Noyabrın 16-da BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu (GFCBCA) və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “İqlim üçün mədəniyyət” adlı panel sessiya keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Mədəniyyət Nazirliyinin baş incəsənət tədqiqatçısı Mahnaz Anvar Fancy qonaqları salamlayaraq tədbir haqqında məlumat verib.
Qeyd olunub ki, bu gün dünyada iqlim dəyişikliyi nəticəsində mədəni abidələrə də ciddi ziyan dəyir. Mədəniyyəti iqlim fəaliyyətinə daxil etmək üçün Azərbaycan tərəfindən “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsü irəli sürülüb. Bu təşəbbüs mədəniyyəti iqlim müzakirələrinin mərkəzinə çəkməsi baxımından əhəmiyyət daşıyır, eyni zamanda qlobal səviyyədə mədəniyyətin davamlı gələcək üçün güclü bir vasitə olduğunu göstərməyi hədəfləyir.
Diqqətə çatdırılıb ki, C4C təşəbbüsünə dəstək olaraq oktyabrın 8-də UNESCO-nın baş qərargahında Azərbaycanın COP29-da baş tutacaq mədəniyyət məzmunlu tədbirlərinə dair təqdimat keçirilib. Bu tədbir C4C-nin qlobal miqyasda iqlim-pozitiv mədəni fəaliyyətləri təşviq etmək üçün necə mərkəz nöqtəsi kimi xidmət edəcəyini nümayiş etdirib.
Daha sonra UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti, İordaniya şahzadəsi Dana Firas, Afina Milli və Kapodistrian Universitetinin ətraf mühit və iqlim fizikası üzrə professoru Constantinos Cartalis,
Asiya İnkişaf Bankı (ADB) İnstitutunun baş iqtisadçısı Akbar Riznaldi və UNESCO-nun Mədəniyyət sektoru icra aparatının rəhbəri Dorine Dubois mövzu ətrafında çıxış ediblər.
Çıxışlarda iqlim dəyişikliyinin mədəniyyətə vurduğu zərərdən danışılıb, ölkəmizin irəli sürdürü C4C təşəbbüsünün əhəmiyyəti vurğulanıb. Həmçinin sessiyada mədəni yanaşmaların iqlimlə bağlı məsələləri təşviq etməsi, milli, beynəlxalq səviyyədə inklüzivliyin və davamlılığın artırılması, insanlar arasında təşviqatın aparılması, özəl-dövlət sektorları arasında tərəfdaşlıq, maliyyə imkanına çıxış və s. kimi mövzular müzakirə olunub.
Sonda çıxış edən COP29-un prezidenti, Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev tədbirin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, COP29 çərçivəsində bir çox sahələrə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib: "Çox şadam ki, bu gün təşkil olunan tədbir məhz mədəniyyətə həsr olunur. Mən də öz növbəmdə iqlim fəaliyyətinə töhfə verdiyinə görə Mədəniyyət Nazirliyinə təşəkkür edirəm. Biz də çalışacağıq ki, COP29-un yekun sənədində mədəniyyətin iqlim fəaliyyətindəki roluna yer ayıraq".

16 ноября состоялась панельная сессия «Культура ради климата», организованная Группой друзей действий по борьбе с изменением климата, основанных на культуре (GFCBCA) и Министерством культуры Азербайджанской Республики.
Модератор мероприятия Махназ Анвар Фанси, главный исследователь искусства Министерства культуры Объединенных Арабских Эмиратов, проинформировала гостей о мероприятии.
Было отмечено, что сегодня в результате изменения климата в мире памятникам культуры также наносится серьезный ущерб. Для включения культуры в климатическую деятельность Азербайджаном была выдвинута инициатива «Культура ради климата» (C4C). Эта инициатива важна с точки зрения привлечения культуры в дискуссии о климате, она также направлена на то, чтобы показать на глобальном уровне, что культура является мощным инструментом для устойчивого будущего.
Было доведено до сведения, что в поддержку инициативы C4C 8 октября в штаб-квартире ЮНЕСКО прошла презентация культурных мероприятий Азербайджана, которые пройдут на COP29. Это мероприятие продемонстрировало, как C4C будет служить координационным центром для продвижения климатически-позитивной культурной деятельности во всём мире.
Далее по теме выступили Посол доброй воли ЮНЕСКО, президент Национального  треста Петры, принцесса Иордании Дана Фирас, профессор физики окружающей среды и климата Афинского национального университета имени Каподистрии Константинос Карталис, главный экономист Института азиатского банка развития (АБР) Акбар Ризналди, руководитель Исполнительного аппарата Сектора культуры ЮНЕСКО Дорин Дюбуа.
В выступлениях говорилось об ущербе, наносимом изменением климата культуре, подчёркивалась важность выдвинутой нашей страной инициативы C4C. На сессии также были обсуждены такие темы как продвижение культурных подходов к вопросам климата, повышение инклюзивности и устойчивости на национальном и международном уровнях, проведение пропаганды среди людей, государственно-частное партнёрство, доступ к финансовым возможностям и др.
Выступая в завершение, президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Мухтар Бабаев подчеркнул важность мероприятия. Он отметил, что в рамках COP29 прошли мероприятия, посвящённые многим направлениям: «Я очень рад, что сегодняшнее мероприятие посвящено культуре. Я, в свою очередь, благодарю Министерство культуры за его вклад в борьбу с изменением климата. Мы также будем работать над включением в итоговый документ COP29 роли культуры в действиях по борьбе с изменением климата».