Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasında (ÇXR) səfərdədir.
Səfər çərçivəsində sentyabrın 8-də nümayəndə heyətinin ÇXR mədəniyyət və turizm nazirinin müavini və Milli Mədəni İrs Administrasiyasının administratoru, Çin Mədəni İrsin Təşviqi Assosiasiyasının prezidenti, Çin Milli İncəsənət Fondunun Baş katibi və YUNESKO-nun Preah Vihear Məbədinin Qorunması və İnkişafı üzrə Beynəlxalq Əlaqələndirmə Komitəsinin Çin tərəfindən olan həmsədri Li Çün ilə görüşü keçilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətini səmimi salamlayan Li Çün dəvəti qəbul edib Çinə səfər etdiklərinə görə mədəniyyət naziri Adil Kərimliyə təşəkkürünü bildirib.
Çinin tarix-mədəniyyət abidələri haqqında məlumat verən nazir müavini ölkəsinin qədim mirasının qorunması istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışıb. Li Çün eyni zamanda beynəlxalq səviyyədə mədəni əməkdaşlıq barədə söz açıb.
Səmimi qəbula və nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən nazir Adil Kərimli Çin kimi dünyanın qədim sivilizasiya beşiklərindən sayılan bir ölkədə olmasından məmnunluğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Azərbaycanın mədəni zənginlikləri barədə məlumat verib, ölkələrimizi həm də tarixən Böyük İpək Yolunun birləşdirdiyini deyib. Bildirilib ki, bu tarixi marşrut üzərində yerləşən ölkələrin mədəni irsinin qorunması və təbliği sahəsində birgə səylər daha yaxşı nəticələrə gətirib çıxara bilər.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda tarix-mədəniyyət abidələrinin qoruması, bərpası və təbliği daim dövlətin diqqət mərkəzindədir. Prezident İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən mədəniyyətin müxtəlif sahələrinin inkişafı ilə bağlı ardıcıl addımlar atılır, yerli və beynəlxalq layihələr həyata keçirilir. Heydər Əliyev Fondu təkcə ölkəmizdə deyil, xaricdə də mədəni irsin qorunmasına dəstək olur.
Nazir Çin ilə mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib, bir sıra istiqamətlərdə təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu kontekstdə iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının təkmilləşdirilməsinin zəruri olduğu qeyd edilib.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın tarixi ərazilərinin 30 il ərzində işğal altında saxlanıldığını diqqətə çatdıran Adil Kərimli bu müddət ərzində bütün infrastrukturun, o cümlədən tarixi, mədəni və dini irsin vandalizmə məruz qaldığını, mənimsənildiyini və talan edildiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qüdrətli Azərbaycan Ordusu düşməni ağır məğlubiyyətə uğradaraq ərazilərimizin 30 illik işğalına son qoyub, tarixi ədaləti və ərazi bütövlüyümüzü bərpa edib. Müharibədən sonra Ermənistanın törətdiyi vandalizmin gerçək vəziyyəti ortaya çıxıb, yüzlərlə şəhər, qəsəbə və kəndlərimizin yer üzündən silindiyi məlum olub.
Müharibədən qısa müddət sonra Azərbaycan dövləti tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş bərpa və yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Tarixi torpaqlarımızda mədəni irsin də bərpası istiqamətində davamlı iş aparılır. Bir sıra tarixi və dini  abidələrin bərpası artıq başa çatdırılıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

Как мы сообщали, делегация Министерства Культуры Азербайджанской Республики находится с визитом в Китайской Народной Республике (КНР).
В рамках визита делегация 8-го сентября провела встречу с заместителем министра культуры и туризма КНР, руководителя Администрации Национального Культурного Наследия, президентом Ассоциации Продвижения Культурного Наследия Китая, Генеральным Секретарём Китайского Национального Фонда Искусств, Китайским сопредседателем Международного Координационного Комитета ЮНЕСКО по Сохранению и Развитию храма Преах Вихеа (Preah Vihear) Ли Чуном.
Тепло приветствуя Азербайджанскую делегацию, Ли Чун поблагодарил министра культуры Адиля Керимли за принятие приглашения и посещение Китая.
Делясь информацией об исторических и культурных памятниках Китая, замминистра рассказал о работах, проводимых в направлении защиты древнего наследия своей страны. Ли Чун также рассказал о культурном сотрудничестве на международном уровне.
Выразив благодарность за радушный приём и высокое гостеприимство, оказанное делегации, министр Адиль Керимли выразил удовлетворение тем, что находится в такой стране, как Китай, считающейся одной из колыбелей древних мировых цивилизаций.
Министр проинформировал о культурных богатствах Азербайджана и сказал, что наши страны также исторически связаны Великим Шёлковым Путём. Было констатировано, что совместные усилия в области охраны и популяризации культурного наследия стран, расположенных на этом историческом маршруте, могут привести к лучшим результатам.
Было отмечено, что защита, реставрация и популяризация памятников истории и культуры в Азербайджане всегда находится в центре внимания государства. Президент Ильхам Алиев, Первый вице-президент, руководитель Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиева предпринимают последовательные шаги в развитии различных областей культуры, реализуются местные и международные проекты. Фонд Гейдара Алиева оказывает поддержку защите культурного наследия не только в нашей стране, но и за рубежом.
Министр отметил важность ещё большего углубления сотрудничества с Китаем в различных областях культуры; подчеркнул важность обмена опытом по нескольким направлениям. В этом контексте было отмечено, что необходимо усовершенствовать договорно-правовую базу между двумя странами.
Адиль Керимли отметил, что исторические территории Азербайджана были оккупированы Арменией на протяжении 30 лет, и подчеркнул, что за этот период вся инфраструктура, включая историческое, культурное и религиозное наследие, подверглась вандализму, присвоению и разграблению. Сообщил, что в 44-дневной Отечественной войне 2020 года могучая Азербайджанская Армия под руководством Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева нанесла врагу тяжёлое поражение, положила конец 30-летней оккупации наших территорий, восстановила ​​историческую справедливость и территориальную целостность нашей страны. После войны выявилась реальная ситуация вандализма, совершенного Арменией, и стало известно, что сотни наших городов, поселков и сёл были стёрты с лица земли.
Вскоре после войны на территориях, освобождённых от оккупации Азербайджанское государство начало масштабные восстановительные и реконструкционные работы. На наших исторических землях ведётся непрерывная работа, направленная на восстановление культурного наследия. Уже завершена реставрация ряда исторических и религиозных памятников.
На встрече состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес, а также обсуждены перспективы сотрудничества.