Regionlarda fəaliyyət göstərən mədəniyyət müəssisələrinin iş şəraiti və maddi-texniki bazasının mövcud vəziyyətinin yerində öyrənilməsi məqsədilə mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Adil Kərimli Xaçmaz, Qusar və Quba rayonlarında olub.
Xaçmaz rayonundakı Heydər Əliyev Mərkəzinə, uşaq musiqi və incəsənət məktəblərinə, muzey və klublara, kitabxanalara baxış keçirilib. Yaradılan şəraitdən səmərəli istifadə olunması, nəticəyönümlü fəaliyyət və işin müasir tələblər səviyyəsində qurulmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Qusar rayonunda Uşaq İncəsənət məktəbi, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi (MKS) və onun 43 kənd və qəsəbə kitabxana filialları, Rəsm Qalereyası, Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi, Mədəniyyət Mərkəzi, eləcə də 14 Mədəniyyət evi və 38 klub fəaliyyət göstərir. Rayondakı mədəniyyət müəssisələrinin bir qismi və tarixi irsimizi əks etdirən tikililərə baxış keçirilib.  İşlək mexanizmlərin tətbiqi üçün bölgəyə xas olan yaradıcılıq istiqamətlərinin stimullaşdırılması ilə bağlı tapşırıqlar verilib. Qusar rayonunun Əniq kəndi ərazisindəki XIII əsrə aid qala divarlarının qalıqları və məscidə də baxış keçirilib.
Quba Heydər Əliyev Mərkəzindəki təmir işlərinin gedişatı ilə maraqlanılıb, Yaşıl teatr və Bayraqlar muzeyinə, eləcə də "Günbəzli hamam"a baxış keçirilib. XVIII-XIX əsrlərə aid edilən hamamın tanıdılması və mühafizəsinin təşkili ilə bağlı müvafiq göstərişlər verilib.

Первый заместитель министра культуры, исполняющий обязанности министра Адиль Каримли посетил Хачмазский, Гусарский и Губинский районы с целью изучения условий работы и материально-технической базы учреждений культуры, действующих в регионах.
В Хачмазском районе были проинспектированы Центр Гейдара Алиева, детские музыкальные и художественные школы, музеи и клубы, библиотеки. Акцентировано внимание на важности эффективного использования созданных условий, деятельности, ориентированной на результат, и налаживания работы на уровне современных требований.
В Гусарском районе действуют Детская художественная школа, Централизованная библиотечная система (ЦБС) и ее 43 филиала сельских и поселенческих библиотек, Картинная галерея, Историко-краеведческий музей, Центр культуры, а также 14 Домов культуры и 38 клубов. Были осмотрены некоторые культурные учреждения района и здания, отражающие наше историческое наследие. Для реализации рабочих механизмов были поручены задания, связанные со стимулированием творческих направлений, характерных для региона. Были осмотрены останки крепостных стен XIII века и мечеть в селе Аныг Гусарского района.
Были заинтересованы ходом ремонтных работ в Губинском Центре Гейдара Алиева, осмотрены Зеленый театр и Музей флагов, а также «Купольная баня». Были даны соответствующие указания относительно введения и охраны бани, относящейся к XVIII-XIX векам.