Xəbər verdiyimiz kimi, aprelin 20-də Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər” mövzusunda kinoforum keçirilir.
Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan forum ümummilli liderin 100 illik yubileyi çərçivəsində reallaşır.
Açılış mərasimindən sonra kinoforum panel iclasları ilə davam etdi.  “İdeologiya. Milli kino: dünən, bu gün və sabah” adlı ilk paneldə “Mədəniyyət siyasətində kinonun rolu”, “Milli kinoda mövzu seçimi. Cəmiyyətin gözləntisi və dövlət sifarişi”, “Kino sahəsində peşəkar kadr hazırlığının mexanizmləri” mövzuları ətrafında çıxışlar dinlənildi.
Teleaparıcı Vüsalə Məmmədovanın moderatorluğu ilə keçirilən paneldə kinorejissor, Xalq artisti Vaqif Mustafayev daha çox mədəniyyət siyasətində kinonun rolu və mövzu seçimi ətrafında fikirlərini bölüşdü.
Kinorejissor, Əməkdar incəsənət xadimi Rafiq Quliyev çıxışında keçmişlə müqayisədə film sənayesinin ideologiyadan nisbətən uzaqlaşdığını, kino ilə tamaşaçı arasında ünsiyyətin zəiflədiyini dilə gətirdi. Kinonun sosial sifarişdən çox, dövriyyəyə hesablanmasının narahatlıq doğurduğunu qeyd etdi.
Kinorejissor, kinoşünas, Əməkdar incəsənət xadimi Ayaz Salayev hər bir xalqın özünəməxsus kino dilinin olması, milli kinomuzun öz simasının formalaşmasının vacibliyini vurğuladı. Dedi ki, bu gün vətənpərvərlik, Qarabağ Zəfəri, qəhrəmanlıq mövzulu film və seriallara ehtiyac var.
Yaradıcı insanların, kino ictimaiyyətinin bir arada olmasından məmnunluqla danışan kinorejissor, aktyor, Əməkdar incəsənət xadimi Elxan Cəfərov bu formatda müzakirənin kinomuzun sabahı naminə əhəmiyyətli addım kimi dəyərləndirdi. O, diqqəti kinodakı əsas istiqamətlərə – ideoloji, kommersiya və sırf yaradıcı, yəni müəllif filmlərinə yönəltdi. Qeyd etdi ki, bu sahədə çoxlu problemlər var və onlardan da ən əsası ixtisaslı kadrların azlığıdır. Bu da öz növbəsində filmlərin texniki və yaradıcılıq baxımından keyfiyyətinə mənfi təsir göstərir.
Ssenarist, Əməkdar incəsənət xadimi Orxan Fikrətoğlu hazırda kinematoqrafiyanın əsas etibarilə bazarla, tələbatla səsləşməli olduğunu dedi, bu sahənin idarəçilik və təşkilatçılıq baxımından yeni tendensiyalara açıq olmasının vacibliyini vurğuladı.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin yaradıcılıq məsələləri üzrə katibi, dramaturq, ssenarist İlqar Fəhmi kinodramaturgiya, filmlərimizin mövzu dairəsi, ssenaristlərin film istehsalatında yeri və mövqeyinin müəyyənləşməsi, ideoloji kontekstdə kütləvi sənət olan kinonun təsir gücünün nəzərə alınmalı olduğunu dedi.
Kinorejissor Teymur Hacıyev isə kinematoqrafiyanın qlobal dünya ilə rabitə üçün mühüm vasitə olduğunu önə çəkdi. Bu mənada Qarabağ həqiqətlərimizin həm daxili auditoriya, həm də dünyaya çıxışı üçün müvafiq kino dilinin, ideya və formasının müəyyənləşdirilməli olduğunu dedi.
Yaradıcılıq: müasir Azərbaycan kinosunun perspektivləri
Kinoforumun aprelin 20-də reallaşan ikinci paneli “Yaradıcılıq: müasir Azərbaycan kinosunun perspektivləri” mövzusuna həsr olunmuşdu.
Telejurnalist Kamran Qasımovun moderatorluq etdiyi paneldə “Müəllif kinosunda uğur meyarları”, “Kinofestivallar və kinofondlar – müştərək istehsal üçün zəruri platforma” və “Satış potensialı olan filmlər üçün dəstək sistemi” mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Kinorejissorlar, Əməkdar incəsənət xadimləri – Cəmil Quliyev, Yavər Rzayev, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının nəzdində fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Kino Məktəbinin rəhbəri Oleq Səfərəliyev, kinorejissor, ssenarist Asif Rüstəmov, təsvir rejissoru Orxan Abbasov və gənc rejissor Türkan Hüseynova mövzu üzrə çıxış etdilər. Auditoriyanın sualları cavablandırıldı, fikir mübadiləsi aparıldı.
“Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər” mövzusunda kinoforum aprelin 21-də panel iclaslarla işini davam etdirəcək.

Как сообщалось, 20 апреля при совместной организации Министерства Культуры и Центра Гейдара Алиева проходит кинофорум на тему «Азербайджанское кино - 125: реалии, вызовы и цели».
Форум, организованный в Центре Гейдара Алиева, проходит в рамках празднования 100-летия Общенационального лидера.
После церемонии открытия кинофорум продолжился панельными сессиями. На первой панели "Идеология. Национальное кино: вчера, сегодня, завтра» были заслушаны выступления на темы «Роль кино в культурной политике», «Тематический отбор в отечественном кинематографе. Ожидания общества и государственный заказ», «Механизмы подготовки профессиональных кадров в сфере кино».
На панели, которую модерировала телеведущая Вусала Мамедова, кинорежиссёр, Народный артист Вагиф Мустафаев поделился своими взглядами на ещё большую роль кино в культурной политике и на выбор тем.
Кинорежиссёр, Заслуженный деятель искусств Рафик Гулиев в своём выступлении отметил, что по сравнению с прошлым киноиндустрия отошла от идеологии, ослабла коммуникация между кинематографом и зрителем. Он отметил, что расчёт кино больше на оборот, а не на социальный заказ, вызывает озабоченность.
Кинорежиссёр, киновед, Заслуженный деятель искусств Аяз Салаев подчеркнул важность наличия у каждого народа своего киноязыка и формирования собственного имиджа нашего национального кинематографа. Он сказал, что сегодня есть потребность в фильмах и сериалах на тему патриотизма, Гарабахской Победы и героизма.
Эльхан Джафаров, кинорежиссёр, актёр, Заслуженный деятель искусств, с удовлетворением отметил встречу творческих людей и киносообщества, расценил дискуссию в таком формате как важный шаг для будущего нашего кинематографа. Он сосредоточил внимание на основных течениях в кинематографе — идеологическом, коммерческом и сугубо творческом, то есть авторском кино. Он отметил, что в этой сфере много проблем, и самая главная из них – нехватка квалифицированных кадров. Это, в свою очередь, негативно сказывается на техническом и художественном качестве фильмов.
Сценарист, Заслуженный деятель искусств Орхан Фикретоглу сказал, что в настоящее время кинематограф должен идти в ногу с рынком и спросом, подчеркнул важность открытости этой сферы новым тенденциям в плане управления и организации.
Ильгар Фахми, секретарь по творческим вопросам Союза писателей Азербайджана, драматург, сценарист отметил, что что следует учитывать кинодраматургию, тематику наших фильмов, определение места и положения сценаристов в кинопроизводстве, влияние кино, которое в идеологическом контексте является массовым искусством.
Режиссёр Теймур Гаджиев отметил, что кинематограф является важным инструментом коммуникации с глобальным миром. В этом смысле для донесения нашей правды о Гарабахе как до внутренней аудитории, так и до всего мира, должны быть определены идея и форма соответствующего киноязыка.
Творчество: перспективы современного Азербайджанского кино
Вторая панель Кинофорума, состоявшаяся 20 апреля, была посвящена теме «Творчество: перспективы современного Азербайджанского кино».
В панели, которую модерировал тележурналист Кямран Гасымов, состоялись дискуссии на темы «Критерии успеха в авторском кино», «Кинофестивали и кинофонды – необходимая площадка для совместного производства» и «Система поддержки фильмов с потенциалом продаж».
По теме с докладами выступили кинорежиссёры, Заслуженные деятели искусств - Джамиль Гулиев, Явер Рзаев, Олег Сафаралиев, руководитель Международной киношколы, действующей при Союзе кинематографистов Азербайджана, кинорежиссёр, сценарист Асиф Рустамов, оператор-постановщик Орхан Аббасов и молодой режиссёр Тюркан Гусейнова. Были даны ответы на вопросы аудитории, состоялся обмен мнениями.
Кинофорум на тему «Азербайджанское кино - 125: реалии, вызовы и цели» продолжит свою работу 21 апреля панельными заседаниями.