31 avqust - 3 sentyabr tarixlərində Tirana şəhərində Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, kulinariyası və incəsənət inciləri Albaniya ictimaiyətinə təqdim olunub.
Tədbirin ilk günündə Tirana Milli Muzeyində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş sərginin açılışı olmuş və Ümummilli liderin şərəfli həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi ziyarətçilərə təqdim edilmişdir. Həmçinin, Heydər Əliyev Fondunun “Tərəqqinin memarı” adlı fotosərgisi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından görkəmli rəssamlarımızın əsərləri və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından əsrarəngiz xalçalar nümayiş olunub. Burada ziyarətçilər üçün VR - virtual reallıq qurğuları vasitəsilə Azərbaycanla virtual tanışlıq imkanı yaradılıb.
Eyni gündə Tirana şəhərinin İsgəndərbəy Meydanında Xalq artisti Fəxrəddin Kərimovun bədii rəhbərliyi altında Kamera Orkestrinin müşayiəti ilə Xalq artistləri Fidan Hacıyeva, Azər Zeynalov, Əməkdar artistlər Ramil Qasımov, İnarə Babayeva, Elvin Qəniyev, həmçinin Sədəf Budaqova və İbrahim Babayev ifasında milli musiqimizin inciləri tamaşaçılara təqdim olunub. Albaniya mədəniyyət naziri xanım Elva Margariti, Albaniyada akkreditə olunan xarici ölkə səfirləri və digər rəsmilər konserti izləyənlər arasında yer almışlar.
Növbəti gün “Natiq” ritm qrupu və “Mirvari” rəqs ansamblı rəngarəng proqramla çıxış ediblər. “Qavaldaş”, “Qarabağ”, “Yanardağ”, “Mehriban”, “Sarı gəlin” və s. kompozisiyalarını yerli auditoriya böyük coşqu ilə qarşılayıb, rəqslərə qoşulub. Musiqi və rəqslərimizin ecazkar çələngi ilə bərabər səhnədəki monitorda Azərbaycanın tarixi, coğrafiyası, milli xalçalarımız, şəbəkə sənəti, İçərişəhər, Şuşa və Cıdır düzünün görüntüləri izləyicilərin böyük marağına səbəb olub.
Tədbirin son günündə Tirananın Reja The Could pavilyonunda Azərbaycan kino sənətinin əvəzsiz incilərindən olan, 1945-ci ildə çəkilmiş və Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə dünya kino sənayesinin mərkəzi olan “Hollywood”da rəngli formatda bərpa olunmuş "Arşın mal alan" filmi nümayiş etdirilib.
2 sentyabr tarixində Tirananın İtaliya meydanında Azərbaycanın Respublikası Xalq artisti Ənvər Sadığov və Əməkdar artist Emil Əfrasiyabın rəhbərlik etdiyi Buta qrupunun etno-caz konserti baş tutub. Qrup ənənə və müasirlik arasında körpü yaradaraq, müxtəlif janrlarda sintez xarakterli improvizasiyalar ifa edib.
Azərbaycan mədəniyyət həftəsi çərçivəsində, həmçinin Dövlət Turizm Agentliyinin Milli Kulinariya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə İsgəndərbəy meydanında yerli sakinlərə ölkəmizin milli mətbəx nümunələri, milli şirniyyatlarımızdan çələnglər və müxtəlif təbliğat-nəşr materialları təqdim olundu.
Mədəniyyət günləri çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Albaniyanın mədəniyyət naziri xanım Elva Margariti, Tirana şəhər meri Erion Veliac və Albaniya Milli Kitabxanasının direktoru Piro Mişa ilə görüşlər keçirib, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə edib.

С 31 августа по 3 сентября в городе Тирана албанской общественности были представлены богатая культура, кулинарные и художественные жемчужины Азербайджана.
В первый день мероприятия в Национальном Музее Тираны открылась выставка, посвященная 100-летию Великого лидера Гейдара Алиева, и посетителям был представлен славны жизненный путь, богатое и разнообразное наследие Общенационального лидера. Также были экспонированы фотовыставка «Архитектор прогресса» Фонда Гейдара Алиева, работы наших выдающихся художников из коллекции Национального Музея Искусств Азербайджана, волшебной красоты ковры из коллекции Национального Музея Ковра Азербайджана. На выставке у посетителей была создана возможность познакомиться с Азербайджаном посредством VR – устройств виртуальной реальности.
В тот же день на площади Исгандербей Тираны зрителям были представлены жемчужины нашей национальной музыки в исполнении Народных артистов Фидан Гаджиевой, Азера Зейналова, Заслуженных артистов Рамиля Гасымова, Инары Бабаевой, Эльвина Ганиева, а также Садафа Будагова и Ибрагима Бабаева в сопровождении Камерного Оркестра под художественным руководством Народного артиста Фахреддина Керимова. Среди зрителей концерта, были министр культуры Албании г-жа Эльва Маргарити, послы иностранных государств, аккредитованные в Албании, и другие официальные лица.
На следующий день ритм-группа «Натик» и танцевальный ансамбль «Мирвари» выступили с красочной программой. Местная публика с большим энтузиазмом встретила композиции «Гавалдаш», «Гарабах», «Янардаг», «Мехрибан», «Сары Гялин» и др. и присоединилась к танцам. Наряду с чудесной гирляндой нашей музыки и танцев, большой интерес зрителей вызвали история, география Азербайджана, наши национальные ковры, витражное искусство, виды Ичеришехера, Шуши и Джыдыр Дюзю показанные на мониторе, установленном на сцене.
В последний день мероприятия в павильоне Reja The Could в Тиране была показана одна из бесценных жемчужин Азербайджанского киноискусства фильм «Аршин мал алан», снятый в 1945 году и по инициативе, и при поддержке Фонда Гейдара Алиева восстановленный в цветном формате в центре мировой киноиндустрии в Голливуде.
2 сентября на Итальянской площади Тираны состоялся этно-джазовый концерт группы «Бута» под руководством Народного артиста Азербайджанской Республики Анвара Садыгова и Заслуженного артиста Эмиля Афрасияба. Группа, создав мост между традицией и современностью исполнила синтетические импровизации в различных жанрах.
В рамках Недели культуры Азербайджана, в том числе при организации Национального Кулинарного Центра Государственного Агентства по Туризму, на площади Искандербей местным жителям были представлены образцы национальной кухни нашей страны, венки из наших национальных сладостей и различные рекламные материалы.
В рамках дней культуры Азербайджанская делегация провела встречи с министром культуры Албании госпожой Эльвой Маргарити, мэром Тираны Эрионом Велиачем и директором Национальной Библиотеки Албании Пиро Мишей, а также обсудила возможности расширения двустороннего сотрудничества.