Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər idarəetmə qurumları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə əsasən, mədəniyyət naziri Adil Kərimli sentyabrın 28-də Mingəçevir şəhərində vətəndaşları qəbul edib.
Qəbuldan öncə nazir və Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlham İsmayılov Ümummilli liderin Mingəçevir şəhər Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında ucaldılmış abidəsi önünə gül dəstələri qoyaraq xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Daha sonra mərkəzə baxış olub.
Mingəçevir şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən qəbulda əsasən Mingəçevir şəhəri, Ağdaş, Göyçay, Kürdəmir, Ucar, Yevlax və Zərdab rayonlarından olan vətəndaşlar iştirak ediblər.
Mədəniyyət Nazirliyinin məsul əməkdaşlarının da iştirakı ilə keçirilən görüşdə vətəndaşların müxtəlif mövzularda müraciətləri dinlənilib. Müraciətlər əsasən işlə təmin olunma, mədəniyyət sahəsi ilə əlaqədar təklif, ortaya çıxan problemlərin həlli və digər məsələlərlə bağlı olub.
Vətəndaşları ayrı-ayrılıqda dinləyən nazir bütün müraciətlərin araşdırılması, qaldırılan məsələlərin qanunvericiliyə uyğun həlli barədə müvafiq tapşırıqlar verib.

The Minister of Culture received the citizens in Mingachevir
Subject to the schedule of reception of citizens in cities and regions by the heads of central executive power bodies and other administrative bodies, the Minister of Culture Adil Karimli received citizens in Mingachevir on September 28.
Before the reception, the Minister and the Head of the Mingachevir City Executive Power, Ilham Ismayilov, honored the memory of the National Leader of the Azerbaijani Nation by placing flowers in front of the monument erected in front of the Mingachevir Heydar Aliyev Center. Then they viewed the Center.
Mainly citizens from Mingachevir City, Aghdash, Goychay, Kurdemir, Ujar, Yevlakh, and Zardab regions took part in the reception held at the Mingachevir Heydar Aliyev Center.
At the meeting held with the participation of the officials of the Ministry of Culture, citizens' appeals on various topics were heard. The appeals were mainly related to employment, proposals for the cultural sector, solutions to emerging problems, and other matters.
Listening to the citizens individually, the Minister gave relevant instructions to review all appeals and resolve the raised issues subject to the legislation.
To treat the issues raised by the families of martyrs and veterans with special sensitivity and consider them in a timely and objective manner, every appeal was registered and taken under control.