Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyilə uşaqlar və böyüklər üçün nəzərdə tutulmuş ənənəvi 6-cı ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 2023-cü il 6-10 sentyabr arası Nizami Kino Mərkəzində keçiriləcək. Ötən həftələrdə festival geniş proqramını açıqlayaraq bilet satışlarına başlayıb. Festivalın beynəlxalq münsiflər heyəti və xarici qonaqlarının siyahısı bəlli oldu.
Festivalın beynəlxalq münsiflər heyətinə isə 6 xarici peşəkar daxil edilib: Isabelle Favez (İsveçrə), İsmayıl İman (Azərbaycan), Ana Chubinidze (Gürcüstan), Oktai İusibov (Azərbaycan, Finlandiya), Olivier Catherin (Fransa) və Tehzeeb Khurana (Hindistan).
Festivala Avropa və Asiyadan xüsusi qonaqlar – rejissorlar və animatorlar qatılacaq: Məsud Pənahi (Azərbaycan, Almaniya), Kireet Khurana (Hindistan), Matthew Lyon (Kanada) və Michaёl Dudok de Wit (Niderland krallığı, Birləşmiş krallıq).
Qeyd edək ki, Michaёl Dudok de Wit 2001-ci ildə “Ata və Qız” (Father and Daughter) filminə görə “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” nominasiyasında nüfuzlu “Oscar” mükafatı qazanmış niderland əsilli rejissor və illüstratordur. O, bu filmə görə, həmçinin, “BAFTA” və “Annecy” (Ansi) festivalında Qran-Pri mükafatlarına layiq görülüb. Rejissor festivala digər bir filmi – Yaponiyanın tanınmış animasiya şirkəti “Studio Ghibli” ilə birgə çəkdiyi “Oscar” mükafatına namizəd olmuş “Qırmızı tısbağa” (The Red Turtle) filmini şəxsən təqdim etməyə gəlir. Bundan əlavə, tanınmış rejissorun festival zamanı “Yaradıcılıq” və “Film dili və hekayə anlatması” adlı iki fərqli masterklası keçiriləcək. Masterklas həm peşəkar animasiya, kino və incəsənət mütəxəssisləri, həmçinin, bu sahənin həvəskarları üçün nəzərdə tutulub.
Festivalın digər xarici qonağı – kanadalı kinorejissor və müəllim Matthew Lyon 25 illik kino karyerasında bir çox mükafata layiq görülmüş, “Netflix” və “Apple TV” kimi nəhənglərlə çalışan dünya animasiya sənayesinin aparıcı mütəxəssislərindəndir. O, festivalda “Peşəkarlar üçün animasiya” masterklası keçərərək iştirakçılarına uğurlu karyera quruculuğu haqqında məsləhətlər verəcək.
“Klassik Azərbaycan animasiya filmləri” tədbirində Məsud Pənahinin iştirakı ilə onun əfsanəvi “Pıspısa xanım və Siçan bəy” (Tıq-Tıq Xanım) filminin nümayişi və müzakirəsi keçiriləcək.
Hindistanın AniMela festivalının direktoru Kireet Khurana isə festivalın tamaşaçıları üçün “Mükafata layiq görülmüş ən yaxşı Hindistan animasiya filmləri” proqramını təqdim edəcək.
Qeyd edək ki, festivalın bilet satışlarından əldə olunan gəlir gənc qadın rejissorlarımıza ianə ediləcək. Festival çərçivəsində İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinin dəstəyilə “Animasiya filmləri vasitəsilə qadın haqları” adlı vörkşop və maliyyə proqramı da təşkil olunacaq. Proqramda beş müəllif iştirak etmək hüququ qazanıb.
Layihə iştirakçılarına münsiflər heyətinin üzvləri – Isabelle Favez və Olivier Catherin peşəkar təlimlər keçəcək. Mütəxəssislər iştirakçılara qısametrajlı animasiya filmləri layihələrini necə işləyib hazırlamağı, təqdim etməyi (pitching) və istehsal etməyi öyrədəcəklər.
