Bakıda davam edən COP29 çərçivəsində noyabrın 19-da "İqlim üçün mədəniyyət: gənclərin davranış dəyişikliyinin formalaşdırılmasına cəlb edilməsi" mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
Sessiya Heydər Əliyev Fondu, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyi, ICESCO və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Əvvəlcə "Newman Partnership" təşkilatının təsisçisi Martin Nyuman panelin mövzusu haqqında məlumat verib, çıxışçıları təqdim edib. Ölkəmizin irəli sürdüyü “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsü ilə bağlı videotəqdimat olub.
Sonra Mədəni Mülkiyyətin Qorunması və Bərpasının Öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICCROM) baş direktoru Aruna Françeska, ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik, İordaniya Haşimilər Krallığının şahzadəsi, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti xanım Dana Firas və Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Heydər Əliyev Fondu Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Soltan Məmmədov çıxış ediblər.
Çıxışlarda mədəniyyət layihələrinin, vasitələrinin və bu sahədə çalışanların ilhamlandırıcı və dəyişdirmək imkanları barədə söz açılıb. Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu (GFCBCA) və "İqlim üçün mədəniyyət" təşəbbüsünün bu sahədə cəhdlərin nümayiş etdirilməsində, mədəniyyətin bütün dünyada davranış dəyişikliyinin katalizatoru kimi gücünün artırılmasındakı rolu diqqət mərkəzinə çəkilib.
Qeyd olunub ki, araşdırmalara əsasən, istixana effekti yaradan qazların təqribən 72%-i fərdi davranış və qərarların nəticələrinə aid edilə bilər. Bu, nəticələrin yüngülləşdirilməsi, adaptasiya üçün maliyyə mexanizmləri, emissiyaların azaldılması istiqamətində ambisiyalı hədəflər və öhdəliklərlə yanaşı, insan davranışında qətiyyətli dəyişikliyin də iqlim böhranı ilə mübarizədə vacib vasitələrdən biri kimi nəzərdən keçirilməli olduğunu göstərir.
Tarix boyunca davranışlarımıza yön verən dəyərlərin ötürülməsində mərkəzi rol oynayan mədəniyyət bu gün də fundamental davranış dəyişikliklərinin formalaşdırılmasında və modelləşdirilməsində yerli, milli, regional və qlobal səviyyələrdə əhəmiyyət kəsb edir. Hazırda mədəniyyətin təsir imkanlarından istifadə etmədən iqlim böhranı ilə səmərəli mübarizə aparmaq mümkün deyil. İndiyədək bu sahədə müəyyən addımlar atılsa da, daha təsirli layihələrə ehtiyac var və əsaslı dəyişiklik üçün əlverişli fürsət yaranıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, son zamanlar aidiyyəti dövlət qurumları və müvafiq QHT-lər daxil olmaqla, üzvlərinin sayı artan Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupunun aktiv fəaliyyəti COP29 zamanı özünü daha çox göstərib. COP29 çərçivəsində noyabrın 15-də keçirilən Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşündə adıçəkilən qrupun işi üçün texniki tapşırığın uğurla qəbul edilməsi vacib nəticələrdən biridir.
Müzakirələr zaman o da bildirilib ki, COP-a sədrliyi dövründə Azərbaycan hökuməti ətraf mühitə münasibətdə insan davranışlarının dəyişdirilməsi imkanlarına malik innovativ mədəniyyət layihələrinin aktiv təbliğatı, araşdırma və dialoqlar üçün yeni platforma olan "İqlim üçün mədəniyyət" təşəbbüsünü irəli sürməklə iqlim debatında mədəniyyətin səsinin yüksəldilməsi səylərinə əhəmiyyətli dəstək göstərib.

19 ноября в рамках продолжающейся COP29 в Баку прошла панельная сессия на тему «Культура для климата: вовлечение молодёжи в формирование поведенческих изменений».
Сессия была организована совместно Фондом Гейдара Алиева, IDEA (Международный диалог по охране окружающей среды), ИСЕСКО (ICESCO) и Министерством культуры Азербайджанской Республики.
Сначала Мартин Ньюман, основатель организации «Ньюман партнершип» («Newman Partnership»), дал информацию о теме панели и представил докладчиков. Состоялась видео презентация инициативы «Культура ради климата» (C4C), выдвинутой нашей страной.
Затем на сессии выступили генеральный директор Международного исследовательского центра по сохранению и реставрации культурных ценностей (ИККРОМ) Аруна Франческа, генеральный директор ИКЕСКО Салим бен Мохаммед Аль-Малик, принцесса Иорданского Хашимитского Королевства, посол доброй воли ЮНЕСКО, президент Национального треста «Петра», госпожа Дана Фирас, депутат Милли Меджлиса Азербайджана, заведующий отделом международных связей Фонда Гейдара Алиева Солтан Мамедов.
В выступлениях обсуждались вдохновляющие и преобразовательные возможности культурных проектов, инструментов и людей, работающих в этой области. Демонстрируя усилия в этой области инициатив «Группы друзей» за климатические действия, основанных на культуре (GFCBCA) и «Культура ради климата» в центр внимания была поставлена роль культуры в усилении её влияния как катализатора поведенческих изменений во всём мире.
Было отмечено, что согласно исследованиям, примерно 72% выбросов парниковых газов можно отнести к результатам индивидуального поведения и решений. Это показывает, что, наряду со смягчением последствий, финансовыми механизмами адаптации, амбициозными целями и обязательствами по сокращению выбросов, решительное изменение поведения человека следует рассматривать как один из важных инструментов в борьбе с климатическим кризисом.
Культура, которая на протяжении всей истории играла центральную роль в передаче ценностей, определяющих наше поведение, по-прежнему играет важную роль в формировании и моделировании фундаментальных поведенческих изменений на местном, национальном, региональном и глобальном уровнях. В настоящее время невозможно эффективно бороться с климатическим кризисом без использования влияния культуры. Хотя на данный момент в этой области предприняты некоторые шаги, необходимы более эффективные проекты и возникла благоприятная возможность для фундаментальных изменений.
Было отмечено, что в ходе СОР29 ещё больше проявилась активная деятельность «Группы друзей» за климатические действия, основанных на культуре (GFCBCA) число членов которой растёт в последнее время, включая в себя соответствующие государственные учреждения и соответствующие НПО. Одним из важных результатов является успешное принятие технического задания для работы указанной группы на 2-й встрече министров культуры высокого уровня, состоявшейся 15 ноября в рамках COP29.
В ходе обсуждений также было заявлено, что в период председательства в СОР Азербайджанское правительство оказало значительную поддержку усилиям по активному продвижению инновационных культурных проектов, способных изменить поведение человека по отношению к окружающей среде, повышению голоса культуры в дебатах о климате путём запуска инициативы «Культура ради климата», являющейся новой платформой для исследований и диалога.