Azərbaycan Kinosu Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Avqustun 2-də Nizami Kino Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan kinosunun 125, “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının yaradılmasının 100 illiyi və Azərbaycan Kinosu Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbir “Heydər Əliyev və Azərbaycan kinosu” mövzusunda videoçarxın nümayişi ilə başladı.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxış edərək Azərbaycan kinematoqrafiyasının keçdiyi uğurlu yoldan danışdı, bütün kino işçilərini peşə bayramları təbrik edərək onlara yaradıcılıq uğurları arzuladı. Nazir dedi ki, builki Azərbaycan Kinosu Günü ölkəmizdə keçirilən Özbəkistan mədəniyyət günləri ilə də əlamətdardır. Ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistanın mədəniyyət naziri Xalq artisti Ozodbek Nazarbekov da tədbirin qonaqları arasında olduğunu vurğuladı.
Səhnəyə çıxan nazir Ozodbek Nazarbekov qonaqları salamladı və əlamətdar gün münasibətilə ölkəmizin kino ictimaiyyətini təbrik etdi.
Xalq artistləri Rasim Balayev və Şəfiqə Məmmədova ölkəmizdə kinematoqrafiyanın inkişafı istiqamətində görülməkdə olan işlərdən məmnunluqlarını bildirərək kino xadimlərinə uğurlar arzuladılar.
Daha sonra Azərbaycan Kinosu Günü ilə əlaqədar qrup kino xadiminə Mədəniyyət Nazirliyinin fəxri fərmanları təqdim edildi.
“Avanqard” kamera orkestrinin təqdimatında Azərbaycan kinosunun 125, “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının 100 illiyinə həsr olunmuş konsert proqramı ilə tədbirə yekun vuruldu.

В Киноцентре "Низами" в Баку состоялось мероприятие, посвященное Дню национального кино
2 августа в Киноцентре «Низами» Министерством культуры Азербайджана было организовано мероприятие, посвященное 125-летию азербайджанского кино, 100-летию киностудии «Азербайджанфильм» и Дню кино Азербайджана.
Мероприятие открылось демонстрацией видеоряда «Гейдар Алиев и кино Азербайджана».
Министр культуры Адиль Керимли рассказал об успешном пути азербайджанского кинематографа, поздравил всех кинодеятелей с профессиональным праздником и пожелал им новых творческих успехов. По словам министра, отмечаемый в нынешнем году День кино Азербайджана знаменателен проведением в нашей стране Дней культуры Узбекистана.
Принимающий участие в мероприятии министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков также поздравил деятелей азербайджанского кино с профессиональным праздником.
Народный артисты Азербайджана Расим Балаев и Шафига Мамедова, в свою очередь, выразили удовлетворение работой, проводимой в направлении развития кинематографии в нашей стране, и пожелали успехов азербайджанским кинематографистам.
Затем в связи с Днем кино Азербайджана состоялось вручение почетных грамот Министерства культуры группе азербайджанских кинодеятелей.
Мероприятие завершилось выступлением камерного оркестра «Авангард», посвященным 125-летию азербайджанского кино и 100-летию киностудии «Азербайджанфильм».