Beynəlxalq Muzeylər Şurası ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində noyabrın 16-da mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) baş direktoru Medea Ekner arasında ikitərəfli görüş olub.
Xanım qonağı salamlayan nazir COP29 kimi mötəbər bir tədbirdə iştirak etdiyinə görə təşəkkür edib.
Bildirilib ki, Azərbaycan dövləti tarixi-mədəni irsin qorunduğu muzeylərin fəaliyyətinə xüsusi diqqət göstərir. Azərbaycanın aparıcı muzeyləri fəaliyyətini müasir tələblər səviyyəsində qurur, dünyanın məşhur muzeyləri ilə, o cümlədən ICOM-la əməkdaşlığa əhəmiyyət verirlər.
ICOM-un rəhbəri qurum haqqında məlumat verib, həyata keçirdikləri tədbir və layihələrdən danışıb.
Medea Ekner Azərbaycan muzeylərinin şura ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, həmçinin milli komitənin qurumun işində aktiv iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan muzeylərinin ICOM-un layihələrinə cəlb olunması, ölkəmizin təşkilatın 2025-ci ildə Dubayda (BƏƏ) keçiriləcək baş konfransında təmsil olunması məsələləri ilə bağlı müzakirə aparılıb.

В рамках проходящей в Баку 29-ой сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) 16 ноября состоялась двусторонняя встреча министра культуры Адиля Каримли и генерального директора Международного совета музеев (ИКОМ) Медеей Экнер.
Приветствуя гостью, министр поблагодарил её за участие в таком престижном мероприятии, как COP29.
Было заявлено, что азербайджанское государство уделяет особое внимание деятельности музеев, сохраняющих историческое и культурное наследие. Ведущие музеи Азербайджана строят свою деятельность на уровне современных требований, придают значение сотрудничеству с известными музеями мира, в том числе с ИКОМ.
Глава ИКОМ дала информацию об организации и рассказала о реализуемых ею мероприятиях и проектах.
Медея Экнер высоко оценила сотрудничество музеев Азербайджана с советом, а также отметила, что национальный комитет активно участвует в работе этой организации.
В ходе беседы обсуждалось участие музеев Азербайджана в проектах ИКОМ и представительство нашей страны на генеральной конференции организации, которая будет проведена в Дубае (ОАЭ) в 2025 году.