XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı başlayır
İyulun 27-də XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılış mərasimi olacaq. Avqustun 2-nədək davam edəcək festival Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan budəfəki Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalında Azərbaycanla yanaşı, Böyük Britaniya, Estoniya, Litva, Polşa, Rusiya və Türkiyədən dünya şöhrətli musiqiçilər – ifaçı və dirijorlar, musiqi kollektivləri iştirak edəcək.
Azərbaycanın xalq artistlərləri Fərhad Bədəlbəyli və Murad Adıgözəlzadənin bədii rəhbərliyi ilə təşkil olunan XIII Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılışı “Viva Opera” adlı konsertlə baş tutacaq. Açılış konsertində Əməkdar artist Əyyub Quliyevin və Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti ilə solistlər - xalq artistləri Dinarə Əliyeva (soprano), Əvəz Abdullayev (bariton), Samir Cəfərov (tenor), Yusif  Eyvazov (tenor) və Əməkdar artist Səbinə Əsədova (mezzo-soprano) çıxış edəcəklər.
2009-cu ildən ənənəvi təşkil olunan festivalda bu dəfə də musiqisevərlər üçün maraqlı proqramlar təqdim ediləcək. Bir həftə ərzində klassik, kamera musiqisi və muğam axşamları təşkil olunacaq. Festival günlərində Bakı Kamera Orkestri, “Clarte” klarnet kvarteti,  “Qaytağı” instrumental ansamblı, Litva Kamera Orkestri, xalq artistləri Ənvər Sadıqov, Fərhad Bədəlbəyli, Gülnaz İsmayılova, Murad Adıgözəlzadə, Ülviyyə Hacıbəyova, Yeganə Axundova, əməkdar artistlər Emil Əfrasiyab, Fuad İbrahimov, Fəridə Məmmədova, respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatları – Atəş Qarayev, Dennis Həsənov (Rusiya), Elmina Həsənova, Əli Məmmədov, Humay Hacızadə, Mahir Tağızadə, Mustafa Mehmandarov, Nərgiz Kəngərli, Osman Mustafazadə, Rüstəm Zeynalov, Səidə Tağızadə, Ümidə Abasova, Vurğun Vəkilov, istedadlı gənc solistlər, muğam ifaçıları, Dmitri Sitkovetski (Böyük Britaniya, dirijor), Mixail Lidski (Rusiya, piano), Henri-David Varema (Estoniya, violonçel), Mariuş Patira (Polşa, violin) və digərləri çıxış edəcək.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Arif Məlikovun 90 illik yubileyi, tanınmış pianoçu Bella Davidoviçin 95, dahi bəstəkarlar Sergey Rahmaninovun 150 illik və İohannes Bramsın 190 illik yubileyləri də festival çərçivəsində xüsusi musiqi proqramları ilə qeyd ediləcək.
Festival günlərində M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının “Gənclərə dəstək” layihəsi çərçivəsində gənc ifaçıların konserti, Mixail Lidski (piano) və Henri-David Varemanın (violonçel) ustad dərsləri də olacaq.

The opening ceremony of the 13th Gabala International Music Festival will be held on July 27. Organized by the Heydar Aliyev Foundation and supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the festival will last until August 2.
Dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev, this year's Gabala International Music Festival will feature the presence of musical talents from Azerbaijan and world-famous musicians, performers, and conductors from Great Britain, Estonia, Lithuania, Poland, Russia, and Turkiye.
Under the artistic direction of Azerbaijani People's Artists Farhad Badalbeyli and Murad Adigozelzadeh, the 13th Gabala International Music Festival will open with the concert "Viva Opera".
The opening concert will be performed by soloists, including People's Artists Dinara Aliyeva (soprano), Avaz Abdullayev (baritone), Samir Jafarov (tenor), Yusif Eyvazov (tenor), and Honored Artist Sabina Asadova (mezzo-soprano). They will be accompanied by the Azerbaijan State Symphony Orchestra, named after Uzeyir Hajibeyli, and Honored Artist Ayyub Guliyev.
The festival, which has become a traditional event since 2009, will present interesting programs for music lovers. Throughout the week, visitors can enjoy classical, chamber music, and Mugham evenings. Among the performers are the Baku Chamber Orchestra, "Clarte" clarinet quartet, "Gaitagi" instrumental ensemble, Lithuanian Chamber Orchestra, people's artists Anvar Sadigov, Farhad Badalbeyli, Gulnaz Ismayilova, Murad Adigozelzadeh, Ulviyya Hajibeyova, Yegane Akhundova, and honored artists Emil Afrasiyab, Fuad Ibrahimov, Farida Mammadova, as well as laureates of national and international competitions like Atash Garayev, Elmina Hasanova, Ali Mammadov, Humay Hajizadeh, Mahir Taghizadeh, Mustafa Mehmandarov, Nargiz Kangarli, Osman Mustafazadeh, Rustam Zeynalov, Saida Taghizadeh, Umida Abasova, Vurghun Vakilov, talented young soloists and mugham performers, as well as Dmitry Sitkovetsky (Great Britain, conductor), Mikhail Lidsky (Russia, piano), Henry David Varema (Estonia, cello), Mariusz Patyra (Poland, violin) and others.
Special musical programs will commemorate the 90th anniversary of the birth of the famous Azerbaijani composer Arif Malikov, the 95th anniversary of the birth of the famous pianist Bella Davidovich, and the 150th anniversary of the birth of the great composer Sergei Rachmaninoff.
Within the framework of the project "Support of Youth" initiated by the Azerbaijan State Academic Philharmonic named after M. Magomayev, a concert showcasing the talent of young singers and master classes conducted by Mikhail Lidsky (piano) and Henry David Vareman (cello) will be held during the festival.