Mayın 12-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023” ilinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Təntənəli mərasim “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına uyğun olaraq Şuşa şəhərində gerçəkləşdi
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kumanıçbek Ömüraliyev, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və türk dövlətlərindən rəsmilər, incəsənət ustaları və kollektivləri iştirak edirdi.
Mərasimdə çıxış edən mədəniyyət naziri Adil Kərimli qonaqları Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada salamlamaqdan məmnunluğunu dilə gətirdi.
Bildirdi ki, bu il Azərbaycan və türk dünyası üçün mühüm tarixi hadisələrlə zəngindir. Belə ki, müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, türk dünyasının əvəzsiz liderlərindən biri olan Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi geniş təntənə ilə qeyd olunur və bununla əlaqədar 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhəri bu il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilmiş, Türkiyə Cumhuriyyətinin 100 illiyi və TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illik yubileyi türk dünyasında böyük təntənə ilə qeyd olunur. Fürsətdən istifadə edərək, bütün TÜRKSOY ailəsini bu münasibətlə təbrik edirik.
Nazir qeyd etdi ki, Şuşanın 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" elan edilməsi türk dünyası tərəfindən Şuşaya olunan xüsusi ehtiramın təzahürüdür.
Şuşa azərbaycanlılar üçün olduqca böyük mənəvi əhəmiyyəti olan bir şəhərdir. Bu şəhər xalqımızın taleyində, onun tarixində, mədəniyyətində, milli inkişaf yolunda böyük əhəmiyyətə malikdir. Şuşa şairlər, yazıçılar, rəssamlar, memarlar, bəstəkarlar şəhəridir.
Ulu öndər Heydər Əliyev deyirdi ki, “Şuşa, Azərbaycanın gözüdür! Hər bir azərbaycanlı üçün iftixar nöqtəsidir. Şuşa bizim mədəniyyətimizin, tariximizin rəmzidir! Şuşa hamı üçün əzizdir”.
Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev xalqımızın mədəniyyət mərkəzi olan Şuşaya və xalqımızın mədəni irsinin qorunmasına xüsusi önəm verirdi.
Bu gün bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
30 illik erməni işğalı dövründə Şuşa, o cümlədən Azərbaycanın 20 faiz ərazisi dağıdılmış, talan edilmişdir. İşğal dövründə ümumi türk dünyasının mədəni irsi hesab edilən məscidlər, mədrəsələr, görkəmli şəxsiyyətlərin evləri, qəbirüstü abidələr və digər mədəni irs nümunələri erməni vandalizminə məruz qalmışdır.
Nəhayət, 30 illik işğaldan sonra, 2020-ci il 8 noyabrında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını, həmçinin Şuşanı azad edərək türk dünyasına möhtəşəm Zəfər yaşatmışdır.
Şuşanı azad görmək Heydər Əliyevin ən böyük arzularından biri olub. Bərpa olunmuş Şuşa məscidlərində 2 gün öncə səslənən azan Şuşaya yenidən Azərbaycan mədəniyyəti və mənəviyyatının qayıdışının rəmzidir.
Bu gün Şuşa və bütün Qarabağ öz intibah dövrünü yaşayır. Qələbədən qısa müddət keçməsinə baxmayaraq, şəhərlərimizin, kəndlərimizin, tarix-mədəniyyət abidələrimizin məhv edilən meşə massivlərinin və bütövlükdə yaşayış infrastrukturunun qısa müddətdə kompleks bərpası və yenidən qurulması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə intensiv işlər aparılır. Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni siması bərpa edilir, Şuşaya yenidən mədəni həyat qayıdır.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşada müxtəlif yerli və beynəlxalq mədəni tədbirlər keçirilir, mədəni irsimizin bərpası istiqamətində geniş işlər həyata keçirilir:
"Əsası 1989-cu ildə qoyulan və işğal səbəbindən uzun illər keçirilə bilməyən "Xarıbülbül" festivalı azad Şuşada artıq 3-cü ildir təşkil edilir. Vaxtilə Sovet İttifaqı ölkələri kimi təmsil edilən qardaş türk dövlətləri artıq bu festivalda müstəqil dövlətlər kimi iştirak edir. Üç gün davam edən festivalın dünən bağlanış mərasimini dost respublikaların nümayəndələri ilə birgə keçirdik".
