Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi nümayəndə heyətinin Çinə səfəri davam edir.
Sentyabrın 6-da mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin rəhbərlik etdiyi rəsmi nümayəndə heyəti Qansu vilayətinin Dunhuan şəhərində 6-cı Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisininin açılış mərasimində iştirak edib. Nümayəndə heyəti əvvəlcə mədəni turizm sərgisi ilə tanış olub. Burada Çinin İpək yolu boyunca yerləşən bölgələrinin tarixinə, mədəni irsinə,  İpək yolunun tarixən mədəni əlaqələrdəki roluna, “Bir kəmər, bir yol” ölkələrinin mədəni əməkdaşlığına dair eksponatlar, mədəniyyət abidələrləri, fotolar, kitablar, təsviri incəsənət nümunələri numayiş olunur.
Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisininin açılış mərasimində çıxış edən Çin Kommunist Partiyasi (ÇKP) mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü Li Şuley, partiyanın Qansu vilayəti komitəsinin katibi Hu Çanşen, Çin Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çun və digərləri çıxış edərək, tədbirin tarixi İpək yolu üzərində yerləşən ölkələr və xalqlar arasında mədəni mübadilənin və əməkdaşlığın dərinləşməsinə verdiyi töhfələrdən söz açıblar.
Qey edək ki, İpək Yolu Beynəlxalq Mədəniyyət Sərgisi Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin və Dövlət Şurasının (Nazirlər Kabineti) ortaq qərarı ilə 2016-cı ildən hər il ənənəvi olaraq tarixi Dunhuan şəhərində keçirilir. Sərginin təşkilatçıları Qansu vilayətinin Xalq Hökuməti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Dövlət Mətbuat, Nəşr, Radio, Film və Televiziya İdarəsi, Milli Turizm Administrasiyası və Çin Beynəlxalq Ticarətin Təşviqi Şurasıdır. Bu ilki sərgidə dövlət rəsmiləri, ictimai xadimlər, incəsənət adamları da daxil olmaqla 1200-dən çox yerli və əcnəbi nümayəndə iştirak edir. İki gün davam edəcək sərgi çərçivəsində müxəlif forum, konfrans, seminar, simpozium, konsert proqramları təşkil olunacaq. Çin hökuməti tərəfindən “Bir kəmər, bir yol” ölkələri arasında mədəni mübadiləni təşviq etmək üçün yaradılan Beynəlxalq İpək Yolu Sərgisi müvafiq sahələrdə insanlar arasında əlaqələr, qarşılıqlı etimad və ticarət əməkdaşlığı üçün möhkəm zəmin yaradır. Beynəlxalq platformaya çevrilən bu sərgi həm ölkə daxilində, həm də xaricdə böyük rəğbətlə qarşılanır, mühüm nailiyyətlər əldə edir.
Nazir Adil Kərimli Çin Kommunist Partiyasi Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü Li Şuley və Milli Mədəni İrs Adminstrasiyasının rəhbəri Li Çun ilə görüşüb.

The visit of the official delegation of the Ministry of Culture to China continues.
On September 6, the official delegation led by the Minister of Culture, Adil Karimli, attended the opening ceremony of the 6th Silk Road International Expo in Dunhuang, Gansu Province. During their visit, the delegation's first point of interest was the cultural tourism exhibition, which featured a range of exhibits, cultural monuments, photographs, books, and fine art samples related to the historical and cultural legacy of the Chinese regions traversed by the Silk Road. The exhibition highlighted the historical cultural connections fostered by the Silk Road and the cultural cooperation among nations participating in the 'One Belt, One Road' initiative.
During the opening ceremony of the Silk Road International Expo, Li Shulei, a member of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of China (CCP), Hu Changsheng, the secretary of the Gansu Provincial Committee of the CCP, and Li Chun, the head of the National Cultural Heritage Administration of China, along with others, delivered speeches highlighting the nations located along the historic Silk Road. They emphasized these countries' roles in fostering deeper cultural exchanges and cooperation among nations.
It is important to note that the Silk Road International Cultural Expo has been held annually in the historic city of Dunhuang since 2016. This event is the result of a joint decision made by the Central Committee of the Communist Party of China and the State Council (Cabinet of Ministers). The exhibition is organized by the People's Government of Gansu Province, the Ministry of Culture and Tourism, the State Administration of Press, Publication, Radio, Film, and Television, the National Tourism Administration, and the China International Trade Promotion Council.
This year's exhibition has attracted more than 1,200 people, including state officials, public figures, and artists, from home and abroad. Over the course of the two-day event, numerous forums, conferences, seminars, symposiums, and concert programs will take place. The International Silk Road Expo, initiated by the Chinese government to facilitate cultural exchange among countries in the 'One Belt, One Road' initiative, forms a strong basis for nurturing people-to-people connections, fostering mutual trust, and advancing trade cooperation in relevant sectors. This internationally acclaimed exhibition garners appreciation both domestically and abroad and attains significant accomplishments.
Minister Adil Karimli had a meeting with Li Shulei, who is a member of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of China, and Li Chun, the head of the National Cultural Heritage Administration.