Azərbaycan mədəni sərvətlərin qeyri-qanuni idxalı, ixracı və mülkiyyət hüququnun ötürülməsinin qadağan edilməsi və qarşısının alınması vasitələri haqqında 1970-ci il Konvensiyasının İştirakçı Dövlətlərin İclasının Yardımçı komitəsinə seçilib.
Xatırladaq ki, mədəniyyət sərvətlərinin qanunsuz olaraq gətirilməsinin, çıxarılmasının və onların üzərində mülkiyyət hüququnun başqasına verilməsinin qadağan edilməsinə və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında 1970-ci il UNESCO Konvensiyasına üzv ölkələrin toplantısı iki ildən bir keçirilir.
Konvensiyanın Komitəsində bütün regionlardan cəmi 18 üzv ölkə təmsil olunur. Komitə üzvləri 4 illik seçilə bilər. Yardımçı Komitənin əsas funksiyalarına Konvensiyanın məqsədlərini təşviq etmək, iştirakçı dövlətlər tərəfindən Baş Konfransa təqdim edilmiş milli hesabatların nəzərdən keçirmək, Konvensiyanın həyata keçirilməsinə töhfə verə biləcək tövsiyələrin və təlimatları hazırlanmaq və Üzv Dövlətlərin İclasına təqdim etmək, problemli vəziyyətləri, o cümlədən mədəni sərvətlərin qorunması və qaytarılması ilə bağlı məsələləri müəyyən etmək, mədəni sərvətlərin qeyri-qanuni dövriyyəsinə qarşı mübarizə üzrə potensialın gücləndirilməsi tədbirləri ilə əlaqədar Geri qaytarma-restitusiya Komitəsi ilə əlaqələndirmənin yaradılması və saxlanılması və bütün həyata keçirilmiş fəaliyyətlər barədə iştirakçı dövlətlərin iclasını məlumatlandırmaq daxildir.

Azerbaijan was elected a member of the UNESCO Subsidiary Committee
Azerbaijan was elected to the Subsidiary Committee of the Meeting of States Parties to the 1970 Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export, and Transfer of Ownership of Cultural Property.
As a reminder, the meeting of the State Parties to the 1970 UNESCO Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export, and Transfer of Ownership of Cultural Property is held every two years.
A total of 18 state parties from all regions are represented in the Committee of the Convention. Committee members can be elected for four years. The main functions of the Subsidiary Committee include promoting the purposes of the Convention, reviewing national reports presented to the General Conference by the States Parties to the Convention, preparing and submitting to the  Meeting of the  States  Parties recommendations and guidelines that may contribute to the implementation of the Convention, identifying problem areas arising from the implementation of the Convention, including issues relating to the protection and return of the cultural property, initiating and maintaining co-ordination with Return and Restitution Committee in relation to capacity building measures combating illicit traffic in cultural property, and reporting to the Meeting of States Parties on the activities that were carried out.