübəli prodüserlərlə yanaşı, bu sahəyə ilk addımlarını atan prodüserlər də iştirak edir. Təlim iki mərhələdə keçiriləcək. Birinci mərhələ (intensiv mərhələ) oktyabrın 13-dək davam edəcək. İkinci mərhələdə isə təlim iştirakçılarının ideyaları əsasında kino layihəsi ilə bağlı iş aparılacaq. Bu mərhələ zamanı təlim rəhbərləri tərəfindən "Zoom" proqramı vasitəsilə iştirakçılarla əlaqə yaradılacaq".
Prodüser Martin Hagemann təlimin strukturu barədə danışıb. Bildirib ki, 8 həftə davam edəcək təlimlərdə prodüser sənayesi, bu sahənin əsasları haqqında məlumat veriləcək: “Təlim zamanı iştirakçılar hər birində 15 nəfər olmaqla iki qrupa bölünəcək. Amma biz Titus Kreyenberqlə birlikdə tez-tez qrupları dəyişdirəcəyik. Bu, təlimin effektiv olmasına şərait yaradacaq".
Prodüser Titus Kreyenberq təlimin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Çıxışlardan sonra təlim iştirakçıları ilə tanışlıq olub.
Qeyd edək ki, təlim iştirakçıları üçün rəqabətədavamlı kino biznesinin yaradılması və idarə olunması, yerli və xarici maliyyə mənbələrinin film istehsalına cəlb edilməsi, filmlərin yerli və xarici satışının təşkili, eləcə də digər sahələr üzrə fundamental biliklərə yiyələnmək imkanı təqdim edir. Eyni zamanda iştirakçılar təlim müddətində müasir beynəlxalq standartlara cavab verən kino layihələrini hazırlamaq fürsəti də qazanacaqlar.
Proqramın sonunda iştirakçılara sertifikat veriləcək. Ən yaxşı kino layihələrinin müəllifləri isə fərqlənmə sertifikatı və ARKA-nın təşkil etdiyi film layihələri müsabiqələrində və digər layihələrdə güzəştli iştirak hüququ qazanacaqlar.
Təlimlər Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər planının müvafiq yarımbəndinə əsasən təşkil olunur.

A training program called "Rise of Producers" is being implemented with the support of the Ministry of Culture, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan (ARKA), and the Azerbaijan Producers Guild.
The trainings are organized by expert-ttutors of the most advanced film school in Europe, well-known German producers Martin Hagemann and Titus Kreyenberg.
On October 9, the opening ceremony of the training program was held at the "Hyatt Regency Baku" hotel.
Fikrin Bektashi, chairman of the Azerbaijan Producers Guild, made a speech and gave information about the project. He noted that the purpose of the program is to train a new generation of producers in Azerbaijan: "Today, in addition to experienced producers, there are also producers who have taken their first steps in this field. The training will be held in two stages. The first stage (intensive stage) will last until October 13. In the second stage, work will be done on the film project based on the ideas of the training participants. During this stage, the trainers will be in contact with the participants through "Zoom".
Producer Martin Hagemann talked about the structure of the training. He said that during the 8-week training, information will be provided about the production industry and the basics of this field: "During the training, the participants will be divided into two groups of 15 people each. But we will often change groups with Titus Kreyenberg. This will create conditions for efficient training."
Producer Titus Kreyenberg spoke about the importance of the training.
Following the speeches, the participants got acquainted.
It should be noted that the training provides participants with the opportunity to acquire basic knowledge on the creation and management of a competitive film business, the involvement of domestic and foreign financial sources in film production, the organization of local and foreign sales of films, as well as other areas. At the same time, during the training, the participants will have the opportunity to prepare film projects that meet modern international standards.
At the end of the program, certificates will be awarded to the participants. The authors of the best film projects will be awarded a certificate of distinction and the right to preferential participation in film project competitions and other projects organized by ARKA.
The trainings are organized according to the relevant subsection of the action plan of the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 " approved by the Order of President Ilham Aliyev dated July 22, 2022.