Noyabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin COP29-la bağlı ölkəmizdə səfərdə olan Rusiyanın mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova ilə ikitərəfli görüşü keçirilib.
Xanım naziri salamlayan Adil Kərimli ölkəmizdə keçirilən bu mötəbər tədbirdə iştirak etdiyinə görə həmkarına təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan və Rusiya arasında mədəni əlaqələrin səviyyəsini yüksək qiymətləndirən nazir xüsusilə son illərdə bu sahədə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, iki ölkənin bədii kollektivlərinin qarşılıqlı qastrol səfərlərinin təşkili, incəsənət təhsili sahəsində təcrübə mübadiləsi, sərgi, müsabiqə və festivallarda mütəmadi iştirak əlaqələrimizin dolğun mənzərəsini yaradır.
Rusiyanın mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova Azərbaycanın COP29 kimi mötəbər bir tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyib, bu münasibətlə Bakıda olmasından məmnunluğunu dilə gətirib. Qonaq nazir də iki ölkənin mədəni əlaqələrinin perspektivlərini yüksək dəyərləndirib.
Adil Kərimli COP29-un mədəniyyət və ətraf mühit məsələləri ilə bağlı gündəmi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşü keçiriləcək. Görüşün məqsədi incəsənət və mədəni irsin iqlim fəaliyyəti gündəliyinə daxil edilməsi üçün beynəlxalq konsensusa nail olunmasıdır.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC) çərçivəsində Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizin irəli sürdüyü “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsünə həsr olunan sessiya və bu təşəbbüsün təqdimatı da keçiriləcək.

12 ноября министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли провёл двустороннюю встречу с министром культуры России Ольгой Любимовой, находящейся с визитом в нашей стране в связи с COP29. Поприветствовав гостью, А. Каримли поблагодарил коллегу за участие в престижном мероприятии, проводимом в нашей стране.
Высоко оценив уровень культурных связей между Азербайджаном и Россией, министр довел до внимания укрепление сотрудничества в этой сфере, особенно в последние годы. Было отмечено, что организация взаимных гастролей творческих коллективов двух стран, обмен опытом в сфере художественного образования, регулярное участие в выставках, конкурсах и фестивалях создают полную картину наших отношений.
Министр культуры России Ольга Любимова отметила, что Азербайджан принимает на высоком уровне такое престижное мероприятие, как COP29, и выразила удовлетворение тем, что она находится в Баку по этому поводу. Гостья также высоко оценила перспективы культурных связей двух стран.
Адиль Каримли проинформировал о повестке COP29 в связи с вопросами культуры и окружающей среды. Он отметил, что в рамках мероприятия состоится 2-я встреча министров культуры высокого уровня по климатической деятельности, основанной на культуре. Цель встречи – достичь международного консенсуса по включению искусства и культурного наследия в программу действий по борьбе с изменением климата.
Сессия, посвящённая инициативе «Культура для климата» (C4C), выдвинутой нашей страной, и презентация этой инициативы пройдут при организации Группы друзей по климатическим действиям, основанным на культуре, и Министерства культуры Республики Азербайджан в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата (РКИК ООН - UNFCCC).