XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı başlayır
İyulun 27-də XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılış mərasimi olacaq. Avqustun 2-nədək davam edəcək festival Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan budəfəki Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalında Azərbaycanla yanaşı, Böyük Britaniya, Estoniya, Litva, Polşa, Rusiya və Türkiyədən dünya şöhrətli musiqiçilər – ifaçı və dirijorlar, musiqi kollektivləri iştirak edəcək.
Azərbaycanın xalq artistlərləri Fərhad Bədəlbəyli və Murad Adıgözəlzadənin bədii rəhbərliyi ilə təşkil olunan XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılışı “Viva Opera” adlı konsertlə baş tutacaq. Açılış konsertində Əməkdar artist Əyyub Quliyevin və Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti ilə solistlər - xalq artistləri Dinarə Əliyeva (soprano), Əvəz Abdullayev (bariton), Samir Cəfərov (tenor), Yusif  Eyvazov (tenor) və Əməkdar artist Səbinə Əsədova (mezzo-soprano) çıxış edəcəklər.
2009-cu ildən ənənəvi təşkil olunan festivalda bu dəfə də musiqisevərlər üçün maraqlı proqramlar təqdim ediləcək. Bir həftə ərzində klassik, kamera musiqisi və muğam axşamları təşkil olunacaq. Festival günlərində Bakı Kamera Orkestri, “Clarte” klarnet kvarteti,  “Qaytağı” instrumental ansamblı, Litva Kamera Orkestri, xalq artistləri Ənvər Sadıqov, Fərhad Bədəlbəyli, Gülnaz İsmayılova, Murad Adıgözəlzadə, Ülviyyə Hacıbəyova, Yeganə Axundova, əməkdar artistlər Emil Əfrasiyab, Fuad İbrahimov, Fəridə Məmmədova, respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatları – Atəş Qarayev, Dennis Həsənov (Rusiya), Elmina Həsənova, Əli Məmmədov, Humay Hacızadə, Mahir Tağızadə, Mustafa Mehmandarov, Nərgiz Kəngərli, Osman Mustafazadə, Rüstəm Zeynalov, Səidə Tağızadə, Ümidə Abasova, Vurğun Vəkilov, istedadlı gənc solistlər, muğam ifaçıları, Dmitri Sitkovetski (Böyük Britaniya, dirijor), Mixail Lidski (Rusiya, piano), Henri-David Varema (Estoniya, violonçel), Mariuş Patira (Polşa, violin) və digərləri çıxış edəcək.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Arif Məlikovun 90 illik yubileyi, tanınmış pianoçu Bella Davidoviçin 95, dahi bəstəkarlar Sergey Rahmaninovun 150 illik və İohannes Bramsın 190 illik yubileyləri də festival çərçivəsində xüsusi musiqi proqramları ilə qeyd ediləcək.
Festival günlərində M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının “Gənclərə dəstək” layihəsi çərçivəsində gənc ifaçıların konserti, Mixail Lidski (piano) və Henri-David Varemanın (violonçel) ustad dərsləri də olacaq.

Начинается XIII Габалинский Международный Музыкальный Фестиваль
Церемония открытия XIII Габалинского Международного Музыкального Фестиваля состоится 27 июля. Фестиваль, который продлится до 2 августа, организован Фондом Гейдара Алиева при поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики.
В этом году в Габалинском Международном Музыкальном Фестивале, посвященном 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева, примут участие всемирно известные музыканты - исполнители и дирижеры, музыкальные коллективы из Великобритании, Эстонии, Литвы, Польши, России и Турции, а также Азербайджана.
Торжественное открытие XIII Габалинского Международного Музыкального Фестиваля, организованного под художественным руководством народных артистов Азербайджана Фархада Бадалбейли и Мурада Адыгёзелзаде, состоится концертом под названием «Вива Опера». В сопровождении Заслуженного артиста Эйюба Гулиева и Азербайджанского Государственного Симфонического Оркестра имени Узеира Гаджибейли на концерте открытия выступят солисты – Народные артисты Динара Алиева (сопрано), Аваз Абдуллаев (баритон), Самир Джафаров (тенор), Юсиф Эйвазов (тенор) и Заслуженная артистка Сабина Асадова (меццо-сопрано).
На фестивале, который традиционно проводится с 2009 года любителям музыки будут представлены интересные программы. В течение недели будут организованы вечера классической, камерной музыки и мугама. В дни фестиваля выступят Бакинский Камерный Оркестр, квартет кларнетов «Clarte», Литовский Камерный Оркестр, Народные артисты Анвар Садыгов, Фархад Бадалбейли, Гульназ Исмайлова, Мурад Адыгёзелзаде, Ульвия Гаджибекова, Егане Ахундова, заслуженные артисты Эмиль Афрасиаб, Фуад Ибрагимов, Фарида Мамедова, лауреаты национальных и международных конкурсов - Атеш Гараев, Деннис Гасанов (Россия), Эльмина Гасанова, Али Мамедов, Хумай Гаджизаде, Махир Тагизаде, Мустафа Мехмандаров, Наргиз Кенгерли, Осман Мустафазаде, Рустам Зейналов, Саида Тагизаде, Умида Абасова, Вургун Вакилов, талантливые молодые солисты, исполнители мугама, Дмитрий Ситковецкий (Великобритания, дирижер), Михаил Лидский (Россия, фортепиано), Анри-Давид Вареман (Эстония, виолончель), Мариуш Патира (Польша, скрипка) и другие.
Специальными музыкальными программами также будут отмечены 90-летие известного Азербайджанского композитора Арифа Маликова, 95-летие известной пианистки Беллы Давидович, 150-летие великих композиторов Сергея Рахманинова и 190-летие Иоганна Брамса.
В дни фестиваля в рамках проекта «Поддержка молодежи» Азербайджанской Государственной Академической Филармонии имени М.Магомаева также состоится концерт молодых исполнителей и мастер-классы Михаила Лидского (фортепиано) и Анри-Давида Варемана (виолончель).