Xalq artisti Əli Əsgərov vəfat edib
Azərbaycan mədəniyyətinə itki üz verib. Tanınmış vokalçı, Xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Əli Əsgərov fevralın 23-də, ömrünün 62-ci ilində vəfat edib.
Əli Rəhim oğlu Əsgərov 25 noyabr 1961-ci ildə Bakıda anadan olub. Ü.Hacıbəyli adina Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) vokal şöbəsini və aspiranturasını bitirib. 1989-cu ildən Akademik Opera və Balet Teatrının solisti idi. Teatrın səhnəsində bir çox opera tamaşalarında, eləcə də Fransa, Almaniya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Gürcüstan və s. ölkələrdə opera festivallarında, vokal müsabiqələrində çıxış edib, laureat adını qazanıb. 1997-ci ildə Bakıda Bülbül adına Vokalçılarin I Beynəlxalq Müsabiqəsinin “Qran Pri” mükafatçısı olub.
1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının “Əməkdar artisti”, 2012-ci ildə “Xalq artisti” fəxri adlarına, dəfələrlə Prezident mükafatına layiq görülüb.

Азербайджанская культура понесла утрату. 23 февраля в возрасте 62 лет скончался известный вокалист, Народный артист, солист Азербайджанского Государственного Академического Театра Оперы и Балета Али Аскеров.
Али Рагим оглу Аскеров родился 25 ноября 1961 года в городе Баку. Окончил вокальное отделение и аспирантуру Азербайджанской Государственной Консерватории имени У.Гаджибейли (ныне Бакинская Музыкальная Академия). С 1989 года - солист Академического Театра Оперы и Балета. Выступал во многих оперных спектаклях на сцене театра, а также участвовал в оперных фестивалях и вокальных конкурсах во Франции, Германии, России, Турции, Украине, Грузии и других странах, завоевал звание лауреата. В 1997 году завоевал «Гран-при» 1-го Международного конкурса вокалистов имени Бюльбюля в Баку.
В 1998 году удостоился почётного звания «Заслуженный артист» Азербайджанской Республики, в 2012 году звания «Народный артист», неоднократно удостаивался Президентской премии.