Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər”  mövzusunda forum aprelin 21-də başa çatdı.
Günün ikinci yarısında “Azərbaycan  kinosunda beynəlxalq təcrübənin tətbiqi” mövzusunda sonuncu panel iclası keçirildi.
Mədəniyyət Nazirliyi Audiovizual və interaktiv media şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənovun moderatorluğu ilə reallaşan iclasda "Kino sahəsində planlı iqtisadiyyat modelindən bazar iqtisadiyyat modelinə keçid", "Beynəlxalq kino kontekstində inteqrasiya mexanizmləri", "Xarici sərmayənin kino sənayesində cəlb olunması prinsipləri" mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kino idarəsinin müdiri Erkin Yılmaz, Rusiya Dövlət Film Fondunun icraçı direktoru Fyodor Sosnov, Kann, Venesiya və San-Sebastyan film festivallarının tərtibatçısı olmuş Matyö Darras, Hollivud rejissoru Timur Bekmambetovun "Bazelevs" studiyasının baş prodüseri Lalə Rüstəmova, beynəlxalq media hüququ və əqli mülkiyyət sahəsi üzrə hüquqşünas Levan Nanobaşvili, Kann, Venesiya, Berlin və Sundance festivallarının mükafatçısı, prodüser Giyom de Şeyin adıçəkilən mövzular üzrə məruzələri dinlənildi.

The forum on "Azerbaijani Cinema 125: reality, challenges, and goals," organized jointly by the Ministry of Culture and the Heydar Aliyev Center at the Heydar Aliyev Center, came to a close on April 21.
The final panel session, which focused on "Applying International Practices in Azerbaijani Cinema," took place in the second half of the day.
At a meeting moderated by Rufat Hasanov, Head of the Audiovisual and Interactive Media Department at the Ministry of Culture, discussions focused on the topics of "Transitioning from a Planned Economy Model to a Market Economy Model in the Film Industry," "Integration Mechanisms in the Context of International Cinema," and "Principles for Attracting Foreign Investment in the Cinema Industry."
Reports on the mentioned topics were presented by Erkin Yılmaz, Director of the Film Department of the Ministry of Culture and Tourism of Turkey, Fyodor Sosnov, Executive Director of the Russian State Film Fund, Matthieu Darras, the programmer of the Cannes, Venice, and San Sebastian Film Festivals, Lala Rustamova, the General Producer of Timur Bekmambetov's "Bazelevs" Studio, Levan Nanobashvili, International Media Law and Intellectual Property Lawyer, and Guillaume de Seille, Cannes, Venice, Berlin, and Sundance Festival Laureate and Producer.
After participants' questions were addressed, the two-day film forum concluded by taking commemorative photos.