Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər”  mövzusunda forum aprelin 21-də başa çatdı.
Günün ikinci yarısında “Azərbaycan  kinosunda beynəlxalq təcrübənin tətbiqi” mövzusunda sonuncu panel iclası keçirildi.
Mədəniyyət Nazirliyi Audiovizual və interaktiv media şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənovun moderatorluğu ilə reallaşan iclasda "Kino sahəsində planlı iqtisadiyyat modelindən bazar iqtisadiyyat modelinə keçid", "Beynəlxalq kino kontekstində inteqrasiya mexanizmləri", "Xarici sərmayənin kino sənayesində cəlb olunması prinsipləri" mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kino idarəsinin müdiri Erkin Yılmaz, Rusiya Dövlət Film Fondunun icraçı direktoru Fyodor Sosnov, Kann, Venesiya və San-Sebastyan film festivallarının tərtibatçısı olmuş Matyö Darras, Hollivud rejissoru Timur Bekmambetovun "Bazelevs" studiyasının baş prodüseri Lalə Rüstəmova, beynəlxalq media hüququ və əqli mülkiyyət sahəsi üzrə hüquqşünas Levan Nanobaşvili, Kann, Venesiya, Berlin və Sundance festivallarının mükafatçısı, prodüser Giyom de Şeyin adıçəkilən mövzular üzrə məruzələri dinlənildi.

21 апреля в Центре Гейдара Алиева завершился организованный совместно Министерством Культуры и Центром Гейдара Алиева форум на тему «Азербайджанское кино - 125: реалии, вызовы и цели».
Во второй половине дня состоялось последнее панельное заседание на тему «Применение международного опыта в азербайджанском кинематографе».
На совещании, которое модерировал начальник отдела аудиовизуальных и интерактивных медиа Министерства Культуры Руфат Гасанов, состоялись дискуссии на темы «Переход от модели плановой экономики к модели рыночной экономики в сфере кино», «Механизмы интеграции в контексте международного кино», «Принципы привлечения иностранных инвестиций в киноиндустрию».
По указанным темам были заслушаны доклады Эркина Йылмаза, директора Департамента кино Министерства Культуры и Туризма Турции, Федора Соснова, исполнительного директора Российского Госфильмофонда, Матьё Дарраса, организатора кинофестивалей в Каннах, Венеции и Сан-Себастьяне, Лалы Рустамовой, главного продюсера студии «Базелевс» голливудского режиссёра Тимура Бекмамбетова, Левана Нанобашвили, юриста в области международного медиа-права и интеллектуальной собственности, Гийома де Шейна, продюсера,  победителя Каннского, Венецианского, Берлинского и Сандэнс фестивалей.