Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan “Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi” publik hüquqi şəxsi (ARKA) film layihələri müsabiqəsi elan edib.
Müsabiqə dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə təşkil olunur.
İyulun 17-də Mədəniyyət Nazirliyində kino ictimaiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə müsabiqəyə həsr olunan təqdimat tədbiri keçirilib.
Bildirilib ki, müsabiqədə Azərbaycan Respublikasında qeydiyyatdan keçmiş və kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil prodüser mərkəzləri və digər hüquqi şəxslərin istehsal etdiyi film layihələri iştirak edə bilər. Müsabiqəyə bir neçə hüquqi şəxsin birgə qatılması da mümkündür.
Müsabiqəyə təqdim edilmiş film layihələrində 5 əsas müəllifdən (quruluşçu rejissor, ssenari müəllifi, quruluşçu operator (təsvir rejissoru), quruluşçu rəssam, bəstəkar) azı üçü Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı və ya Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayış icazəsi olan şəxslər olmalıdır.
Müsabiqənin ümumi fondu 5 500 000 manat təşkil edir və layihələr dörd istiqamət üzrə qəbul olunacaq: dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq filmlər; kommersiya filmləri; müəllif filmləri; debüt və tələbə filmləri.
Dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq film (tammetrajlı və ya qısametrajlı bədii, sənədli və animasiya filmləri) layihələri üçün 2 000 000 manat nəzərdə tutulub. Kommersiya filmləri (tammetrajlı bədii, sənədli və animasiya filmləri) layihələri üçün 1 250 000 manat, müəllif filmləri (tammetrajlı və ya qısametrajlı bədii, sənədli və animasiya filmləri) layihələri üçün 1 250 000 manat ayrılacaq. Debüt (tammetrajlı və ya qısametrajlı bədii, sənədli və
animasiya filmləri) və tələbə (yalnız qısametrajlı filmlər) layihələri üçün isə 1 000 000 manat nəzərdə tutulub.
Müsabiqənin 1-ci mərhələsi 18 iyul – 15 sentyabr 2023-cü il tarixlərini əhatə edir və bu mərhələdə ARKA tərəfindən layihələrin qəbulu həyata keçirilir. 2-ci mərhələdə (1 sentyabr – 15 oktyabr 2023-cü il) Seçim Komissiyası tərəfindən ilkin qiymətləndirmə və bədii seçim həyata keçiriləcək. Müsabiqənin 3-cü mərhələsində (21-22 oktyabr 2023-cü il) Seçim Komissiyası və Ekspert Şurası qarşısında layihələrin iştirakçılar tərəfindən müdafiəsi (pitçinq) olacaq. Pitçinq mərhələsini uğurla başa vurmuş layihələr qalib hesab ediləcək və həmin layihələri təqdim etmiş iştirakçılarla müqavilə bağlanacaq.
Müsabiqənin şərtləri və layihələrin təqdim olunması ilə bağlı tələblər barədə daha ətraflı ARKA-nın rəsmi saytında ( https://arka.culture.az ) məlumat əldə etmək olar.

Государственная компания «Агентство Кино Азербайджанской Республики» (АКАР) при Министерстве Культуры объявило конкурс кинопроектов.
Конкурс организуется государством в целях поддержки развития сферы кино, популяризации кинематографической деятельности и повышения опыта отечественных кинематографистов, достижения производства фильмов, пропагандирующих национально-духовные и общечеловеческие ценности, а также поддержки частного сектора в этой сфере.
17 июля в Министерстве Культуры состоялось презентационное мероприятие с участием представителей киносообщества, посвященное конкурсу.
Было сообщено, что в конкурсе могут участвовать кинопроекты, созданные независимыми продюсерскими центрами и другими юридическими лицами, зарегистрированными в Азербайджанской Республике и действующими в сфере кинематографии. Также возможно участие в конкурсе объединений нескольких юридических лиц.
В представленных на конкурс кинопроектах не менее трех из пяти основных авторов (режиссер-постановщик, автор сценария, оператор-постановщик, художник-постановщик, композитор) должны быть гражданами Азербайджанской Республики или лицами, имеющими постоянный вид на жительство в Азербайджанской Республике.
Общий фонд конкурса составляет 5 500 000 манатов, а проекты будут приниматься по четырем направлениям: фильмы, производимые по государственному заказу; коммерческие фильмы; авторские фильмы; дебютные и студенческие фильмы.
2 000 000 манатов выделено на государственные заказы на кинопроекты (полнометражные или короткометражные художественные, документальные и анимационные фильмы). На проекты коммерческих фильмов (полнометражные художественные, документальные и анимационные) будет выделено 1 250 000 манатов, на авторские фильмы (полнометражные или короткометражные художественные, документальные и анимационные) – 1 250 000 манатов. На дебютные (полнометражные или короткометражные художественные, документальные и анимационные фильмы) и студенческие (только короткометражные фильмы) проекты выделяется 1 000 000 манатов.
1-й этап конкурса охватывает даты с 18 июля по 15 сентября 2023 года, и на этом этапе «АКАР» осуществляет приём проектов. На 2-м этапе (1 сентября - 15 октября 2023 г.) Отборочная Комиссия будет проводить предварительную оценку и художественный отбор. На 3-м этапе конкурса (21-22 октября 2023 г.) состоится защита (питчинг) проектов участниками конкурса перед Отборочной Комиссией и Экспертным Советом. Проекты, успешно прошедшие этап питчинга, будут признаны победителями, а с участниками, подавшими эти проекты, будет заключен договор.
Более подробную информацию об условиях конкурса и требованиях к подаче проектов можно найти на официальном сайте «АКАР» (http://arka.culture.gov.az).