Şanlı Zəfərlə başa çatan, müasir tariximizə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük Vətən müharibəsinin üçüncü ildönümü tamam oldu. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan Ordusu 2020-ci il sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatına cavab olaraq əks-hücumla əzəli torpaqlarımızın azadlığı üçün haqq mübarizəsinə başlayıb.
Vətən oğullarının misli görünməmiş fədakarlığı və şücaəti ilə otuzillik işğal cəmi 44 gün ərzində başa çatdırılıb, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, o cümlədən mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhəri düşməndən azad edilib. Ordumuzun parlaq Qələbəsi ilə xalqımıza əbədi Zəfər ruhu bəxş olunub. Millərlə igidimiz şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Prezident İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, bu müharibədə qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə ehtiram əlaməti olaraq sentyabrın 27-si Azərbaycanda Anım Günü elan edilib.
Sentyabrın 27-də Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkının girişində xatirə daşının önünə gül dəstələri qoyub, qəhrəman Vətən övladlarının ölməz ruhları qarışında ehtiramlarını bildiriblər.

Three years have passed since the 44-day Patriotic War, which ended with a glorious victory and has been written in golden letters in our modern history. On September 27, 2020, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army launched a counter-offensive to fight for the freedom of our ancient lands in response to the large-scale provocation of the invading Armenian armed forces.
With the unprecedented sacrifices and bravery of the sons of the Motherland, the thirty-year occupation was ended in just 44 days, Karabakh and Eastern Zangezur, including our cultural capital Shusha, were liberated from the enemy. With the brilliant Victory of our Army, our nation has embraced the everlasting spirit of triumph. Thousands of our heroes have risen to the pinnacle of martyrdom.
Based on the order of President Ilham Aliyev dated December 2, 2020, September 27 was declared the Day of Remembrance in Azerbaijan as a sign of respect for our soldiers and officers, as well as all our martyrs who fought heroically in this war and sacrificed their lives for the territorial integrity of our country.
On September 27, employees of the Ministry of Culture laid flowers in front of the memorial stone at the entrance of the Victory Park, which is under construction in Baku, and paid homage to the immortal souls of the heroic sons and daughter of the Motherland.