Bakıda davam edən COP29 çərçivəsində noyabrın 19-da "İqlim üçün mədəniyyət: gənclərin davranış dəyişikliyinin formalaşdırılmasına cəlb edilməsi" mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
Sessiya Heydər Əliyev Fondu, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyi, ICESCO və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Əvvəlcə "Newman Partnership" təşkilatının təsisçisi Martin Nyuman panelin mövzusu haqqında məlumat verib, çıxışçıları təqdim edib. Ölkəmizin irəli sürdüyü “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsü ilə bağlı videotəqdimat olub.
Sonra Mədəni Mülkiyyətin Qorunması və Bərpasının Öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICCROM) baş direktoru Aruna Françeska, ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik, İordaniya Haşimilər Krallığının şahzadəsi, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti xanım Dana Firas və Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Heydər Əliyev Fondu Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Soltan Məmmədov çıxış ediblər.
Çıxışlarda mədəniyyət layihələrinin, vasitələrinin və bu sahədə çalışanların ilhamlandırıcı və dəyişdirmək imkanları barədə söz açılıb. Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu (GFCBCA) və "İqlim üçün mədəniyyət" təşəbbüsünün bu sahədə cəhdlərin nümayiş etdirilməsində, mədəniyyətin bütün dünyada davranış dəyişikliyinin katalizatoru kimi gücünün artırılmasındakı rolu diqqət mərkəzinə çəkilib.
Qeyd olunub ki, araşdırmalara əsasən, istixana effekti yaradan qazların təqribən 72%-i fərdi davranış və qərarların nəticələrinə aid edilə bilər. Bu, nəticələrin yüngülləşdirilməsi, adaptasiya üçün maliyyə mexanizmləri, emissiyaların azaldılması istiqamətində ambisiyalı hədəflər və öhdəliklərlə yanaşı, insan davranışında qətiyyətli dəyişikliyin də iqlim böhranı ilə mübarizədə vacib vasitələrdən biri kimi nəzərdən keçirilməli olduğunu göstərir.
Tarix boyunca davranışlarımıza yön verən dəyərlərin ötürülməsində mərkəzi rol oynayan mədəniyyət bu gün də fundamental davranış dəyişikliklərinin formalaşdırılmasında və modelləşdirilməsində yerli, milli, regional və qlobal səviyyələrdə əhəmiyyət kəsb edir. Hazırda mədəniyyətin təsir imkanlarından istifadə etmədən iqlim böhranı ilə səmərəli mübarizə aparmaq mümkün deyil. İndiyədək bu sahədə müəyyən addımlar atılsa da, daha təsirli layihələrə ehtiyac var və əsaslı dəyişiklik üçün əlverişli fürsət yaranıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, son zamanlar aidiyyəti dövlət qurumları və müvafiq QHT-lər daxil olmaqla, üzvlərinin sayı artan Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupunun aktiv fəaliyyəti COP29 zamanı özünü daha çox göstərib. COP29 çərçivəsində noyabrın 15-də keçirilən Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşündə adıçəkilən qrupun işi üçün texniki tapşırığın uğurla qəbul edilməsi vacib nəticələrdən biridir.
Müzakirələr zaman o da bildirilib ki, COP-a sədrliyi dövründə Azərbaycan hökuməti ətraf mühitə münasibətdə insan davranışlarının dəyişdirilməsi imkanlarına malik innovativ mədəniyyət layihələrinin aktiv təbliğatı, araşdırma və dialoqlar üçün yeni platforma olan "İqlim üçün mədəniyyət" təşəbbüsünü irəli sürməklə iqlim debatında mədəniyyətin səsinin yüksəldilməsi səylərinə əhəmiyyətli dəstək göstərib.

A panel session on "Culture for Climate: Engaging Youth to Effect Behavioural Change" was held on November 19 as part of the COP29 in Baku.
This panel was co-organized by the Heydar Aliyev Foundation, IDEA (International Dialogue for Environmental Action), ICESCO (Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization), and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
First, Martin Newman, founder of the Newman Partnership, provided information about the topic of the panel and introduced the speakers. There was a video presentation on the "Culture for Climate" (C4C) initiative put forward by our country.
Later, Aruna Francesca Maria Gujral, Director General of the International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property (ICCROM); Dr. Salim M. Al Malik, Director General of ICESCO, President of the Petra National Trust, and UNESCO Goodwill Ambassador for Cultural Heritage; Princess Dana Firas of the Hashemite Kingdom of Jordan; and Soltan Mammadov, Member of Parliament and Head of the International Relations Department of the Heydar Aliyev Foundation, delivered speeches.
The speeches touched on the inspiring and transformative role of cultural projects, tools, and practitioners, and the role of the Group of Friends of Culture-Based Climate Action (GFCBCA) and Azerbaijan's new global initiative, Climate for Culture (C4C), in showcasing these efforts and amplifying the power of culture as a catalyst for behavior change worldwide.
It was noted that, according to research, around 72% of greenhouse gas emissions could be attributed to individual behavior and choices. This suggests that, alongside financial mechanisms for mitigation and adaptation and ambitious targets and pledges to reduce emissions, a decisive change in human behavior must be seen as one of the most important levers in tackling the climate crisis. Culture, which has played a central role throughout human history in transmitting the values that guide our behavior, now has a central role at local, national, regional, and global levels in establishing and modeling the fundamental behavioral changes without which our efforts to tackle the climate crisis will be severely hampered. Until recently, there have been relatively limited attempts to address the much-needed shift towards climate-positive and climate-resilient behavior. However, there is now an opportunity for this to change.
It was pointed out that the Group of Friends of Culture-Based Climate Action (GFCBCA), recently strengthened by a surge of new members—including national ministries of culture, institutional representatives from intergovernmental bodies, and NGOs—solidified its relevance at COP29. This was marked by the successful adoption of the Terms of Reference for the Group's work during the Second High-Level Ministerial Dialogue on Culture-Based Climate Action in Baku.
During the discussions, it was highlighted that in the year of its COP Presidency, the Government of Azerbaijan has supported efforts to strengthen the voice of culture in the climate debate by announcing the launch of the Culture for Climate (C4C) initiative, a new platform for research, dialogue, and active promotion of innovative cultural projects from around the world that have the power to change our perspectives and human behavior.