Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksi və Zəfər Muzeyinin yaradılması ilə bağlı İşçi qrupunun onlayn iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə fevralın 4-də Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər Muzeyinin yaradılması ilə əlaqədar müvafiq dövlət qurumlarının səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət İşçi qrupunun onlayn iclası keçirilib.
Mədəniyyət naziri Anar Kərimov iclasda çıxış edərək dövlət başçısının 3 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, Ordumuzun Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı tarixi Zəfərin nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı şəhərində Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər Muzeyinin yaradılması, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq muzeyin konsepsiyasının hazırlanması ilə əlaqədar indiyədək nazirlik tərəfindən həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər Muzeyinin fondunun yaradılması üçün lazımi materialların toplanılmasına başlandığını bildirən nazir artıq vətəndaşlarla yanaşı, dövlət qurumları tərəfindən də müvafiq materialların təhvil verildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, muzey 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan xalqının nümayiş etdirdiyi əzmkarlığı, birliyi əbədiləşdirən möhtəşəm kompleks, eyni zamanda xalqımızın qəhrəmanlıq irsini və qazanılmış Qələbəni müasir təqdimat metodları ilə tamaşaçıya çatdıran məkan olacaq. Vətən müharibəsinin gedişini müasir texnologiyalar vasitəsilə canlandıracaq muzey həmçinin ölkənin ən böyük və müasir maarifləndirici, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edici mərkəzi kimi fəaliyyət göstərək.
Sonra hərb tarixi üzrə ekspert Səbuhi Əhmədov muzeyin konsepsiyasının ilkin layihəsini İşçi qrupunun üzvlərinə təqdim edib.
Onlayn iclasda İşçi qrupunun üzvləri – Prezident Administrasiyasının Xarici KİV və QHT-lərlə iş sektorunun müdiri Fuad Axundov və Gəncliyin inkişafı məsələləri sektorunun müdiri İrfan Davudov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədr müavini Dağbəyi İsmayılov, təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədr müavini Sənan Tapdıqov, Milli Arxiv İdarəsinin rəis müavini Həsən Həsənov, fövqəladə hallar nazirinin müavini Etibar Mirzəyev, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov və Silahlı Qüvvələrin Təlim və Tədris Mərkəzinin zabiti, polkovnik-leytenant Elvin Əzizov muzeyin məzmununun uğurlu alındığını qeyd edib, öz təkliflərini səsləndiriblər.
İclasın sonunda Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər Muzeyinin yaradılması istiqamətində işlərin davam etdiriləcəyi bildirilib.

Состоялось онлайн заседание рабочей группы в связи с созданием мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы
4 февраля по инициативе Министерства культуры Азербайджанской Республики состоялось онлайн заседание рабочей группы, состоящей из полномочных представителей соответствующих государственных структур, в связи с созданием мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы.
Министр культуры Анар Керимов, выступая на заседании, проинформировал о проделанной ведомством работе по созданию в Баку мемориального комплекса Отечественной войны, согласно Распоряжению главы государства от 3 декабря 2020 года, с целью демонстрации исключительного героизма и исторической Победы нашей армии в Отечественной войне, увековечения памяти наших шехидов, подготовкой концепции музея в соответствии с поручением Первого вице-президента.
Отметив начало сбора необходимых материалов для создания мемориального комплекса и Музея Победы, министр сказал, что наряду с гражданами, соответствующие материалы также переданы и государственными структурами. Было подчеркнуто, что музей станет грандиозным комплексом, увековечивающим решимость, единство азербайджанского народа в период 44-дневной войны, одновременно местом, передающим зрителям героическое наследие нашего народа и завоеванную Победу современными методами представления. Музей, который возродит ход Отечественной войны с помощью современных технологий, а также будет действовать в качестве крупнейшего и самого современного воспитательного центра страны в просветительском, патриотическом духе.
Затем эксперт по военной истории Сабухи Ахмедов представил членам рабочей группы предварительный проект концепции музея.
На онлайн заседании члены рабочей группы – заведующий сектором по работе с зарубежными СМИ и НПО Администрации Президента Азербайджана Фуад Ахундов и заведующий сектором по развитию молодежи Ирфан Давудов, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, заместитель председателя правления АЗЕРТАДЖ Дагбеи Исмайлов, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, заместитель председателя правления Агентства интеллектуальной собственности Сенан Тапдыгов, заместитель начальника Управления национального архива Гасан Гасанов, заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Этибар Мирзоев, заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде, заместитель председателя Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Фуад Гусейнов и офицер Учебно-воспитательного центра Вооруженных сил, полковник-лейтенант Эльвин Азизов отметили успешность сути музея, высказали свои предложения.
В заключение заседания было отмечено, что работы по созданию мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы будут продолжены.