Mayın 12-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023” ilinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Təntənəli mərasim “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına uyğun olaraq Şuşa şəhərində gerçəkləşdi
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kumanıçbek Ömüraliyev, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və türk dövlətlərindən rəsmilər, incəsənət ustaları və kollektivləri iştirak edirdi.
Mərasimdə çıxış edən mədəniyyət naziri Adil Kərimli qonaqları Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada salamlamaqdan məmnunluğunu dilə gətirdi.
Bildirdi ki, bu il Azərbaycan və türk dünyası üçün mühüm tarixi hadisələrlə zəngindir. Belə ki, müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, türk dünyasının əvəzsiz liderlərindən biri olan Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi geniş təntənə ilə qeyd olunur və bununla əlaqədar 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhəri bu il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilmiş, Türkiyə Cumhuriyyətinin 100 illiyi və TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illik yubileyi türk dünyasında böyük təntənə ilə qeyd olunur. Fürsətdən istifadə edərək, bütün TÜRKSOY ailəsini bu münasibətlə təbrik edirik.
Nazir qeyd etdi ki, Şuşanın 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" elan edilməsi türk dünyası tərəfindən Şuşaya olunan xüsusi ehtiramın təzahürüdür.
Şuşa azərbaycanlılar üçün olduqca böyük mənəvi əhəmiyyəti olan bir şəhərdir. Bu şəhər xalqımızın taleyində, onun tarixində, mədəniyyətində, milli inkişaf yolunda böyük əhəmiyyətə malikdir. Şuşa şairlər, yazıçılar, rəssamlar, memarlar, bəstəkarlar şəhəridir.
Ulu öndər Heydər Əliyev deyirdi ki, “Şuşa, Azərbaycanın gözüdür! Hər bir azərbaycanlı üçün iftixar nöqtəsidir. Şuşa bizim mədəniyyətimizin, tariximizin rəmzidir! Şuşa hamı üçün əzizdir”.
Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev xalqımızın mədəniyyət mərkəzi olan Şuşaya və xalqımızın mədəni irsinin qorunmasına xüsusi önəm verirdi.
Bu gün bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
30 illik erməni işğalı dövründə Şuşa, o cümlədən Azərbaycanın 20 faiz ərazisi dağıdılmış, talan edilmişdir. İşğal dövründə ümumi türk dünyasının mədəni irsi hesab edilən məscidlər, mədrəsələr, görkəmli şəxsiyyətlərin evləri, qəbirüstü abidələr və digər mədəni irs nümunələri erməni vandalizminə məruz qalmışdır.
Nəhayət, 30 illik işğaldan sonra, 2020-ci il 8 noyabrında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını, həmçinin Şuşanı azad edərək türk dünyasına möhtəşəm Zəfər yaşatmışdır.
Şuşanı azad görmək Heydər Əliyevin ən böyük arzularından biri olub. Bərpa olunmuş Şuşa məscidlərində 2 gün öncə səslənən azan Şuşaya yenidən Azərbaycan mədəniyyəti və mənəviyyatının qayıdışının rəmzidir.
Bu gün Şuşa və bütün Qarabağ öz intibah dövrünü yaşayır. Qələbədən qısa müddət keçməsinə baxmayaraq, şəhərlərimizin, kəndlərimizin, tarix-mədəniyyət abidələrimizin məhv edilən meşə massivlərinin və bütövlükdə yaşayış infrastrukturunun qısa müddətdə kompleks bərpası və yenidən qurulması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə intensiv işlər aparılır. Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni siması bərpa edilir, Şuşaya yenidən mədəni həyat qayıdır.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşada müxtəlif yerli və beynəlxalq mədəni tədbirlər keçirilir, mədəni irsimizin bərpası istiqamətində geniş işlər həyata keçirilir:
"Əsası 1989-cu ildə qoyulan və işğal səbəbindən uzun illər keçirilə bilməyən "Xarıbülbül" festivalı azad Şuşada artıq 3-cü ildir təşkil edilir. Vaxtilə Sovet İttifaqı ölkələri kimi təmsil edilən qardaş türk dövlətləri artıq bu festivalda müstəqil dövlətlər kimi iştirak edir. Üç gün davam edən festivalın dünən bağlanış mərasimini dost respublikaların nümayəndələri ilə birgə keçirdik".
