Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə növbəti “Gəncliyin səsi” festivalı keçiriləcək
2 fevral Azərbaycan Gəncləri Günüdür. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1997-ci ildə imzaladığı fərmanla təsis olunan əlamətdar gün Azərbaycan gəncliyinə, gənclərin cəmiyyətdəki roluna verilən yüksək qiymətdir. Ulu öndər tərəfindən təməli qoyulmuş və bu gün davam etdirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycanda gənc nəslin mənəviyyatca zəngin, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, gənclərin hərtərəfli inkişafı və ölkə həyatında fəal iştirakı üçün mühüm zəmin yaradır.
Yaradıcı gənclərə diqqət və qayğı da bu sahədə dövlət proqramlarının prioritet istiqamətlərindəndir. Bu məqsədlə müxtəlif layihələr həyata keçirilir, yaradıcı gənclərin xaricdə təhsilinə dəstək göstərilir, beynəlxalq festival və müsabiqələrdə iştirakı təmin edilir.
Gənclər Günü ənənəvi olaraq hər il ölkəmizdə müxtəlif mədəniyyət layihələri ilə qeyd edilir.
1-8 fevral tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə əlamətdar günə həsr olunmuş IX “Gəncliyin səsi” festivalı keçiriləcək. Festivalın məqsədi gənclərin yaradıcı sahəyə marağının artırılması, onların istedadının üzrə çıxarılması və tanıdılması, sənət fəaliyyətinin təşviq edilməsidir.
Festival çərçivəsində Bakıda və Gəncədə silsilə tədbirlər keçiriləcək. İncəsənətin müxtəlif sahələrini təmsil edən gənclərin ölkənin aparıcı teatr-konsert müəssisələrinin səhnəsində çıxışı onlara stimul olacaq. “Gəncliyin səsi” festivalı gənc muğam ifaçılarını, vokalçıları, aşıqları, instrumental ifaçıları, rəqqas və balet artistlərini, aktyorları bir daha sənətsevərlərlə görüşdürəcək.

Министерством Культуры организует проведение очередного фестиваля «Голос Молодости»
2 февраля отмечается День Молодёжи Азербайджана. Знаменательный день, установленный указом, подписанным общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в 1997 году, является высокой оценкой молодёжи Азербайджана и роли молодёжи в обществе. Государственная молодёжная политика, заложенная общенациональным лидером и продолжающаяся сегодня, создаёт важную основу для нравственно богатого и патриотического воспитания молодого поколения в Азербайджане, для всестороннего развития молодёжи и её активного участия в жизни страны.
Внимание и забота о творческой молодёжи – одно из приоритетных направлений государственных программ в этой сфере. С этой целью реализуются различные проекты, поддерживается обучение творческой молодёжи за рубежом, обеспечивается её участие в международных фестивалях и конкурсах.
День Молодёжи традиционно ежегодно отмечается в нашей стране различными культурными проектами.
С 1 по 8 февраля Министерство Культуры организует проведение IX фестиваля «Голос Молодости».  Целью фестиваля является повышение интереса молодёжи к творческой сфере, выявление её талантов и ознакомление с ними, популяризация художественной деятельности.
В рамках фестиваля в Баку и Гяндже пройдёт ряд мероприятий. Выступление на сценах ведущих театрально-концертных учреждений страны послужит стимулом для молодых людей, представляющих различные области искусства.  Фестиваль «Голос Молодости» позволит молодым исполнителям мугама, вокалистам, ашугам, инструменталистам, танцорам и артистам балета, актёрам вновь встретиться с ценителями искусства.