26 sentyabr - 1 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə DokuBaku VII Beynəlxalq Sənədli Filmlər Festivalı keçiriləcək.
DokuBaku festivalı son iki ildə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi olmaqla 2017-ci ildən hər il keçirilir. Festivalın proqramı 43 nümayişdən ibarətdir. Bu müddət ərzində beş kateqoriya üzrə 60-dan çox film nümayiş etdiriləcək: Ən yaxşı tammetrajlı film, Ən yaxşı qısametrajlı film, DokuDarvin, No Main Müsabiqə, Müsabiqədən kənar və DokuKids - uşaqlar üçün filmlər.
Hər nominasiya üzrə qalibləri Fransua Skulye, Nik Voyt, Maykl Qraversen, Andrea Tsulkova, Emil Nəcəfov və Fuad Şabanov kimi janrın tanınmış ustaları da daxil olmaqla 20 ekspertdən ibarət beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvləri müəyyən edəcək. Hər kateqoriya üzrə birinci yeri tutan kinorejissorlara festival mükafatları veriləcək. Bu il mövcud “iHuman”, “iCyborg”, “NewEye” mükafatları ilə yanaşı, yeni “CosmoHuman” mükafatı da təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, festival tərəfdaşlarının sayı ildən-ilə artır. Bu il Bakıda keçirilən festivalda Saloniki Beynəlxalq Film Festivalının nümayəndəsi Yanis Palavos, eləcə də Lissabon Sənədli Filmlər Festivalının proqram tərtibatçısı Castin Cekl iştirak edir.

DokuBaku VII International Documentary Film Festival will be held
From September 26 to October 1, 2023, DokuBaku VII International Documentary Film Festival will be held with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The DokuBaku festival has been held every year since 2017 with the financial support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan for the last two years. The program of the festival consists of 43 shows. During this period, more than 60 films will be screened in five categories: Best Feature Film, Best Short Film, DokuDarwin, No Main Competition, Out of Competition and DokuKids - films for children.
The winners in each category will be determined by an international jury of 20 experts, including renowned masters of the genre such as François Scullier, Nick Voight, Michael Graversen, Andrea Tsulkova, Emil Najafov and Fuad Shabanov. Festival awards will be given to the first place filmmakers in each category. This year, in addition to the existing "iHuman", "iCyborg", "NewEye" awards, the new "CosmoHuman" award will be presented.
It should be noted that the number of festival partners is increasing every year. Yanis Palavos, representative of the Thessaloniki International Film Festival, and Justin Jackle, program developer of the Lisbon Documentary Film Festival, are participating in the festival held in Baku this year.