Adil Kərimli dedi ki, türk dövlətləri birliyinin möhkəmləndirilməsi və türk dövlətlərinin bir-birinə bağlanmasında mədəniyyətin başlıca rolu var. Bu faktı nəzərə alan Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin TÜRKSOY-un yaradılmasında əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Siyasi fəaliyyətinin hər bir dövründə Türk dünyası birliyinin təmin olunması, mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, türk dövlətlərinin inteqrasiyası, ortaq milli dəyərlər ətrafında birləşdirilməsi Ulu öndər Heydər Əliyevin ən ümdə məqsədlərindən biri olmuşdur.
Artıq 30 ildir fəaliyyət göstərən TÜRKSOY bu gün beynəxalq aləmdə nüfuzlu təşkilata çevrilmişdir. Səmərəli və məhsuldar fəaliyyəti ilə TÜRKSOY xalqlarımızın öz tarixi-mədəni köklərinə bağlı qalmasına və qarşılıqlı inteqrasiya proseslərinə davamlı töhfələr verməkdədir.
Qeyd edim ki, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq, geniş tədbirlər planı hazırlanmışdır.
Bununla əlaqədar oktyabr ayında planlaşdırılan Nazirlərin Daimi Şurası çərçivəsində Şuşada Birinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun keçirilməsi nəzərdə tutulur. Forum coğrafiyamızda mədəniyyət üçün çalışan bütün maraqlı tərəfləri bir araya gətirməyi və birgə mədəniyyətimizin inkişafına daha ciddi töhfə verməyi planlaşdırır. İnanıram ki, Azərbaycanın bu təşəbbüsü həm bizim həmkarlar, həm beynəlxalq təşkilatlar, həm də elmi dairələrimiz və yaradıcı sənayelərimiz tərəfindən dəstəklənəcək.
Əminəm ki, Şuşada baş tutacaq Birinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu da XXI əsrin türk əsrinə çevrilməsi üçün mədəni əlaqələrin inkişafında yeni üfüqlər yaradacaq, bizim ən güclü ortaq platformalarımızdan birinə çevriləcək.
Nazir çıxışının sonunda tədbirin keçirilməsinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinə, TÜRKSOY Katibliyinə, əlaqədar müvafiq qurumlara və əməyi keçən hər bir kəsə təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimiz tərəfindən Şuşada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri haqqında danışdı. Bildirdi ki, Şuşada mədəni infrastrukturun yaradılması da diqqətdə saxlanılır.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev Şuşanın tarixən Azərbaycan və bütövlükdə türk dünyasına bəxş etdiyi ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərindən danışdı. O, Şuşanın mədəni zənginliklərinin təbliğinə həmişə diqqət yetirəcəklərini diqqətə çatdırdı.
Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kumanıçbek Ömüralıyev türk dövlətləri arasında əlaqələrin əhəmiyyətindən, bu kontekstdə mədəniyyət amilinin zəruriliyini vurğuladı. O, türk dövlət başçılarının son illər çox vacib qərarlar qəbul etdiklərini bildirdi.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu ata yurdunda olmağından məmnunluğunu dilə gətirdi. TÜRKSOY-un yaranması və fəaliyyəti haqqında məlumat verdi.
Sonra TÜRKSOY-un mükafatları təqdim olundu.
Daha sonra konsert proqramı təqdim edildi.
Sonda Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raevə Bəxtiyar Vahabzadə mükafatını təqdim etdi.
Qeyd edək ki, 2022-ci il 31 mart tarixində Türkiyə Respublikasının Bursa şəhərində TÜRKSOY üzv ölkələrinin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının qərarı ilə qədim muğam-sənət beşiyimiz Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmuşdu.
