“Ölülər” tamaşası ilk dəfə Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsində nümayiş olunacaq
2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar Heydər Əliyev Mərkəzi bir sıra layihə və tədbirlərin keçirilməsini planlaşdırır. Mərkəzdə “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsi çərçivəsində silsilə tamaşaların nümayişi nəzərdə tutulur.
Layihə çərçivəsində fevralın 24-də Heydər Əliyev Mərkəzində Cəlil Məmmədquluzadənin “Ölülər” tragikomediyası əsasında hazırlanmış eyniadlı tamaşa nümayiş olunacaq. Səhnə əsəri Heydər Əliyev Mərkəzi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə hazırlanır.
Heydər Əliyev Mərkəzinin nümayəndəsi Zafiq Xəlilov bildirib ki, Mərkəz “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümummilli liderin siyasi irsinin təbliği istiqamətində bir sıra layihələr planlaşdırır. Onlardan biri də “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsidir. Bu layihə çərçivəsində Ulu öndər Heydər Əliyevin ən çox sevdiyi və böyük maraqla izlədiyi tamaşaların nümayişi nəzərdə tutulur. Heydər Əliyev hər zaman müsahibələrində “Ölülər” tamaşası ilə bağlı fikirlərini bildirib, pyesin bənzərsiz, tarixi, həddindən artıq fəlsəfi əsər olduğunu qeyd edib.
Tamaşanın rejissoru Xalq artisti Azər Paşa Nemətov hazırda tamaşanın Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsinə uyğunlaşdırılması prosesinin aparıldığını deyib. Bildirib ki, Mərkəzin səhnəsi Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsindən daha genişdir. Səhnələr fərqli olduğuna görə yeni dekorasiyalar hazırlanır. Rejissor tamaşanın finalının fərqli olacağını da vurğulayıb. Qeyd edib ki, tamaşaçı ilk dəfə yeni final görəcək. Bu final yalnız Heydər Əliyev Mərkəzində olacaq. Tamaşaçılar səhnə əsərindən həzz alacaqlar.
“Ölülər” tamaşasında əsas obrazlardan biri – Şeyx Nəsrullahın ifaçısı Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı qeyd edib ki, Heydər Əliyev Mərkəzi çox gözəl təşəbbüs irəli sürüb. Ulu öndərin sevdiyi tamaşanın həmin Mərkəzdə nümayişini təşkil edilir. Kollektiv çalışacaq ki, fevralın 24-də teatrı Heydər Əliyev Mərkəzində layiqli şəkildə təmsil etsin. Bütün tamaşaçılarımızı Heydər Əliyev Mərkəzinə dəvət edirik.
“Ölülər”in Kefli İsgəndəri Əməkdar artist Anar Heybətovun sözlərinə görə, məşq prosesi artıq yekunlaşıb. Səhnələrin ölçüləri fərqli olduğundan bəzi düzəlişlər edilib, artıq tam hazır vəziyyətdədir.
Səhnə sərində Şeyx Əhməd obrazına həyat verən Əməkdar artist Aslan Şirin “Ölülər”in Heydər Əliyev Mərkəzində səhnəyə qoyulmasını böyük mədəniyyət hadisəsi adlandırıb. Deyib ki, tamaşanın nümayişi Ulu öndərin 100 illik yubileyinə təsadüf edir. Teatrda da yaxşı ab-hava yaranıb, gözəl məşq prosesi gedir. Aktyor tamaşada əsas rollardan birinin ona həvalə edilməsindən məmnun olduğunu bildirib. O, fevralın 24-də yaradıcı heyətin, yaxşı mənada, böyük tamaşaçı kütləsi ilə qarşı-qarşıya qalacağını vurğulayıb.
Bildirək ki, ikihissəli tamaşada həmçinin Xalq artistləri Əli Nur, Hacı İsmayılov, Kazım Abdullayev, Laləzar Mustafayeva, Rafiq Əzimov, Sabir Məmmədov, Əməkdar artistlər Elxan Quliyev, Elşən Rüstəmov, Əlvida Cəfərov, Kazım Həsənquliyev, Mətləb Abdullayev, Məzahir Cəlilov, Mirzə Ağabəyli və teatrın digər aktyorları çıxış edəcəklər.
Səhnə əsərində SSRİ Xalq artisti Qara Qarayevin “Ölülər” üçün bəstələdiyi musiqi yeni versiyada təqdim olunacaq.

"The Dead" to be staged at the Heydar Aliyev Center for the first time
The Heydar Aliyev Center plans a number of projects and events in connection with the proclamation of 2023 as the Year of Heydar Aliyev in our country. As part of the project "Heydar Aliyev and the National Theater Art", the Center will host a number of performances.
The spectacle "The Dead", based on the tragicomedy of the same name by Jalil Mammadguluzadeh, will be performed at the Heydar Aliyev Center on February 24 as part of the project. The play is jointly organized by the Heydar Aliyev Center and the Ministry of Culture.
The representative of the Heydar Aliyev Center, Zafig Khalilov, said that the Center is planning a series of projects to promote the national leader’s political legacy within the framework of the Year of Heydar Aliyev. One of the projects is "Heydar Aliyev and National Theater Art," where they plan to showcase the plays that the great leader loved and watched with interest. Heydar Aliyev often spoke about the play "The Dead" in his interviews, pointing out that the play was a unique, historical, and deeply philosophical work.
People's Artist Azer Pasha Nematov, the director of the play, stated that the adaptation of the play for the stage of the Heydar Aliyev Center is currently underway. He pointed out that the stage of the Center is larger than the stage of the Academic National Drama Theater. As the stages are different, new decorations are being made. The director stressed that there will be a new ending exclusive to this performance. He mentioned that this will be the first time that the finale is changed. This final will take place only at the Heydar Aliyev Center. The audience will enjoy the stage work.
People's artist Nuraddin Mehdikhanli, who plays one of the main characters in the play "The Dead" - Sheikh Nasrullah praised the initiative of the Center. The performance of the national leader's favorite play is organized in the Center that bears his name. The cast is excited to represent the theater well on February 24. We invite all our spectators to the Heydar Aliyev Center.
Honored Artist Anar Heybatov (Kefli Iskandar of "The Dead") noted that the rehearsal process is is already finished. Adjustments were made to accommodate for the varying scene sizes, and now everything is fully prepared
Honored Artist Aslan Shirin (Sheikh Ahmed) referred to the production as a remarkable cultural event, coinciding with the 100th anniversary of the national leader.  A good atmosphere is created in the theater, and the rehearsal process is proceeding well. The actor expressed his delight at receiving one of the lead roles in the play. He emphasized that on February 24, the creative team will appear before a big audience, in a good sense.
The two-part play will also feature People's Artists Ali Nur, Haji Ismayilov, Kazim Abdullayev, Lalazar Mustafayeva, Rafig Azimov, Sabir Mammadov, Honored Artists Elkhan Guliyev, Elshan Rustamov, Alvida Jafarov, Kazim Hasanguliyev, Matlab Abdullayev, Mazahir Jalilov, Mirza Aghabayli and other actors of the theatre.
The music composed by the People's Artist of the USSR Gara Garayev for "The Dead" will also be presented in a new version.