Fevralın 24-də Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş "Heydər Əliyev və milli teatr sənəti" layihəsi çərçivəsində Cəlil Məmmədquluzadənin "Ölülər" pyesi nümayiş olunub. Tamaşa Heydər Əliyev Mərkəzi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının təqdimatında göstərilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar Heydər Əliyev Mərkəzi bir sıra layihə və tədbirlər keçirir. Bu layihələr çərçivəsində Mərkəzdə ümummilli liderin sevdiyi və böyük maraqla izlədiyi silsilə teatr tamaşaları nümayiş etdiriləcək. Cəlil Məmmədquluzadənin “Ölülər” tragikomediyası ümummilli liderin ən çox sevdiyi əsər olduğundan Heydər Əliyev Mərkəzi “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsinə məhz həmin tamaşanın nümayişi ilə start verib.
Tamaşadan əvvəl ulu öndərin əsərlə bağlı fikirlərini əks etdirən videoçarx təqdim olunub. "Ölülər" pyesini dərin fəlsəfi əsər adlandıran ulu öndər onun milli ruhunu xüsusi vurğulayırdı, pyesin bənzərsiz, tarixi əsər olduğunu qeyd edirdi. Heydər Əliyev hələ gənc yaşlarından teatra çox bağlı idi. Məktəb və tələbəlik illərində dram dərnəklərində səhnədə çıxışlar edən Heydər Əliyev teatrı çox sevirdi və o, Azərbaycan milli teatrını bizim milli sərvətimiz adlandırırdı.
“Ölülər” pyesi bu dəfə mükəmməl akustikaya malik olan dünyanın ən yaxşı zallardan birində - Heydər Əliyev Mərkəzinin Auditorium zalında təqdim edilib. Bu zalın səhnəsinə uyğun tamaşa üçün rəngarəng dekorasiyalar qurulub. Aktyorların kostyumları isə məhz bu təqdimat üçün xüsusi hazırlanıb. Qara Qarayevin “Ölülər” üçün bəstələdiyi musiqi isə yeni versiyada təqdim edilib.
Quruluşçu rejissoru və rəssamı Xalq artisti Azər Paşa Nemətovun olduğu tamaşada ümumilikdə 27 aktyor iştirak edib. “Ölülər”in Şeyx Nəsrullahı Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı, Kefli İsgəndəri Əməkdar artist Anar Heybətov 87-ci dəfə bu tamaşa üzrə baş rol ifaçıları kimi Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsinə çıxıblar.
Pyesin Mərkəzdəki təqdimatında aktyorların iştirakında nəsillərin qovuşması da müşahidə edilib. Belə ki, tamaşada gənc, orta və yaşlı nəslin tanınmış aktyorları rol alıblar: ən gənc aktyor Cəlal rolunun ifaçısı 12 yaşlı Səccat Kazımov, ən qocamanı isə Xalq artisti 85 yaşlı - yubileyini səhnədə qeyd edən Rafiq Əzimovdur. Eləcə də pyesdə xalq artistləri Əli Nur, Hacı İsmayılov, Kazım Abdullayev, Laləzar Mustafayeva, Sabir Məmmədov, əməkdar artistlər Aslan Şirin, Elxan Quliyev, Elşən Rüstəmov, Əlfida Cəfərov, Kazım Həsənquliyev, Mətləb Abdullayev, Məzahir Cəlilov, Mirzə Ağabəyli və digər sənət ustaları iştirak ediblər.
1909-cu ildə yazılan dörd məclis və beş pərdədən ibarət “Ölülər” tragikomediyası ilk dəfə 1916-cı il aprelin 29-da Bakıda, Tağıyev teatrında səhnələşdirilib. Tamaşanın ilk rejissoru görkəmli Hüseynqulu Sarabski olub. Şeyx Nəsrullah rolunu Əliqulu Qəmküsar, İsgəndər rolunu isə Mirzəağa Əliyev oynayırdı. “Ölülər”in ikinci tamaşası 1916-cı il avqustun 17-də Şuşada,  vaxtilə Xurşidbanu Natəvanın yaratdığı qızlar məktəbində tamaşaya qoyulub.
