Şanlı Zəfərlə başa çatan, müasir tariximizə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük Vətən müharibəsinin üçüncü ildönümü tamam oldu. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan Ordusu 2020-ci il sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatına cavab olaraq əks-hücumla əzəli torpaqlarımızın azadlığı üçün haqq mübarizəsinə başlayıb.
Vətən oğullarının misli görünməmiş fədakarlığı və şücaəti ilə otuzillik işğal cəmi 44 gün ərzində başa çatdırılıb, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, o cümlədən mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhəri düşməndən azad edilib. Ordumuzun parlaq Qələbəsi ilə xalqımıza əbədi Zəfər ruhu bəxş olunub. Millərlə igidimiz şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Prezident İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, bu müharibədə qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə ehtiram əlaməti olaraq sentyabrın 27-si Azərbaycanda Anım Günü elan edilib.
Sentyabrın 27-də Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkının girişində xatirə daşının önünə gül dəstələri qoyub, qəhrəman Vətən övladlarının ölməz ruhları qarışında ehtiramlarını bildiriblər.

Подошла к концу третья годовщина 44-дневной Отечественной войны, завершившейся славной победой, вписанной золотыми буквами в нашу современную историю. 27 сентября 2020 года мощная азербайджанская армия во главе с Президентом, Победоносным Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым в ответ на широкомасштабную провокацию вооруженных сил оккупационной Армении, контратакой начала борьбу за свободу наших исконных земель.
Благодаря беспрецедентной самоотверженности и мужеству сыновей Отечества тридцатилетняя оккупация была завершена всего за 44 дня, Карабах и Восточный Зангезур, в том числе наша культурная столица Шуша, были освобождены от врага. Блестящая победа нашей армии подарила нашему народу дух вечной Победы. Тысячи наших храбрых сынов возвысились на вершину мученичества, став шехидами.
Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года, в знак уважения к нашим солдатам и офицерам, всем шехидам, героически сражавшимся в этой войне, отдавшим свои жизни за территориальную целостность нашей страны, 27 сентября в Азербайджане объявлен Днем памяти.
27 сентября сотрудники Министерства Культуры возложили цветы к мемориальному камню у входа в строящийся в Баку Парк Победы и почтили память бессмертных душ героических сыновей Родины.