Adil Kərimli dedi ki, türk dövlətləri birliyinin möhkəmləndirilməsi və türk dövlətlərinin bir-birinə bağlanmasında mədəniyyətin başlıca rolu var. Bu faktı nəzərə alan Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin TÜRKSOY-un yaradılmasında əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Siyasi fəaliyyətinin hər bir dövründə Türk dünyası birliyinin təmin olunması, mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, türk dövlətlərinin inteqrasiyası, ortaq milli dəyərlər ətrafında birləşdirilməsi Ulu öndər Heydər Əliyevin ən ümdə məqsədlərindən biri olmuşdur.
Artıq 30 ildir fəaliyyət göstərən TÜRKSOY bu gün beynəxalq aləmdə nüfuzlu təşkilata çevrilmişdir. Səmərəli və məhsuldar fəaliyyəti ilə TÜRKSOY xalqlarımızın öz tarixi-mədəni köklərinə bağlı qalmasına və qarşılıqlı inteqrasiya proseslərinə davamlı töhfələr verməkdədir.
Qeyd edim ki, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq, geniş tədbirlər planı hazırlanmışdır.
Bununla əlaqədar oktyabr ayında planlaşdırılan Nazirlərin Daimi Şurası çərçivəsində Şuşada Birinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun keçirilməsi nəzərdə tutulur. Forum coğrafiyamızda mədəniyyət üçün çalışan bütün maraqlı tərəfləri bir araya gətirməyi və birgə mədəniyyətimizin inkişafına daha ciddi töhfə verməyi planlaşdırır. İnanıram ki, Azərbaycanın bu təşəbbüsü həm bizim həmkarlar, həm beynəlxalq təşkilatlar, həm də elmi dairələrimiz və yaradıcı sənayelərimiz tərəfindən dəstəklənəcək.
Əminəm ki, Şuşada baş tutacaq Birinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu da XXI əsrin türk əsrinə çevrilməsi üçün mədəni əlaqələrin inkişafında yeni üfüqlər yaradacaq, bizim ən güclü ortaq platformalarımızdan birinə çevriləcək.
Nazir çıxışının sonunda tədbirin keçirilməsinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinə, TÜRKSOY Katibliyinə, əlaqədar müvafiq qurumlara və əməyi keçən hər bir kəsə təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimiz tərəfindən Şuşada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri haqqında danışdı. Bildirdi ki, Şuşada mədəni infrastrukturun yaradılması da diqqətdə saxlanılır.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev Şuşanın tarixən Azərbaycan və bütövlükdə türk dünyasına bəxş etdiyi ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərindən danışdı. O, Şuşanın mədəni zənginliklərinin təbliğinə həmişə diqqət yetirəcəklərini diqqətə çatdırdı.
Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kumanıçbek Ömüralıyev türk dövlətləri arasında əlaqələrin əhəmiyyətindən, bu kontekstdə mədəniyyət amilinin zəruriliyini vurğuladı. O, türk dövlət başçılarının son illər çox vacib qərarlar qəbul etdiklərini bildirdi.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu ata yurdunda olmağından məmnunluğunu dilə gətirdi. TÜRKSOY-un yaranması və fəaliyyəti haqqında məlumat verdi.
Sonra TÜRKSOY-un mükafatları təqdim olundu.
Daha sonra konsert proqramı təqdim edildi.
Sonda Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raevə Bəxtiyar Vahabzadə mükafatını təqdim etdi.
Qeyd edək ki, 2022-ci il 31 mart tarixində Türkiyə Respublikasının Bursa şəhərində TÜRKSOY üzv ölkələrinin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının qərarı ilə qədim muğam-sənət beşiyimiz Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmuşdu.
Xatırladaq ki, “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsinin əsası 2010-cu ildə türkdilli ölkə başçılarının İstanbul şəhərində keçirilən 10-cu sammitində qoyulub. Qərara əsasən, Türk dünyasından hər il bir şəhər “mədəniyyət paytaxtı” elan edilir. Bu günə qədər Astana (2012, Qazaxıstan), Əskişəhər (2013, Türkiyə), Kazan (2014, Tatarıstan – RF), Mərv (2015, Türkmənistan), Şəki (2016, Azərbaycan), Türküstan (2017, Qazaxıstan), Kastamonu (2018, Türkiyə), Oş (2019, Qırğızıstan), Xivə (2020, Özbəkistan) və Bursa (2022, Türkiyə) şəhərləri “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” olublar. Şuşa Türk dünyasından bu missiyanı yerinə yetirən 11-ci şəhərdir.

