Noyabrın 4-də tanınmış dirijor, Xalq artisti, Ü.Hacıbəylli adına Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Yalçın Adıgözəlovun 65 yaşı tamam olub. Bu münasibətlə Mədəniyyət Nazirliyində sənətkarla görüş keçirilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli yubileyi münasibətilə musiqi xadimini nazirliyin kollektivi və mədəniyyət ictimaiyyəti adından təbrik edib, ona xoş arzularını çatdırıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən ölkəmizdə mədəniyyətin digər sahələri kimi, musiqi sahəsinin də inkişafına davamlı diqqət və qayğı göstərilir. Musiqimizin inkişafında xidmətləri olan insanların əməyi yüksək qiymətləndirilir. Yalçın Adıgözəlov da bu sahədəki fəaliyyətinə görə “Xalq artisti” fəxri adına layiq görülüb, “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Qeyd olunub ki, Yalçın Adıgözəlov klassik repertuara malik çoxsaylı Bakı premyeralarının təşkilini və Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin dünyada aktiv təbliğatını həyata keçirərək, ölkəmizdə və xaricdə simfonik orkestrlərlə geniş konsert fəaliyyəti göstərib.
Görüşdə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə yubilyara nazirliyin Fəxri diplomu təqdim edilib.
Yalçın Adıgözəlov yaradıcılığına verilən qiymətə və təbrikə görə təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı musiqi sahəsinin inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, professor Yalçın Adıgözəlov 30 ilə yaxındır ki, Bakı Musiqi Akademiyasında pedaqoji fəaliyyətlə də məşğuldur. Onun tələbələri hazırda respublikanın aparıcı dirijorlarıdır. Xalq artisti 2023-cü ildən Heydər Əliyev Sarayının nəzdində fəaliyyət göstərən Niyazi adına Dövlət Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri-baş dirijorudur.

4 ноября известному дирижеру, народному артисту, профессору Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибейлли Ялчыну Адигозелову исполнилось 65 лет. По этому поводу в Министерстве культуры состоялась встреча с артистом.
Министр культуры Адиль Каримли от имени коллектива министерства и культурной общественности поздравил музыканта с юбилеем и передал ему добрые пожелания.
Было отмечено, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Первый вице-президент, руководитель Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева уделяют постоянное внимание и заботу развитию музыкальной сферы как и другим областям культуры в нашей стране. Высоко оценивается труд людей, внёсших свой вклад в развитие нашей музыки. За работу в этой области Ялчын Адыгезалов удостоен почётного звания «Народный артист» и награждён орденом «Шохрат» («Слава»).
Было отмечено, что Ялчын Адыгозалов организуя многочисленные бакинские премьеры классического репертуара и активно популяризируя произведения Азербайджанских композиторов в мире, давал большие концерты с симфоническими оркестрами в нашей стране и за рубежом.
На встрече юбиляру была вручена Почётная грамота министерства за заслуги в развитии Азербайджанской культуры.
Ялчин Адыгезалов выразил благодарность за поздравления и высокую оценку, оказанную его работе.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах развития музыкальной сферы.
Следует отметить, что профессор Ялчын Адыгозелов занимается преподавательской деятельностью в Бакинской музыкальной академии уже почти 30 лет. Его ученики в настоящее время являются ведущими дирижёрами республики. С 2023 года народный артист является художественным руководителем-главным дирижёром Государственного симфонического оркестра имени Ниязи, действующего при Дворце Гейдара Алиева.