BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) Parisdə yerləşən Baş qərargahında İpək Yolları Proqramının 35 illiyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirilir. UNESCO-nun Azərbaycan, Çin, Qazaxıstan, Monqolustan və Oman ilə birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirlər çərçivəsində 2023-cü ilin 6 aprel tarixində “İpək Yolları Müxtəliflik, Dialoq və Sülh” mövzusunda Beynəlxalq Forum öz işinə başladı. Forumun nazirlər panelində ölkəmiz adından çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova Azərbaycanın tarixən İpək Yolları üzərində yerləşən ölkə olaraq zəngin mədəni irsə malik olduğunu qeyd etdi.
6 aprel tarixində UNESCO ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli görüş keçirildi.
Həmçinin yubiley tədbirləri çərçivəsində təşkilatın binasında “İpək yolları gənclərin gözü ilə” adlı xüsusi  sərginin açılışı da oldu. Azərbaycan tərəfindən təqdim edilən sərginin “Öz İpək Yolunu Azərbaycanda tap” şüarı ilə keçirildiyini və bizi birləşdirən zəngin mədəni irsə həsr edildiyini bildirdi.

UNESCO celebrates the 35th anniversary of the Silk Roads Programme
The headquarters of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) in Paris is hosting a series of events in honor of the 35th anniversary of the Silk Roads Programme.
‘The International Forum on Silk Roads Diversity, Dialogue and Peace' began on April 6, 2023, as part of events organized jointly by the World Heritage Center, Azerbaijan, China, Kazakhstan, Mongolia and Oman. Saadat Yusifova, the Deputy Minister of Culture, spoke on behalf of Azerbaijan during the ministerial panel of the forum and emphasized that the country has a rich cultural heritage due to its location on the Silk Roads.
A meeting was held on April 6 between Azerbaijan and UNESCO
As part of the anniversary events, a special exhibition titled "Youth Eyes on the Silk Roads" was opened in the UNESCO building. It was noted that Azerbaijan presented the exhibition, under the slogan "Find Your Silk Road in Azerbaijan" to showcase the rich cultural heritage that unites us.