12 мая при совместной организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики и ТЮРКСОЙ состоялась официальная церемония открытия года «Шуша – культурная столица Тюркского мира – 2023».
В соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики «О мерах, связанных с объявлением города Шуши «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год» торжественная церемония состоялась в Шуше.
В мероприятии приняли участие генеральный секретарь Международной Организации Тюркской Культуры - ТЮРКСОЙ Султан Раев, генеральный секретарь Организации Тюркских Государств Куманычбек Омуралиев, председатель комитета по Культуре Милли Меджлиса Ганира Пашаева, министр культуры Адиль Керимли, министр науки и образования Эмин Амруллаев, президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева, официальные лица, мастера искусств и коллективы из тюркских государств.
Выступивший на церемонии министр культуры Адиль Керимли выразил удовлетворение приёмом гостей в Шуше, культурной столице Азербайджана.
Министр отметил, что этот год насыщен важными историческими событиями для Азербайджана и тюркского мира. Так, с большой торжественностью отмечается 100-летие Гейдара Алиева, основателя независимого Азербайджана, Общенационального лидера Азербайджанского народа, одного из бесценных лидеров тюркского мира, и в связи с этим 2023 год объявлен «Год Гейдара Алиева» в Азербайджане. Город Шуша, культурная столица Азербайджана, избран культурной столицей тюркского мира на этот год, а в тюркском мире с большой торжественностью отмечаются 100-летие Турецкой Республики и 30-летие создания ТЮРКСОЙ. Пользуясь случаем, поздравляем всю семью ТЮРКСОЙ с этим событием.
Министр отметил, что объявление Шуши «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год является проявлением особого уважения, проявленного к Шуше со стороны тюркского мира.
Шуша – город, имеющий большое духовное значение для азербайджанцев. Этот город имеет большое значение в судьбе нашего народа, в его истории, культуре, на пути его национального развития. Шуша – город поэтов, писателей, художников, архитекторов, композиторов.
Великий лидер Гейдар Алиев говорил, что "Шуша - очи Азербайджана! Это город гордости для каждого азербайджанца. Шуша – символ нашей культуры и истории! Шуша всем дорога».
Общенациональный лидер Азербайджанского народа Гейдар Алиев придавал особое значение Шуше, культурному центру нашего народа, защите культурного наследия нашего народа.
Сегодня эту политику успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев.
В период 30-летней армянской оккупации Шуша, а также 20 процентов территории Азербайджана, были разрушены и разграблены. Во время оккупации мечети, медресе, дома выдающихся личностей, надгробия и другие образцы культурного наследия, считающиеся культурным достоянием тюркского мира, подверглись армянскому вандализму.
Наконец, после 30 лет оккупации, 8 ноября 2020 года Вооружённые Силы Азербайджана под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева освободив оккупированные земли Азербайджана, а также Шушу, в результате 44-дневной Отечественной войны подарили тюркскому миру великую Победу.
Увидеть Шушу свободной было одним из самых больших желаний Гейдара Алиева. Призыв к молитве, прозвучавший 2 дня назад в восстановленных Шушинских мечетях, является символом возвращения в Шушу Азербайджанской культуры и духовности.
Сегодня Шуша и весь Гарабах переживают своё возрождение.  Несмотря на то, что с момента победы прошёл небольшой период времени, под непосредственным руководством Президента Азербайджанской Республики г-на Ильхама Алиева ведётся интенсивная работа в направлении комплексного восстановления и реконструкции в короткие сроки наших городов, сёл, памятников истории и культуры, уничтоженных лесных массивов, и всей жилищной инфраструктуры. Восстанавливается историко-культурный облик города Шуши, в Шушу вновь возвращается культурная жизнь.
Фонд Гейдара Алиева во главе с Первым вице-президентом Азербайджана госпожой Мехрибан Алиевой проводит в Шуше различные местные и международные культурные мероприятия, проводятся масштабные работы в направлении восстановления нашего культурного наследия:
«В независимой Шуше уже третий год проводится фестиваль «Харыбюльбюль», который был основан в 1989 году и многие годы не мог проводиться из-за оккупации. Братские тюркские государства, которые когда-то были представлены на нём как страны Советского Союза, теперь участвуют в этом фестивале как независимые государства. Вместе с представителями дружественных республик мы вчера провели церемонию закрытия трёхдневного фестиваля».