Vörkşopun nəticəsi olaraq müəlliflər öz layihələrini festivalın “ANIMAFILM School: Pitçinq müsabiqəsi” tədbirində ictimaiyyətə təqdim edəcəklər. Ən yaxşı layihələr festivalın bağlanış mərasimində pul mükafatı ilə təltif olunacaq.
Festivalın peşəkar proqramı çərçivəsində “Hədis” filminin rejissoru Nəzrin Ağamalıyeva və ssenaristi İsmayıl İmanın iştirakı ilə “ANIMAFILM School: “Hədis” necə istehsal olunub” adlı masterklası keçiriləcək. Beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvləri – Tehzeeb Khurana və Ana Chubinidze isə uşaqlar üçün xüsusi vörkşoplarda animasiya nümunələri yaratmağı öyrədəcək.

The 6th edition of the traditional ANIMAFILM International Animation Festival for children and adults, organized by the Azerbaijan Animation Association will be held at the Nizami Cinema Center on September 6-10, 2023 with support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan. The festival has recently released its comprehensive program and announced ticket sales.
The international jury of the festival includes six foreign professionals: Isabelle Favez (Switzerland), Ismail Iman (Azerbaijan), Ana Chubinidze (Georgia), Oktai Iusibov (Azerbaijan, Finland), Olivier Catherin (France) and Tehzeeb Khurana (India).
The festival will be attended by special guests from Europe and Asia, including directors and animators from Europe and Asia: Masud Panahi (Azerbaijan, Germany), Kireet Khurana (India), Matthew Lyon (Canada), and Michaël Dudok de Wit (The Kingdom of the Netherlands, United Kingdom).
Michaël Dudok de Wit is a renowned Dutch director and illustrator who won an Oscar in 2001 for the Best Animated Short Film category for his movie "Father and Daughter". He also received BAFTA and Grand Prix awards at the Annecy Festival for the same movie. The director will personally present his latest Oscar-nominated film, "The Red Turtle", co-produced by the famous Japanese animation company, Studio Ghibli. In addition, the festival will feature two masterclasses led by the famous director: "Creativity" and "Film Language and Storytelling". These masterclasses are designed for animation professionals, film, and artists, as well as enthusiasts of this field.
Matthew Lyon, a Canadian filmmaker and teacher with 25 years of experience in the film industry, is another foreign guest of the festival. Lyon has won numerous awards and is recognized as one of the leading specialists in the animation industry worldwide. He has worked with big names like "Netflix" and "Apple TV". During the festival, he will conduct a masterclass on "Animation for Professionals," offering valuable insights on building a successful career in the field.
The "Classic Azerbaijani Animated Films" event with Masud Panahi will present and discuss his legendary film "Ms. Beetle and Mr. Mouse" (Tik-Tik Khanum).
Kireet Khurana, director of the Indian AniMela Festival, will present the "Best Indian Animation Films Awarded" program to the festival audience.
It should be noted that the revenue obtained from the festival's ticket sales will be donated to support local young women directors. As part of the festival, a workshop and funding program titled "Women's Rights through Animated Films" will be organized with the support of the Swiss Agency for Development and Cooperation. Five authors have won the opportunity to participate in the program.
Members of the jury, Isabelle Favez, and Olivier Catherin, will provide professional training on how to develop, pitch, and produce short animated film projects. As a result of the workshop, the authors will present their projects to the public at the "ANIMAFILM School: Pitching Competition" event at the festival. The best projects will be awarded a cash prize at the closing ceremony of the festival.
As part of the professional program of the festival, “ANIMAFILM School: Making of Hadis” will be held with the participation of Nazrin Aghamaliyeva, director of the film "Hadis" and Ismayil Iman, screenwriter. Two members of the international jury, Tehzeeb Khurana and Ana Chubinidze, will conduct workshops for children on creating animation examples.