Rusiya paytaxtında VIII Moskva Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesi açılıb
Rusiya Dövlət Tretyakov Qalereyasında keçirilən sərgi “Məkan oriyentasiyası” mövzusuna həsr olunub. Müasir İncəsənət Biennalesində 11 ölkədən 34 rəssamın 50-dən çox əsəri nümayiş etdirilir.
Ekspozisiyada Azərbaycan rəssamları Orxan Məmmədovun “Estetikanın saxlanması ideyası” və Leyla Əliyevanın “Əbədiyyət” multimedia installyasiyaları təqdim olunur.
Orxan Məmmədovun təqdim etdiyi installyasiya da müxtəlif dövrlərə aid 50-dən çox Azərbaycan xalçasının naxışları toplanıb. Rəssamın süni intellektdən istifadə edərək hazırladığı art-obyektdə naxışlar bir-birini əvəzləyir.
Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə 20 nəfərdən ibarət yaradıcı kollektivin video-art janrında hazırladığı “Əbədiyyət” əsərində insan cəsarətindən söhbət açılır.
İlk dəfə olaraq Moskva Biennalesinin tərəfdaşı dünyanın ən sanballı qrafik əsərlər toplusu olan Avstriyanın məşhur Albertina muzeyidir. Sərgidə XX əsrin 11 məşhur rəssamının muzeydə saxlanılan əsərləri ümumi mədəni məkanda nümayiş etdirilir.
Biennalenin əsas layihəsinin kuratoru Moskvadakı “Federasiya” və “Moskva-Siti” komplekslərinin müəllifi Dmitri Çernyakov bir neçə pavilyonda müxtəlif mövzu və janrları kiçik kapsullarda və evlərdə ümumi dialoqda birləşdirib. Onun sözlərinə görə, bütün bu müxtəlifliyi bir-biri ilə uzlaşdırmaq heç də asan deyil. Bu səbəbdən sərgi “Məkan oriyentasiyası” adlandırılıb.
Biennaledə Rusiya, Avstriya, Bəhreyn, Almaniya, Səudiyyə Ərəbistanı, İtaliya, Almaniya, Çin, Niderland, ABŞ, Fransa rəssamları da iştirak edirlər.
Sərgi müddətində SSRİ Xalq rəssamı, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının vitse-prezidenti Tahir Salahov haqqında filmin çəkilişləri aparılacaq. Film klassik və müasir incəsənət arasında əlaqələrdən bəhs edən maarifləndirmə proqramı çərçivəsində nümayiş olunacaq.

В столице России открылась VIII Московская международная биеннале современного искусства
29 октября в столице России открылась VIII Московская международная биеннале современного искусства.
В открытии выставки приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Выставка, проведенная в Государственной Третьяковской галерее России, была посвящена теме «Ориентирование на местности». В биеннале современного искусства представлены более 50 работ 34 художников из 11 стран.
В экспозиции представлены мультимедийные инсталляции азербайджанских художников Орхана Мамедова «Идея сохранения эстетики» и Лейлы Алиевой «Вечность».
В представленной инсталляции Орхана Мамедова собраны узоры более 50 азербайджанских ковров различного периода. В арт-объекте, подготовленном художником с использованием искусственного интеллекта, узоры сменяют друг друга.
В произведении «Вечность», подготовленном творческим коллективом под руководством Лейлы Алиевой в жанре видеоарт, повествуется о человеческом мужестве.
Впервые партнером Московской биеннале стал известный австрийский музей Альбертина, в котором хранится одна из богатых в мире коллекций графических работ. На выставке на общем культурном пространстве демонстрируются хранящиеся в музее шедевры 11 известных художников XX века.
Куратор основного проекта биеннале, автор комплексов «Федерация» и «Москва-Сити» в Москве Дмитрий Черняков в нескольких павильонах объединил в едином диалоге различные темы и жанры в маленьких капсулах и домах. По его словам, нелегко объединять все это разнообразие. Именно поэтому выставка названа «Ориентирование на местности».
В биеннале также принимают участие художники из России, Австрии, Бахрейна, Германии, Италии, Китая, Нидерландов, Саудовской Аравии, США, Франции.
В рамках выставки будут проходить съемки фильма о народном художнике СССР, вице-президенте Российской академии художеств Таире Салахове. Фильм будет продемонстрирован в рамках просветительской программы, повествующей о связях между классическим и современным искусством.