Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti 3-9 sentyabr tarixlərində Çin Xalq Respublikasında (ÇXR) səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Pekin şəhərində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə ÇXR-in mədəniyyət və turizm naziri  Hu Hıpin arasında geniş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub. İkitərəfli əlaqələrin bugünkü inkişafının əsasının Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğu diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, hazırda Prezident İlham Əliyev Çin ilə əlaqələrə xüsusi əhəmiyyət verir. Əməkdaşlığın müxtəlif sahələrində olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də əlaqələrin yaxşı ənənələri formalaşıb. Dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasının Çinin müxtəlif şəhərlərində böyük səhnələrdə nümayiş olunması bunun təzahürüdür. Eyni zamanda teatr, kinematoqrafiya, muzey işi, kitabxana, mədəni irsin qorunması və bərpası, eləcə də dil və ədəbiyyat sahələri üzrə əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdə keçirilib. Abidələrin bərpası, kitabxana işi və kinematoqrafiya sahələrdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti qeyd olunub, birgə film istehsalı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin yaradıcı sənayelər sahəsində əməkdaşlıq da diqqət mərkəzinə çəkilib.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası  dialoqa dair “Bakı Prosesi”nin əhəmiyyətini vurğulayan Adil Kərimli bu platforma çərçivəsində ölkəmizdə həyata keçirilən Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna Çin hökuməti tərəfindən həmişə diqqət göstərildiyini bildirib. O, Çin tərəfini  2024-cü ildə Bakıda keçiriləcək növbəti forumda iştiraka dəvət edib. Çinli nazir dəvəti qəbul edərək təşəkkürünü bildirib.
Nazir Hu Hıpin gələn il Azərbaycanda Çin mədəniyyəti həftəsinin keçirilməsi təklifini səsləndirib, bu barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Делегация Министерства Культуры Азербайджанской Республики 3-9 сентября находится с визитом в Китайской Народной Республике (КНР).
В рамках визита состоялась встреча министра культуры Азербайджанской Республики Адила Каримли и министра культуры и туризма Китайской Народной Республики Ху Хипиня с участием больших делегаций.
В ходе беседы было выражено удовлетворение высоким уровнем отношений между двумя странами. Было доведено до сведения, что основу сегодняшнего развития двусторонних отношений заложил Общенациональный лидер Азербайджанского народа Гейдар Алиев.
Было сообщено, что в настоящее время Президент Ильхам Алиев придает особое значение отношениям с Китаем. Как и в различных сферах сотрудничества, хорошие традиции взаимоотношений сложились и в сфере культуры. Свидетельством тому является тот факт, что оперетта великого Азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли «Аршин мал алан» демонстрируется на больших сценах в разных городах Китая. При этом были рассмотрены перспективы сотрудничества в сферах театра, кинематографии, музейного дела, библиотеки, охраны и восстановления культурного наследия, а также языка и литературы. Была отмечена важность взаимного обмена опытом в области реставрации памятников, библиотечного дела и кинематографии, обменялись идеями по совместному кинопроизводству. Также в центр внимания было помещено сотрудничество в сфере творческих индустрий.
Подчеркнув важность «Бакинского Процесса» по межкультурному диалогу, инициированного Президентом Ильхамом Алиевым в 2008 году, Адиль Каримли сказал, что правительство Китая всегда уделяет внимание Всемирному Форуму Межкультурного Диалога, проводимому в нашей стране в рамках этой платформы. Министр пригласил Китайскую сторону принять участие в следующем форуме, который пройдет в Баку в 2024 году. Китайский министр принял приглашение и выразил свою благодарность.
Министр Ху Хипинь озвучил предложение о проведении в следующем году недели Китайской культуры в Азербайджане, был проведён обмен мнениями по этому вопросу.