Xəbər verdiyimiz kimi, noyabrın 2-də 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı keçirilib. Azərbaycan "Uşaqlıq şənlikdir" şüarı ilə keçirilən sərginin "fəxri qonaq ölkə"sidir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə sərgi məkanında ölkəmizin böyük stendi qurulub.
Sərgidə Azərbaycanın tanınmış yazıçılarından ibarət geniş nümayəndə heyəti iştirak edir.
Sərgi məkanında və Azərbaycan stendində imza mərasimləri, ədəbi müzakirələr, müxrəlif ölkələrdən naşirlərin işgüzar görüşləri təşkil olunur.
Azərbaycan yazıçılarının iştirakı ilə keçirilən ilk panel “Sosial media çağında yazmaq” mövzusuna həsr olunub.
Esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmovun moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə yazarlar Sahilə Yaya, Ulucay Akif və Rəvan Cavid iştirak ediblər.
Qeyd olunub ki, çağdaş dünyada texnoloji yeniliklər insanın fəaliyyət və davranışlarına sanki bir sürət və tələsgənlik gətirib. Buna görə də yazıçıların maraqlı mövzular seçməsi və diqqətçəkən üslub nümayiş etdirməsi zəruridir.
Yazarlar oxucuları maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Səsləndirilən təkliflərlə bağlı müzakirə aparılıb.
Həmin gün Azərbaycan stendində yazıçılar Günel Şamilqızının "Div olanda nə olar" (povest və hekayələr) və Cavid Zeynallının "Coğrafiya müəlliminin pencəyi” (hekayələr) kitablarının imza mərasimi keçirilib.
Şair, tədqiqatçı, esseist Fərid Hüseyn hər iki yazar və kitabları haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, hər iki nəşr
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2016-cı ildən həyata keçirilən “Azərbaycan kitabının dünyaya tanıdılması” (AKDT) layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan ədəbiyyatı gənclik seriyası” üzrə 2020-ci ildə Türkiyədə "Zengin yayıncılık" nəşriyyatında 5000 tirajla çap olunub. Kitabları tanınmış şair-tərcüməçi Yurtseven Şen türkcəyə uyğunlaşdırıb.
Sonra müəlliflər kitabları oxucular üçün imzalayıblar.
Həmin gün daha bir panel müzakirəsi uşaq ədəbiyyatına həsr edilib.
Yazıçı Sahilə Yayanın aparıcılığı ilə reallaşan panelin qonaqları tanınmış uşaq yazarları Solmaz Amanova və Sevinc Nuruqızı olub.
Yazarlar uşaq ədəbiyyatının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu qəbildən əsərlərin uşaqların estetik zövqünün, dünyagörüşünün zənginləşməsində müstəsna rol oynadığını bildiriblər.
Qeyd olunub ki, uşaqlar nə qədər bədii ədəbiyyata maraq göstərsələr, zərərli vərdişlərdən və informasiyalardan uzaq olarlar.

Напомним, что 2-го ноября состоялось открытие 41-й Стамбульской международной книжной ярмарки. Азербайджан является «страной почётным гостем» выставки, проходящей под лозунгом «Детство – это праздник».
При организации Министерства культуры Азербайджанской Республики на выставочном пространстве был установлен большой стенд нашей страны.
В выставке участвует большая делегация известных писателей Азербайджана.
На выставочном пространстве и на Азербайджанском стенде организуются церемонии подписания, литературные дискуссии, деловые встречи издателей разных стран.
Первая панель с участием Азербайджанских писателей была посвящена теме «Писательское искусство в эпоху социальных сетей».
В дискуссии, которую модерировал публицист и литературный критик Кисмет Рустамов, приняли участие писатели Сахила Йайа, Улуджай Акиф и Раван Джавид.
Было отмечено, что технологические инновации в современном мире привнесли ускорение и торопливость в деятельность и поведение человека. Поэтому писателям необходимо выбирать интересные темы и демонстрировать яркий стиль.
Авторы ответили на вопросы, интересующие читателей. Состоялось обсуждение озвученных предложений.
В тот же день на Азербайджанском стенде состоялась церемония подписания книг писательницы Гюнель Шамильгызы «Что бывает, когда ты великан» (повести и рассказы) и Джавида Зейналлы «Пиджак учителя географии» (рассказы).
Поэт, исследователь, эссеист Фарид Гусейн дал информацию как об авторах, так и об их книгах.
Сообщалось, что обе книги были изданы пятитысячным тиражом в Турции в 2020 году издательством «Zengin yayncılık» в рамках проекта «Знакомство мира с книгой Азербайджана» (ЗМКА), инициированного Министерством культуры Азербайджанской Республики в 2016 году под эгидой «Молодёжная серия Азербайджанской литературы». Книги были адаптированы на турецкий язык известным поэтом-переводчиком Юрдсевеном Шеном.
Зате авторы подписывали книги для читателей.
В тот же день ещё одна панельная дискуссия была посвящена детской литературе.
Гостями дискуссии, которую вела писательница Сахила Йайа, стали известные детские писательницы Солмаз Аманова и Севиндж Нуругызы.
Авторы подчеркнули значение детской литературы и отметили, что произведения этого жанра играют исключительную роль в обогащении эстетического вкуса и мировоззрения детей.
Было отмечено, что чем больше дети проявляют интерес к художественной литературе, тем в большей степени они будут держаться подальше от вредных привычек и информации.