Xatırladaq ki, “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsinin əsası 2010-cu ildə türkdilli ölkə başçılarının İstanbul şəhərində keçirilən 10-cu sammitində qoyulub. Qərara əsasən, Türk dünyasından hər il bir şəhər “mədəniyyət paytaxtı” elan edilir. Bu günə qədər Astana (2012, Qazaxıstan), Əskişəhər (2013, Türkiyə), Kazan (2014, Tatarıstan – RF), Mərv (2015, Türkmənistan), Şəki (2016, Azərbaycan), Türküstan (2017, Qazaxıstan), Kastamonu (2018, Türkiyə), Oş (2019, Qırğızıstan), Xivə (2020, Özbəkistan) və Bursa (2022, Türkiyə) şəhərləri “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” olublar. Şuşa Türk dünyasından bu missiyanı yerinə yetirən 11-ci şəhərdir.

The official opening ceremony of the year "Shusha - Cultural Capital of the Turkish World 2023" was held on May 12, under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and TURKSOY.
The ceremonial event was held in Shusha in line with the order of the President of the Republic of Azerbaijan "on the measures related to the declaration of the city of Shusha as the "Cultural Capital of the Turkic World" for 2023."
The event was attended by Sultan Raev, Secretary General of the International Organization of Turkic Culture - TURKSOY; Kumanichbek Omuraliyev, Secretary General of the Organization of Turkic States; Ganira Pashayeva, Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis; Adil Karimli, Minister of Culture; Emin Amrullayev, Minister of Science and Education; Gunay Afandiyeva, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation along with officials, artists, and creative teams from Turkic states.
In his speech during the ceremony, Minister of Culture Adil Karimli expressed his delight in welcoming the guests to Shusha, the cultural capital of Azerbaijan.
He stated that this year holds immense historical significance for Azerbaijan and the Turkic world: “The 100th anniversary of Heydar Aliyev, the founder of independent Azerbaijan, the national leader of the Azerbaijani people, and an exceptional leader in the Turkic world, is celebrated with great solemnity. In light of this, 2023 has been officially proclaimed the "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan. Shusha, recognized as Azerbaijan's cultural capital, has been designated the cultural capital of the Turkic world for the current year. In addition, the Turkic world is celebrating the 100th anniversary of the Republic of Turkey and the 30th anniversary of the establishment of TURKSOY with utmost solemnity. We extend our congratulations to the entire TURKSOY family on this remarkable occasion”.
The minister emphasized that the proclamation of Shusha as the "cultural capital of the Turkic world" for the year 2023 signifies the profound respect that the Turkic world has for Shusha:
“For Azerbaijanis, Shusha holds immense moral significance. This city has played a pivotal role in the destiny of our nation, its history, culture, and the path of national development, and is known as a city of poets, writers, artists, architects, and composers.
The national leader Heydar Aliyev used to say, "Shusha is the heart and soul of Azerbaijan. It serves as a source of immense pride for every Azerbaijani. Shusha is the symbol of our culture and history! Shusha holds a dear place in the hearts of all.”
Shusha, the cultural center of our nation, was of special significance for the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. He placed great emphasis on safeguarding our nation's cultural heritage.
Today, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, successfully continues to implement this policy.
Shusha, along with 20 percent of Azerbaijan's territory, suffered destruction and looting during the 30-year Armenian occupation. During the occupation, mosques, madrasas, houses of prominent personalities, tombstones, and other examples of cultural heritage, which are considered cultural heritage of the Turkic world, fell victim to Armenian vandalism.
On November 8, 2020, after enduring a 30-year occupation, the Armed Forces of Azerbaijan, under the leadership of the triumphant Supreme Commander Ilham Aliyev, successfully liberated the occupied territories of Azerbaijan, including Shusha, during the 44-day Patriotic War and brought a great victory to the Turkic world.
Seeing Shusha liberated was one of Heydar Aliyev's biggest dreams. The call to prayer echoing from the restored Shusha mosques two days ago stands as a symbol of the return of Azerbaijani culture and moral values to Shusha.
Today, Shusha and the entire Karabakh are experiencing a chapter of renaissance. Despite the short time that has elapsed since the victory, intensive efforts are underway, under the direct guidance of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, to comprehensively restore and reconstruct the devastated forests, cities, villages, historical and cultural monuments, and the entire residential infrastructure within a short timeframe. Shusha's historical and cultural essence is being revived, and cultural life is returning to the city.
