İstanbul sərgisinə qatılan Azərbaycan nümayəndə heyəti Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib
41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyəti noyabrın 3-də şəhərin Sarıyer rayonunda yerləşən Heydər Əliyev parkında xalqımızın Ümummilli lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçinin abidəsi ziyarət olunub.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Günay Əfəndiyeva, Xalq yazıçısı Elçin, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Aparat rəhbəri Fəxri Hacıyev, Ankaradakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, yazarlarımız və naşirlərimiz iştirak ediblər.
Ulu öndərin abidəsi önünə tər çiçəklər düzülüb, əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.
Qeyd edək ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin İstanbulun Sarıyer rayonundakı abidəsi 2006-cı ildə ucaldılıb. Həmin ilin 12 iyul tarixində Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə  abidənin açılışı keçirilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan "Uşaqlıq şənlikdir" şüarı ilə 2-10 tarixlərində keçirilən İstanbul sərgisinin "fəxri qonaq ölkə"sidir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə sərgi məkanında ölkəmizin böyük stendi qurulub.

3 ноября Азербайджанская делегация, участвующая в 41-й Стамбульской международной книжной ярмарке, посетила памятник Общенациональному лидеру нашего народа, основателю современного Азербайджанского государства, гениальному политику Гейдару Алиеву, возведённый в парке Гейдара Алиева в Сарыерском районе Стамбула.
В церемонии приняли участие заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров, заместитель председателя комитета по культуре Милли Меджлиса Гюнай Эфендиева, Народный писатель Эльчин, руководитель аппарата Фонда тюркской культуры и наследия Фахри Гаджиев, сотрудники Центра культуры Азербайджана в Анкаре, наши писатели и издатели.
К памятнику Великого лидера были возложены цветы, с почтением почтили его светлую память.
Отметим, что памятник Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в районе Сарыер Стамбула был установлен в 2006 году. 12 июля того же года памятник был открыт при участии Президента Ильхама Алиева.
Отметим, что Азербайджан является «страной - почётным гостем» Стамбульской ярмарки, проходящей 2-10 числа под лозунгом «Детство – это праздник».
При организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики в выставочном пространстве был установлен крупный стенд нашей страны.