Azərbaycan Dili və Ədəbiyyatı Forumu ilə bağlı görüş keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dəstəyi ilə 1-3 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Dili və Ədəbiyyatı Forumu keçiriləcək.
Bu münasibətlə avqustun 30-da Mədəniyyət Nazirliyində foruma qatılacaq panel iştirakçıları və məruzəçilərlə görüş təşkil olunub.
Görüşdə forumun mövzuları və tədbirin proqramı ilə bağlı müzakirələr aparılıb, fikir və təkliflər səsləndirilib, müvafiq qeydlər nəzərə alınıb.
Bildirək ki, Azərbaycan Dili və Ədəbiyyatı Forumu sentyabrın 1-də Şamaxı şəhərində işə başlayacaq, sentyabrın 2-3-də Bakıda, “Gülüstan” Sarayında davam edəcək.

Meeting held regarding the Forum of Azerbaijani Language and Literature
As reported earlier, the Azerbaijan Language and Literature Forum is scheduled for September 1-3 as part of the centenary celebrations of the national leader Heydar Aliyev. The event is organized with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture, the Ministry of Science and Education, and the Azerbaijan National Academy of Sciences.
On this occasion, a meeting was held at the Ministry of Culture on August 30, bringing together the panelists and speakers who will participate in the forum.
During the meeting, the topics of the forum and the schedule of the event were discussed. The participants shared their thoughts and recommendations, which were duly taken into account.
We would like to remind you that the Forum of Azerbaijani Language and Literature will start its activities on September 1 in Shamakhi. Then the Forum will continue on September 2-3 in the "Gulustan" Palace in Baku.