BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) Parisdə yerləşən Baş qərargahında İpək Yolları Proqramının 35 illiyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirilir. UNESCO-nun Azərbaycan, Çin, Qazaxıstan, Monqolustan və Oman ilə birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirlər çərçivəsində 2023-cü ilin 6 aprel tarixində “İpək Yolları Müxtəliflik, Dialoq və Sülh” mövzusunda Beynəlxalq Forum öz işinə başladı. Forumun nazirlər panelində ölkəmiz adından çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova Azərbaycanın tarixən İpək Yolları üzərində yerləşən ölkə olaraq zəngin mədəni irsə malik olduğunu qeyd etdi.
6 aprel tarixində UNESCO ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli görüş keçirildi.
Həmçinin yubiley tədbirləri çərçivəsində təşkilatın binasında “İpək yolları gənclərin gözü ilə” adlı xüsusi  sərginin açılışı da oldu. Azərbaycan tərəfindən təqdim edilən sərginin “Öz İpək Yolunu Azərbaycanda tap” şüarı ilə keçirildiyini və bizi birləşdirən zəngin mədəni irsə həsr edildiyini bildirdi.

В штаб-квартире Организации Объединённых Наций по вопросам Образования, Науки и Культуры (ЮНЕСКО), располагающейся в Париже, проходит серия мероприятий, приуроченных к 35-летию Программы «Шёлковые Пути». Международный форум «Разнообразие Шёлковых Путей, Диалог и Мир» начал свою работу 6 апреля 2023 года в рамках мероприятий, организованных Центром Всемирного Наследия совместно с Азербайджаном, Китаем, Казахстаном, Монголией и Оманом. Заместитель министра культуры Саадат Юсифова, выступившая от имени нашей страны на министерской панели форума, отметила, что Азербайджан обладает богатым культурным наследием как страна, исторически расположенная на Шёлковых Путях.
6 апреля состоялась двусторонняя встреча между ЮНЕСКО и Азербайджаном.
Также в рамках юбилейных мероприятий в здании организации открылась специальная выставка «Шёлковые Пути глазами молодёжи». На выставке представленной Азербайджаном было отмечено, что она проводится под лозунгом «Найди свой Шёлковый Путь в Азербайджане» и посвящена богатому культурному наследию, которое нас объединяет.