I Bakı Beynəlxalq Piano Festivalı yekunlaşdı
Maestronun ifasında John Coltrane-dən Vaqif Mustafazadəyə qədər musiqinin inanılmaz birləşməsi bu gecəni unudulmaz etdi.
Şahin Növrəslinin musiqisi Qərb və Şərq ənənələrini mükəmməl birləşdirir, onun caz, Avropa klassik musiqisi, bluz və xalq musiqisi improvizasiyaları sehrli polifoniya və alovlandırıcı ritmlə seçilir.
Pianoçu kimi uğurlu karyerası illərində Şahin Növrəsli özünəməxsus fərdi üslub yaradıb. Onun əsas xüsusiyyətləri virtuozluq, dəyişən dinamika ilə usta keçidlər, temperament, ifadəlilik, üzvilik və kompozisiya vəhdətidir.
Konsertdə Şahin hər yeni albomunun mahnısını, eləcə də onu bəstəkar kimi ruhlandıran musiqiləri ifa edib.
Tamaşaçılar ilk notlardan ləzzət aldı, qüdrətli improvizatorun və Azərbaycanın ən istedadlı pianoçularından birinin yaradıcılığı ilk dəqiqələrdən ona ötürüldü. Bu konsert Bakı ictimaiyyəti üçün çoxdan gözlənilən idi, səbəbsiz deyildi ki, onun bütün biletləri hələ festival başlamazdan əvvəl satılmışdı. Şahin nəfəsini və həyatın ritmini, onun sirr və harmoniya mənalarını hər şeydə hiss etdiyi kimi oynayır və tamaşaçıya ustalıqla çatdırır.
Maestronun səhnədəki musiqi improvizasiyaları zamanı tamaşaçılar bütün düşüncələrdən ayrılaraq müsbət emosiyalarla yüklənirdilər. Şahin Növrəslinin konkret proqramı yoxdur. O, səhnəyə çıxır və musiqi improvizasiyası ilə öz hissləri ilə gözəllik yaradır. Hər bir not mexaniki şəkildə ifa olunmur, lakin gözəl bir kompozisiyanın ahəngdar xoruna axır. Bu onun improvizasiya sehridir, ahəngdar, gözəl, sehrli və yaddaqalan.
Bu sehrli gecənin və festivalın yekun akkordu tamaşaçılar tərəfindən uzun sürən alqışlarla qarşılandı.

Атмосферное выступление Шаина Новрасли завершило I Бакинский международный фортепианный фестиваль
Невероятное сочетание музыки от Джона Колтрейна до Вагифа Мустафазаде в исполнении маэстро сделало этот вечер незабываемым.
Музыка Шаина Новрасли идеально сочетает традиции запада и востока, его импровизации джаза, европейской классической музыки, блюза и фольклорной музыки отличаются волшебной полифонией и зажигающим ритмом.
За годы своей успешной карьеры пианиста Шаин Новрасли создал свой индивидуальный стиль. Его главные черты – виртуозность, мастерские переходы с меняющейся динамикой, темпераментность, выразительность, органичность и композиционное единство.
На концерте Шаин исполнил как композиции из своего нового альбома, а также ту музыку, которой он вдохновлялся как композитор.
Публика пришла в восторг с первых нот, творческий заряд мощного импровизатора и одного из самых одаренных пианистов Азербайджана передался ей с первой минуты. Этот концерт был долгожданным для бакинской публики, недаром все билеты на него были проданы ещё до начала фестиваля. Шаин играет как чувствует и виртуозно передает зрителям своё дыхание и ритм жизни, её смыслы тайны и гармонию во всём.
Во время музыкальных импровизаций маэстро на сцене публика отключилась от всех мыслей и зарядилась позитивными эмоциями. У Шаина Новрасли не бывает конкретной программы. Он выходит на сцену, и своими чувствами через музыкальные импровизации создает красоту. Каждая нота не играется механически, а вливается в стройный хор прекрасной композиции. В этом его магия импровизации, гармоничная, красивая, волшебная и запоминающиеся.