Azərbaycanın təbii və mədəni irsinə həsr olunan bu layihə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Cop 29 tədbirləri çərçivəsində hazırlanmışdır.  Məqsəd təbiətlə mədəniyyətin qarşılıqlı əlaqəsini işıqlandırmaq, illər, qərinələr, əsrlər keçdikcə təbiətlə mədəniyyətin müxtəlif sahələrinin bir-birinə bağlı şəkildə inkişafını göstərməkdir.
Görüntüləri müşayət edən musiqidə təbiət səsləri - suyun şırıltısı, quşların civiltisi, balabanının zümzüməsi insan avazı ilə təqdim olunur;  yağışın həzin sədası, ildırımın  vahiməli, gürultulu səsləri Qobustan daşlarının və nağara  ritmləriylə əvəz olunur;  küləyin vıyıltısı tarda muğam fraqmentləriylə müşayət olunur. Təbiətin dörd ünsürü - su, od, hava, torpaq görüntü ilə musiqinin vəhdətində verilir.
Çəkilişlər Azərbaycanın müxtəlif rayonlarında - Qubada, Qusarda, Gədəbəydə, Şamaxıda, İsmayıllıda, Lənkəranda, Naxçıvanda, Şuşada, Cəbrayılda, Ağdamda olan tarixi, memarlıq, mədəniyyət abidələrində, əsrarəngiz və bənzərsiz  təbiətdə aparılıb.
Bu videoçarxda təbiət sirləri ilə zəngin olan Atəşgah, Yanardağ, İçərişəhər, Qobustan, Basqal, Lahıc və digər qoruqlar təqdim olunub. Eyni zamanda,  Azərbaycan florasının və faunasının yaşını, müxtəlifliyini özündə yaşadıb, bu günümüzə qədər gətirən qədim sənətkarlıq  nümunələrində -daş kitabələrdə, xalçalarda, rəsmlərdə təbiətlə mədəniyyətin bir-birinə sıx bağlı olduğunu  görmək olar.
Azərbaycanın təbii və mədəni irsinin bağlılığına həsr olunan bu layihədə məqsəd  “Mədəniyyət həm də təbiət üçündür”, “Mədəniyyət həm də iqlimə xidmət edir” fikrini çatdırmaq olub.

Этот проект, посвященный природному и культурному наследию Азербайджана, был подготовлен Министерством культуры в рамках мероприятий COP29. Цель – пролить свет на взаимодействие природы и культуры, показать взаимосвязанное развитие различных областей природы и культуры на протяжении лет, поколений и столетий.
В музыке, сопровождающей видео ряд, звуки природы – шум воды, щебетание птиц, жужжание шмеля – представлены человеческим голосом;  печальный шум дождя, страшные, раскатистые звуки грома сменяются ритмами Гобустанских камней и барабанов; вой ветра сопровождается фрагментами мугама исполненного на таре. Четыре стихии природы – вода, огонь, воздух, земля – представлены в единстве образа и музыки.
Съёмки проводились в разных регионах Азербайджана – на исторических, архитектурных, культурных памятниках, на загадочной и уникальной природе Губы, Гусара, Гядабея, Шемахи, Исмаиллы, Ленкорани, Нахчывана, Шуши, Джебраила, Агдама.
В этом видео представлены Атешгях, Янардаг, Ичеришехер, Гобустан, Басгал, Лагич и другие заповедники. В то же время, тесную связь природы и культуры можно увидеть в образцах древнего мастерства сохранивших и донёсших до наших дней древность и разнообразие флоры и фауны Азербайджана – на каменных надписях, узорах ковров, рисунках.
Целью этого проекта, посвященного связанности природного и культурного наследия Азербайджана, является донесение мысли о том, что «Культура существует для прирооды», «Культура также служит климату».