İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransı işə başlayıb
25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin Doha şəhərində İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransı işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti tədbirdə iştirak etmək məqsədilə sentyabrın 25-də Doha şəhərinə səfər edib.
Adil Kərimli “İslam dünyasında mədəni fəaliyyətin yenilənməsinə doğru” mövzusuna həsr olunmuş 12-ci Konfransın açılış mərasimində iştirak edib.
Builki tədbirdə mədəniyyət siyasəti üzrə əsas prinsiplər və davamlı inkişaf göstəriciləri, “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” proqramının inkişaf etdirilməsi mexanizmləri, mədəni sərvətlərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə sahələrində birgə mədəni fəaliyyətin genişləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə ediləcək.
Konfransda həmçinin Azərbaycanın söz-sənət beşiklərindən Şuşa şəhərini 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı ölkəmizin təqdim etdiyi nominasiya sənədinə baxılması, Şuşa ilə bağlı çıxış və təqdimat nəzərdə tutulur.

25 сентября для участия в мероприятии в Доху отправилась делегация во главе с министром культуры Азербайджанской Республики Адилем Каримли.
Адиль Керимли принял участие в церемонии открытия 12-й конференции, посвященной теме «На пути к обновлению культурной деятельности в исламском мире».
К вопросам, которые станут предметом обсуждения в текущем году относятся следующие: основные принципы культурной политики и показатели устойчивого развития, механизмы разработки программы «Культурная столица исламского мира», а также расширение совместной культурной деятельности в сферах борьбы с незаконным оборотом культурных ресурсов.
Кроме того, на конференции предусматривается рассмотрение представленного нашей страной номинационного документа об объявлении одной из колыбелей художественного слова Азербайджана – города Шуша в качестве «Культурной столицы исламского мира» в 2024 году, а также посвященные Шуше выступления и презентации.