Beynəlxalq Muzeylər Şurası ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində noyabrın 16-da mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) baş direktoru Medea Ekner arasında ikitərəfli görüş olub.
Xanım qonağı salamlayan nazir COP29 kimi mötəbər bir tədbirdə iştirak etdiyinə görə təşəkkür edib.
Bildirilib ki, Azərbaycan dövləti tarixi-mədəni irsin qorunduğu muzeylərin fəaliyyətinə xüsusi diqqət göstərir. Azərbaycanın aparıcı muzeyləri fəaliyyətini müasir tələblər səviyyəsində qurur, dünyanın məşhur muzeyləri ilə, o cümlədən ICOM-la əməkdaşlığa əhəmiyyət verirlər.
ICOM-un rəhbəri qurum haqqında məlumat verib, həyata keçirdikləri tədbir və layihələrdən danışıb.
Medea Ekner Azərbaycan muzeylərinin şura ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, həmçinin milli komitənin qurumun işində aktiv iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan muzeylərinin ICOM-un layihələrinə cəlb olunması, ölkəmizin təşkilatın 2025-ci ildə Dubayda (BƏƏ) keçiriləcək baş konfransında təmsil olunması məsələləri ilə bağlı müzakirə aparılıb.

Cooperation with the International Council of Museums Discussed at the Meeting
As part of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku, a bilateral meeting took place on November 16 between Minister of Culture Adil Karimli and Director General of ICOM Medea Ekner.
The minister welcomed the guest and thanked her for attending the prestigious COP29 event.
It was noted that Azerbaijan places great importance on the activities of museums that safeguard historical and cultural heritage. The leading museums of Azerbaijan align their activities with modern standards and value collaboration with the famous museums of the world, and ICOM.
The head of ICOM provided information about the organization and spoke about the various events and projects implemented by the organization.
Medea Ekner highly appreciated the cooperation of Azerbaijani museums with the Council and noted the active participation of the national committee in the work of the institution.
The discussion covered the involvement of Azerbaijani museums in ICOM projects and the representation of Azerbaijan at the organization’s General Conference in Dubai, UAE, in 2025.