Адиль Керимли сказал, что культура играет важную роль в укреплении единства тюркских государств и взаимосвязи тюркских государств друг с другом. Учитывавший этот фактор, Общенациональный лидер Азербайджанского народа Гейдар Алиев оказал неоценимую помощь в создании ТЮРКСОЙ. В каждом периоде политической деятельности для Великого лидера Гейдара Алиева одними из важнейших целей были обеспечение единства тюркского мира, расширение культурных связей, интеграция тюркских государств, объединение их вокруг общих национальных ценностей.
Сегодня ТЮРКСОЙ, работающая уже 30 лет, стала авторитетной организацией в международном мире. Своей эффективной и продуктивной деятельностью ТЮРКСОЙ постоянно вносит свой вклад в приверженность наших народов своим историческим и культурным корням и в процессы их взаимной интеграции.
Хотел бы отметить, что в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики г-на Ильхама Алиева об объявлении города Шуши «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год, разработан план обширных мероприятий.
В связи с этим в рамках запланированного на октябрь Постоянного Совета Министров планируется проведение в Шуше Первого Форума Культуры Тюркского Мира. Форум планирует объединить все заинтересованные стороны, работающие в сфере культуры в нашей географии, и внести более серьёзный вклад в развитие нашей общей культуры. Я верю, что эта инициатива Азербайджана будет поддержана как нашими коллегами, так и международными организациями, научными кругами и творческими индустриями.
Уверен, что Первый Форум Культуры Тюркского Мира, который пройдёт в Шуше, откроет новые горизонты в развитии культурных связей и станет одной из наших сильнейших общих площадок для превращения XXI века в тюркский век.
В завершение своего выступления министр выразил благодарность специальному представительству Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе, Секретариату ТЮРКСОЙ, соответствующим учреждениям и всем, кто внёс свой вклад в проведение мероприятия.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов рассказал о реставрационных и строительных работах, проводимых нашим государством в Шуше. Он сообщил, что уделяется внимание созданию культурной инфраструктуры в Шуше.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев рассказал о деятелях литературы и культуры, которых Шуша исторически дарила Азербайджану и тюркскому миру в целом. Он отметил, что ТЮРКСОЙ всегда будет уделять внимание популяризации культурного наследия Шуши.
Генеральный секретарь Организации Тюркских Государств Куманычбек Омуралиев подчеркнул важность отношений между тюркскими государствами и необходимость культурного фактора в этом контексте. Он сказал, что в последние годы главы тюркских государств приняли очень важные решения.
Посол Азербайджана в России, народный артист Полад Бюльбюльоглу выразил удовлетворение пребыванием на родине. Он поделился информацией о создании и деятельности ТЮРКСОЙ.
Затем были вручены награды ТЮРКСОЙ.
Позже была представлена ​​концертная программа.
В завершение председатель Союза Писателей Азербайджана, Народный писатель Анар вручил премию Бахтияра Вагабзаде генеральному секретарю ТЮРКСОЙ Султану Раеву.
Следует отметить, что 31 марта 2022 года в городе Бурса Турецкой Республики решением Постоянного Совета Министров Культуры стран-членов ТЮРКСОЙ город Шуша, наша древняя колыбель искусства мугама, был объявлен «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год.
Напомним, что основа проекта «Культурная столица Тюркского мира» была заложен в 2010 году на 10-м саммите глав тюркоязычных стран, состоявшемся в Стамбуле. Согласно решению, каждый год один город тюркского мира объявляется «культурной столицей». На сегодняшний день города Астана (2012 г., Казахстан), Эскишехир (2013 г., Турция), Казань (2014 г., Татарстан - РФ), Мерв (2015 г., Туркменистан), Шеки (2016 г., Азербайджан), Туркестан (2017 г., Казахстан), Кастамону (2018 г., Турция), Ош (2019, Кыргызстан), Хива (2020, Узбекистан) и Бурса (2022, Турция) были «Культурной столицей Тюркского мира». Шуша – 11-й по счёту город Тюркского мира, выполняющий эту миссию.