The Heydar Aliyev Foundation, led by Azerbaijan's First Vice-President, Mehriban Aliyeva, organizes a wide range of local and international cultural events in Shusha. Additionally, significant efforts are underway to restore our cultural heritage:
The "Kharibulbul" festival, established in 1989 but disrupted for many years by the occupation, has been organized in liberated Shusha for the third consecutive year. Formerly represented as Soviet Union countries, the brotherly Turkic states now join this festival as independent nations. It lasts for three days. Yesterday we held the closing ceremony of the festival together with the representatives of friendly republics”.
Adil Karimli emphasized the significant role of culture in fostering unity among Turkic states and promoting strong connections between them: “Recognizing this, Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, made invaluable contributions to the establishment of TURKSOY. Throughout his political career, one of the key goals of the national leader, Heydar Aliyev, has always been to ensure unity among Turkic nations, expand cultural connections, and facilitate the integration of Turkic states around shared national values.
After 30 years of operation, TURKSOY has established itself as a respected international organization. Through its effective and fruitful initiatives, TURKSOY consistently facilitates the mutual integration of our peoples, enabling them to maintain strong ties to their rich historical and cultural heritage.
I would like to highlight that, in line with the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, declaring Shusha the "cultural capital of the Turkic world" for 2023, an extensive action plan is developed.
In this regard, the First Turkic World Culture Forum is set to take place in Shusha as part of the scheduled Permanent Council of Ministers in October. The main objective of the forum is to gather all the stakeholders involved in cultural work in our region and make a substantial contribution to the advancement of our shared culture.
I am confident that our colleagues, international organizations, scientific communities, and creative industries will back Azerbaijan's initiative by lending their support.
I have no doubt that the First Turkic World Culture Forum in Shusha will open new avenues for the advancement of cultural connections and serve as a powerful shared platform, turning the 21st century into the century of Turkic peoples.”
Concluding his speech, the minister conveyed his gratitude to the special representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district, the TURKSOY Secretariat, relevant institutions, and everyone who contributed to the event.
Aydin Karimov, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district, highlighted the ongoing restoration and construction efforts undertaken by our government in Shusha. He emphasized that the development of cultural infrastructure in Shusha is also being given due consideration.
Sultan Raev, the Secretary General of TURKSOY, spoke about the literary and cultural figures that Shusha has historically gifted to Azerbaijan and the Turkic world at large. He emphasized the organization's commitment to continuously promoting and preserving the cultural wealth of Shusha.
Kumanichbek Omuraliyev, the Secretary General of the Organization of Turkic States, highlighted the significance of relations among Turkic states and the crucial role played by cultural factors in this regard. He emphasized the important decisions made by the heads of Turkic states in recent years.
Polad Bulbuloghlu, the Ambassador of Azerbaijan to Russia and a People's Artist expressed his delight in returning to his homeland. He shared information about the establishment and activities of TURKSOY.
Afterwards, the awards of TURKSOY were presented, and a concert program was introduced.
In the conclusion, Anar, the Chairman of the Union of Azerbaijani Writers, People's Writer presented the Bakhtiyar Vahabzadeh Award to Sultan Raev, the Secretary General of TURKSOY.
It is worth noting that on March 31, 2022, in Bursa, Turkiye, the decision was made by the Permanent Council of Ministers of Culture of TURKSOY member countries to designate Shusha, the historical birthplace of mugham art, as the "cultural capital of the Turkic world" for 2023.
It is important to remember that the "Cultural Capital of the Turkic World" project was initiated in 2010 during the 10th summit of Turkic-speaking countries in Istanbul. According to the decision, a city from the Turkic world is selected each year to be declared the "capital of culture. So far, cities like Astana (2012, Kazakhstan), Eskishehir (2013, Turkiye), Kazan (2014, Tatarstan, Russia), Merv (2015, Turkmenistan), Shaki (2016, Azerbaijan), Turkestan (2017, Kazakhstan), Kastamonu (2018, Turkiye), Osh (2019, Kyrgyzstan), Khiva (2020, Uzbekistan), and Bursa (2022, Turkey) have been honored as the "cultural capital of the Turkic world." Shusha is the 11th city in the Turkic world to undertake this important role.