Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasında (ÇXR) səfərdədir.
Səfər çərçivəsində sentyabrın 8-də nümayəndə heyətinin ÇXR mədəniyyət və turizm nazirinin müavini və Milli Mədəni İrs Administrasiyasının administratoru, Çin Mədəni İrsin Təşviqi Assosiasiyasının prezidenti, Çin Milli İncəsənət Fondunun Baş katibi və YUNESKO-nun Preah Vihear Məbədinin Qorunması və İnkişafı üzrə Beynəlxalq Əlaqələndirmə Komitəsinin Çin tərəfindən olan həmsədri Li Çün ilə görüşü keçilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətini səmimi salamlayan Li Çün dəvəti qəbul edib Çinə səfər etdiklərinə görə mədəniyyət naziri Adil Kərimliyə təşəkkürünü bildirib.
Çinin tarix-mədəniyyət abidələri haqqında məlumat verən nazir müavini ölkəsinin qədim mirasının qorunması istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışıb. Li Çün eyni zamanda beynəlxalq səviyyədə mədəni əməkdaşlıq barədə söz açıb.
Səmimi qəbula və nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən nazir Adil Kərimli Çin kimi dünyanın qədim sivilizasiya beşiklərindən sayılan bir ölkədə olmasından məmnunluğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Azərbaycanın mədəni zənginlikləri barədə məlumat verib, ölkələrimizi həm də tarixən Böyük İpək Yolunun birləşdirdiyini deyib. Bildirilib ki, bu tarixi marşrut üzərində yerləşən ölkələrin mədəni irsinin qorunması və təbliği sahəsində birgə səylər daha yaxşı nəticələrə gətirib çıxara bilər.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda tarix-mədəniyyət abidələrinin qoruması, bərpası və təbliği daim dövlətin diqqət mərkəzindədir. Prezident İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən mədəniyyətin müxtəlif sahələrinin inkişafı ilə bağlı ardıcıl addımlar atılır, yerli və beynəlxalq layihələr həyata keçirilir. Heydər Əliyev Fondu təkcə ölkəmizdə deyil, xaricdə də mədəni irsin qorunmasına dəstək olur.
Nazir Çin ilə mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib, bir sıra istiqamətlərdə təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu kontekstdə iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının təkmilləşdirilməsinin zəruri olduğu qeyd edilib.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın tarixi ərazilərinin 30 il ərzində işğal altında saxlanıldığını diqqətə çatdıran Adil Kərimli bu müddət ərzində bütün infrastrukturun, o cümlədən tarixi, mədəni və dini irsin vandalizmə məruz qaldığını, mənimsənildiyini və talan edildiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qüdrətli Azərbaycan Ordusu düşməni ağır məğlubiyyətə uğradaraq ərazilərimizin 30 illik işğalına son qoyub, tarixi ədaləti və ərazi bütövlüyümüzü bərpa edib. Müharibədən sonra Ermənistanın törətdiyi vandalizmin gerçək vəziyyəti ortaya çıxıb, yüzlərlə şəhər, qəsəbə və kəndlərimizin yer üzündən silindiyi məlum olub.
Müharibədən qısa müddət sonra Azərbaycan dövləti tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş bərpa və yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Tarixi torpaqlarımızda mədəni irsin də bərpası istiqamətində davamlı iş aparılır. Bir sıra tarixi və dini  abidələrin bərpası artıq başa çatdırılıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

As reported earlier, the delegation of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan is on a visit to the People's Republic of China (PRC).
During the visit, on September 8, the delegation met with the Vice Minister of Culture and Tourism of the People's Republic of China, the Administrator of the National Cultural Heritage Administration, the President of the China Association for the Promotion of Cultural Heritage, the Secretary General of the China National Art Foundation, and the Chinese Co-Chairman of the UNESCO International Coordinating Committee for the Conservation and Enhancement of the Temple of Preah Vihear, Li Chun.
Mr. Li Chun warmly welcomed the Azerbaijani delegation and thanked Minister of Culture Adil Karimli for accepting the invitation and for the visit to China.
The Deputy Minister gave information about the historical and cultural monuments of China and talked about the efforts made to protect the ancient heritage of his country. Li Chun also touched upon international cultural cooperation.
Minister Adil Karimli expressed his gratitude for the warm welcome and exceptional hospitality extended to the delegation and shared his satisfaction to be in China, which is considered to be one of the cradles of the ancient civilizations in the world.
He talked about the cultural riches of Azerbaijan and emphasized that our countries were also historically connected through the Great Silk Road. It was emphasized that joint efforts to protect and promote the cultural heritage of the countries located along this historical route can bring better results.
It was noted that the protection, restoration, and promotion of historical and cultural monuments in Azerbaijan were always the focus of the state. President Ilham Aliyev, First Vice President, and Head of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva undertake a number of measures for the development of various cultural spheres and implement local and international projects. The Heydar Aliyev Foundation supports the protection of cultural heritage not only in our country but also beyond our borders.
The Minister stressed the importance of expanding cooperation with China in various cultural spheres and underlined the value of exchanging experience in various fields. In this regard, the need for strengthening the contractual and legal framework between the two countries was emphasized.
Adil Karimli pointed out that the historical territories of Azerbaijan were occupied by Armenia for three decades, during which time the entire infrastructure, including historical, cultural, and religious heritage, was subjected to vandalism, theft, and looting. It was reported that in the 44-day Patriotic War of 2020, the mighty Azerbaijan Army under the leadership of Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, inflicted a severe defeat on the enemy, putting an end to the 30-year occupation of our lands and restoring historical justice and territorial integrity. After the war, the true extent of the vandalism committed by Armenia was revealed, and it became known that hundreds of our cities, towns, and villages were wiped off the face of the earth.
Shortly after the war, the state of Azerbaijan started extensive restoration and reconstruction efforts in the liberated territories. In our historical lands, continuous work is being carried out for the restoration of cultural heritage. A number of historical and religious monuments have already been fully restored.
During the meeting, the sides exchanged views on other issues of mutual interest and discussed the possibilities of cooperation.