26 sentyabr - 1 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə DokuBaku VII Beynəlxalq Sənədli Filmlər Festivalı keçiriləcək.
DokuBaku festivalı son iki ildə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi olmaqla 2017-ci ildən hər il keçirilir. Festivalın proqramı 43 nümayişdən ibarətdir. Bu müddət ərzində beş kateqoriya üzrə 60-dan çox film nümayiş etdiriləcək: Ən yaxşı tammetrajlı film, Ən yaxşı qısametrajlı film, DokuDarvin, No Main Müsabiqə, Müsabiqədən kənar və DokuKids - uşaqlar üçün filmlər.
Hər nominasiya üzrə qalibləri Fransua Skulye, Nik Voyt, Maykl Qraversen, Andrea Tsulkova, Emil Nəcəfov və Fuad Şabanov kimi janrın tanınmış ustaları da daxil olmaqla 20 ekspertdən ibarət beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvləri müəyyən edəcək. Hər kateqoriya üzrə birinci yeri tutan kinorejissorlara festival mükafatları veriləcək. Bu il mövcud “iHuman”, “iCyborg”, “NewEye” mükafatları ilə yanaşı, yeni “CosmoHuman” mükafatı da təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, festival tərəfdaşlarının sayı ildən-ilə artır. Bu il Bakıda keçirilən festivalda Saloniki Beynəlxalq Film Festivalının nümayəndəsi Yanis Palavos, eləcə də Lissabon Sənədli Filmlər Festivalının proqram tərtibatçısı Castin Cekl iştirak edir.

С 26 сентября по 1 октября 2023 года при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики пройдет VII Международный фестиваль документального кино «ДокуБаку».
Фестиваль «ДокуБаку» проводится ежегодно с 2017 года при финансовой поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики на протяжении последних двух лет. Программа фестиваля состоит из 43 шоу. В этот период будет показано более 60 фильмов в пяти номинациях: «Лучший полнометражный фильм», «Лучший короткометражный фильм», «ДокуДарвин», «Без основного конкурса», «Вне конкурса» и «DokuKids — фильмы для детей».
Победителей в каждой номинации определит международное жюри, состоящее из 20 экспертов, в число которых входят такие известные мастера жанра, как Франсуа Скаллиер, Ник Войт, Майкл Граверсен, Андреа Цулкова, Эмиль Наджафов и Фуад Шабанов. Награды фестиваля будут вручены кинематографистам, занявшим первые места в каждой категории. В этом году, помимо существующих наград «iHuman», «iCyborg», «NewEye», будет вручена новая награда «CosmoHuman».
Стоит отметить, что число партнеров фестиваля увеличивается с каждым годом. В фестивале, проходящем в этом году в Баку, принимают участие представитель Международного кинофестиваля в Салониках Янис Палавос и разработчик программы Лиссабонского фестиваля документального кино Джастин Джекл.