Noyabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin COP29-la bağlı ölkəmizdə səfərdə olan Rusiyanın mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova ilə ikitərəfli görüşü keçirilib.
Xanım naziri salamlayan Adil Kərimli ölkəmizdə keçirilən bu mötəbər tədbirdə iştirak etdiyinə görə həmkarına təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan və Rusiya arasında mədəni əlaqələrin səviyyəsini yüksək qiymətləndirən nazir xüsusilə son illərdə bu sahədə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, iki ölkənin bədii kollektivlərinin qarşılıqlı qastrol səfərlərinin təşkili, incəsənət təhsili sahəsində təcrübə mübadiləsi, sərgi, müsabiqə və festivallarda mütəmadi iştirak əlaqələrimizin dolğun mənzərəsini yaradır.
Rusiyanın mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova Azərbaycanın COP29 kimi mötəbər bir tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyib, bu münasibətlə Bakıda olmasından məmnunluğunu dilə gətirib. Qonaq nazir də iki ölkənin mədəni əlaqələrinin perspektivlərini yüksək dəyərləndirib.
Adil Kərimli COP29-un mədəniyyət və ətraf mühit məsələləri ilə bağlı gündəmi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşü keçiriləcək. Görüşün məqsədi incəsənət və mədəni irsin iqlim fəaliyyəti gündəliyinə daxil edilməsi üçün beynəlxalq konsensusa nail olunmasıdır.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC) çərçivəsində Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizin irəli sürdüyü “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsünə həsr olunan sessiya və bu təşəbbüsün təqdimatı da keçiriləcək.

On November 12, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli had a bilateral meeting with Minister of Culture of Russia Olga Lyubimova, who is visiting our country in connection with COP29.
Adil Karimli welcomed the minister and thanked her for taking part in this prestigious event in our country.
The minister expressed appreciation for the cultural relations between Azerbaijan and Russia and pointed out the recent strengthening of collaboration in this field. He noted that mutual artistic tours, exchange of experience in art education, and regular participation in exhibitions, competitions, and festivals provide a full picture of our relations.
The Minister of Culture of Russia, Olga Lyubimova, noted that Azerbaijan hosted the prestigious COP29 event at a high level and expressed her pleasure to be in Baku for this occasion. She also spoke highly of the future prospects for cultural relations between the two countries.
Adil Karimli provided information on the COP29 agenda related to cultural and environmental issues. He mentioned that the second High-Level Meeting of Ministers of Culture on Culture-Based Climate Action would take place as part of the event. The meeting aims to build international consensus on integrating arts and cultural heritage into the climate change agenda.
A session focusing on the Culture for Climate (C4C) initiative proposed by our country and the presentation of this initiative will be held under the organization of the Group of Friends of Culture-Based Climate Action and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan within the framework of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).