Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi nümayəndə heyətinin Çinə səfəri davam edir.
Sentyabrın 6-da mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin rəhbərlik etdiyi rəsmi nümayəndə heyəti Qansu vilayətinin Dunhuan şəhərində 6-cı Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisininin açılış mərasimində iştirak edib. Nümayəndə heyəti əvvəlcə mədəni turizm sərgisi ilə tanış olub. Burada Çinin İpək yolu boyunca yerləşən bölgələrinin tarixinə, mədəni irsinə,  İpək yolunun tarixən mədəni əlaqələrdəki roluna, “Bir kəmər, bir yol” ölkələrinin mədəni əməkdaşlığına dair eksponatlar, mədəniyyət abidələrləri, fotolar, kitablar, təsviri incəsənət nümunələri numayiş olunur.
Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisininin açılış mərasimində çıxış edən Çin Kommunist Partiyasi (ÇKP) mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü Li Şuley, partiyanın Qansu vilayəti komitəsinin katibi Hu Çanşen, Çin Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çun və digərləri çıxış edərək, tədbirin tarixi İpək yolu üzərində yerləşən ölkələr və xalqlar arasında mədəni mübadilənin və əməkdaşlığın dərinləşməsinə verdiyi töhfələrdən söz açıblar.
Qey edək ki, İpək Yolu Beynəlxalq Mədəniyyət Sərgisi Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin və Dövlət Şurasının (Nazirlər Kabineti) ortaq qərarı ilə 2016-cı ildən hər il ənənəvi olaraq tarixi Dunhuan şəhərində keçirilir. Sərginin təşkilatçıları Qansu vilayətinin Xalq Hökuməti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Dövlət Mətbuat, Nəşr, Radio, Film və Televiziya İdarəsi, Milli Turizm Administrasiyası və Çin Beynəlxalq Ticarətin Təşviqi Şurasıdır. Bu ilki sərgidə dövlət rəsmiləri, ictimai xadimlər, incəsənət adamları da daxil olmaqla 1200-dən çox yerli və əcnəbi nümayəndə iştirak edir. İki gün davam edəcək sərgi çərçivəsində müxəlif forum, konfrans, seminar, simpozium, konsert proqramları təşkil olunacaq. Çin hökuməti tərəfindən “Bir kəmər, bir yol” ölkələri arasında mədəni mübadiləni təşviq etmək üçün yaradılan Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisi müvafiq sahələrdə insanlar arasında əlaqələr, qarşılıqlı etimad və ticarət əməkdaşlığı üçün möhkəm zəmin yaradır. Beynəlxalq platformaya çevrilən bu sərgi həm ölkə daxilində, həm də xaricdə böyük rəğbətlə qarşılanır, mühüm nailiyyətlər əldə edir.
Nazir Adil Kərimli Çin Kommunist Partiyasi Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü Li Şuley və Milli Mədəni İrs Adminstrasiyasının rəhbəri Li Çun ilə görüşüb.

Продолжается визит официальной делегации Министерства Культуры в Китай.
6 сентября официальная делегация во главе с министром культуры Адилем Каримли приняла участие в церемонии открытия 6-й Международной Выставки «Шелковый Путь» в городе Дуньхуан провинции Ганьсу. Делегация в начале ознакомилась с выставкой культурного туризма. Здесь представлены экспонаты, памятники культуры, фотографии, книги, образцы изобразительного искусства по истории, культурному наследию, роли Шелкового пути в историко-культурных связях, культурном сотрудничестве стран «Одного пояса, одного пути».
Выступавшие на церемонии открытия Международной выставки «Шелковый путь», член Политбюро ЦК Коммунистической партии Китая (КПК) Ли Шулей, секретарь комитета партии провинции Ганьсу Ху Чаншэнь, глава Управления национального культурного наследия Китая Ли Чунь и другие рассказали о вкладе данного мероприятия в углубление культурного обмена и сотрудничества между странами и народами, расположенными на историческом Шелковом пути.
Отметим, что по совместному решению ЦК Коммунистической партии Китая и Госсовета (Кабинета министров) Международная Культурная Выставка «Шелковый Путь» начиная с 2016 года традиционно ежегодно проводится в историческом городе Дуньхуань. Организаторами выставки являются Народное Правительство провинции Ганьсу, Министерство Культуры и Туризма, Государственное Управление Печати, Публикаций, Радио, Кино и Телевидения, Национальное Управление Туризма и Китайский Совет по Содействию Международной Торговле. В выставке этого года принимают участие более 1200 местных и иностранных представителей, включая государственных чиновников, общественных деятелей и деятелей культуры. В рамках двухдневной выставки будут организованы различные форумы, конференции, семинары, симпозиумы, концертные программы. Международная Выставка «Шелковый Путь», учрежденная правительством Китая для содействия культурному обмену между странами «Одного пояса, одного пути», закладывает прочную основу для контактов между людьми, взаимного доверия и торгового сотрудничества. Эта выставка, ставшая международной площадкой, приветствуется как внутри страны, так и за ее пределами, добивается важных достижений.
Министр Адиль Каримли встретился с членом Политбюро ЦК Коммунистической партии Китая Ли Шулеем и главой Управления национального культурного наследия Ли Чуном.