Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Adil Kərimli Bəstəkarlar İttifaqının kollektivi ilə görüşüb
Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Adil Kərimli martın 10-da Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında qurumun kollektivi ilə görüşüb.
Adil Kərimli mədəniyyətimizin dayanıqlı inkişafı məqsədilə həyata keçirilən islahatlardan danışıb, görüşün əsas məqsədinin qurumun rəhbərliyi ilə fikir mübadiləsi aparmaq, sahələr üzrə onların təkliflərini dinləmək olduğunu bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin mədəniyyət sahəsinin inkişaf etdirilməsi istiqamətindəki tapşırıqlarına uyğun olaraq yeni strategiya hazırlanır. Buna uyğun olaraq  yeni forma və yeni struktur mexanizmləri yaradılacaq. Əsas iş həm də bu sahədə ixtisaslı kadrların artırılmasına diqqət etməkdir.
Qeyd olunub ki, milli-mənəvi dəyərlər, mədəni irsimizə münasibətdə müəyyən boşluqlar var. Bu baxımdan peşəkar, yaradıcı sahələrə dəstək verilməlidir və  ölkədəki yaradıcı birliklərin əməkdaşlığı önəmlidir.
Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə qurumun fəaliyyəti, ənənələri barədə məlumat verib.  İttifaqın üzvləri bəstəkarlıq sahəsində problemlər və perspektivlərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

10 марта первый заместитель министра культуры, исполняющий обязанности министра Адиль Каримли встретился с коллективом Союза композиторов Азербайджана.
Адиль Каримли рассказал о реформах, проводимых для устойчивого развития нашей культуры, и сказал, что основной целью встречи является обмен мнениями с руководством учреждения и выслушивание их предложений в различных областях.
Было доведено до сведения, что в соответствии с задачами Президента Ильхама Алиева в направлении развития сферы культуры готовится новая стратегия. Соответственно, будет создана новая форма и новые структурные механизмы. Главной задачей также является уделение внимания увеличению квалифицированных кадров в этой сфере.
Было отмечено наличие определенных пробелов в отношении к нашим национально-нравственным ценностям и культурному наследию. С этой точки зрения необходимо поддерживать профессиональную и творческую сферы, важно сотрудничество творческих объединений в стране.
Председатель Союза композиторов, народная артистка Фирангиз Ализаде проинформировала о деятельности и традициях организации. Члены Союза обменялись мнениями о проблемах и перспективах в области композиции.