Pyes milli dramaturgiyamızda ilk tragikomediya janrlı əsərdir və ötən müddətdə həm Azərbaycanda, həm də xaricdə tamaşaya qoyularaq böyük müvəffəqiyyət qazanıb.
Pyesin Heydər Əliyev Mərkəzindəki nümayişi də anslaqla keçib. Tamaşanın sonunda səhnə əsərinin hazırlanmasında iştirak edən bütün yaradıcı heyət Heydər Əliyev Mərkəzinin təşəkkürnamələri və hədiyyələri ilə təltif olunublar.

On February 24, "The Dead" by Jalil Mammadguluzade was performed at the Heydar Aliyev Center as part of the "Heydar Aliyev and National Theater Art" project dedicated to the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev. The play was presented by the Azerbaijan State Academic National Drama Theater with the joint organization of the Heydar Aliyev Center and the Ministry of Culture.
The Heydar Aliyev Center has initiated several initiatives and events in light of the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan, as ordered by President Ilham Aliyev. As part of these initiatives, the Center will present a series of theater performances, which the national leader enjoyed and took great interest in. As the national leader's favorite work is the "The Dead" by Jalil Mammadguluzadeh, the Heydar Aliyev Center kicked off the "Heydar Aliyev and National Theater Art" initiative with its performance.
Before the performance, a video featuring the national leader's thoughts on the play was presented. The national leader praised "The Dead" as a profoundly intellectual work, stressed its national spirit, and described it as a unique historical masterpiece. Heydar Aliyev was very attached to the theater from an early age. Heydar Aliyev, who performed on stage in drama clubs during his school and student years, cherished theater, and referred to the Azerbaijani national theater as our national treasure.
This time "The Dead" was staged at the Auditorium of the Heydar Aliyev Center, one of the top venues in the world with excellent acoustics. Vibrant decorations were set up for the performance in line with the stage of this auditorium. The costumes of the actors were custom-made for this performance. The performance also featured a new version of the music composed by Gara Garayev for "The Dead."
A total of 27 actors participated in the performance. The production and artistic director was People's Artist Azer Pasha Nematov. People's artist Nuraddin Mehdikhanli portraying Sheikh Nasrullah and Honored artist Anar Heybatov playing the role of Kefli Iskandar appeared on the stage of the Heydar Aliyev Center as the main actors of the performance for the 87th time.
This production included a cast of well-known performers spanning three generations: Sajjat Kazimov, 12, who plays the character of Jalal, is the youngest actor, while Rafig Azimov, 85, the People's Artist who celebrated his anniversary on stage, is the oldest. Other notable actors included People's artists Ali Nur, Haji Ismayilov, Kazim Abdullayev, Lalazar Mustafayeva, Sabir Mammadov, honored artists Aslan Shirin, Elkhan Guliyev, Elshan Rustamov, Alfida Jafarov, Kazim Hasanguliyev, Matlab Abdullayev, Mazahir Jalilov, Mirza Aghabayli, and others.
The tragicomedy composed of four acts and five settings, written in 1909, was staged for the first time on April 29, 1916, at the Taghiyev Theater in Baku. The first director of the performance was the outstanding Huseyngulu Sarabski. The roles of Sheikh Nasrullah and Iskander were played by Aligulu Gamkusar and Mirzaaga Aliyev, respectively. The play was staged the second time on August 17, 1916, at a girls' school established by Khurshidbanu Natavan in Shusha.
The first tragicomedy in our national dramaturgy, “The Dead”, was staged both in Azerbaijan and abroad and enjoyed remarkable success in the past.
The performance of the play at the Heydar Aliyev Center was also successful. At the end of the performance, all members of the creative team who contributed to the production of the play were awarded letters of appreciation and gifts by the Heydar Aliyev Center.