Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən 31 oktyabr – Dünya Şəhərlər Günü münasibətilə Heydər Əliyev Mərkəzində UNESCO-nun Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinə dair dəyirmi masa təşkil edilib.
Tədbirdə mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov, nazirliyin struktur bölmələrinin rəhbərləri və əməkdaşları, regional mədəniyyət idarələrinin, eləcə də Şəki, Bakı, Lənkəran şəhər icra hakimiyyətləri, Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi nümayəndəliyi və UNESCO üzrə Milli Komissiyanın təmsilçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə UNESCO-nun Yaradıcı Sənayelər Şəbəkəsinin tarixi, əhəmiyyəti və məqsədləri haqqında qısa məlumat verilib, şəhərlərin sosial-iqtisadi inkişafına olan təsiri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsində yer alan Şəki, Bakı və Lənkəran şəhərləri ilə bağlı təqdimatlar olub, Şəbəkəyə üzvlük dövründə görülən işlərdən danışılıb. Qeyd olunub ki, şəhərlərimiz bu çərçivədə bir sıra layihələr həyata keçirib, yerli və beynəlxalq səviyyədə yaradıcılığı təşviq edən tədbirlər təşkil edib.
Şəbəkədə şəhərlərimizin daha aktiv fəaliyyətinin təşkili məqsədilə koordinasiya mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilən alt-şəbəkə görüşlərində, eyni zamanda 2025-ci ildə Meksikanın Keretaro şəhərində baş tutacaq Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinin illik konfransında iştirak və Şəbəkəyə üzv olan digər şəhərlərlə əməkdaşlığa dair təkliflər səslənib.
Bildirilib ki, Azərbaycanın digər şəhərlərinin də Şəbəkəyə daxil edilməsi üçün müvafiq namizədliklərin UNESCO Katibliyinə təqdim olunması istiqamətində işlər aparılır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın Şəki şəhəri “sənət və sənətkarlıq” tematikası üzrə 2017-ci ildən, Bakı şəhəri “dizayn” tematikası üzrə 2019-cu ildən, Lənkəran şəhəri isə “qastronomiya” tematikası üzrə 2021-ci ildən UNESCO-nun Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinin üzvüdür.

По случаю 31 октября - Всемирного Дня Городов Министерство культуры организовало в Центре Гейдара Алиева круглый стол, посвященный Сети Творческих Городов ЮНЕСКО.
В мероприятии приняли участие советник министра культуры Джахангир Салимханов, руководители и сотрудники структурных подразделений министерства, представители региональных управлений культуры, а также органов исполнительной власти городов Шеки, Баку, Лянкяран, Постоянного представительства Азербайджанской Республики при ЮНЕСКО и Национальной Комиссии по Делам ЮНЕСКО.
Сначала была дана краткая информация об истории, значении и целях Сети Творческих Индустрий ЮНЕСКО, состоялся обмен мнениями относительно ее влияния на социально-экономическое развитие городов.
Затем прошли презентации о городах Шеки, Баку и Ленкорань, входящих в Сеть Творчееских Городов. Обсуждалась работа, проделанная за период членства в Сети. Было отмечено, что в наших городах реализован ряд проектов в рамках этой сети и организованы мероприятия, способствующие творчеству на местном и международном уровне.
В целях организации более активной деятельности наших городов в Сети были внесены предложения по совершенствованию механизмов координации, участию во встречах подсети, проводимых в разных странах мира, а также по участию в ежегодной конференции Сети Творческих Городов, которая пройдет в Керетаро (Мексика) в 2025 году, и сотрудничеству с другими городами-членами Сети.
Сообщалось, что ведется работа по представлению соответствующих номинаций в Секретариат ЮНЕСКО для включения в Сеть других городов Азербайджана.
Напомним, что членами Сети Творческих Городов ЮНЕСКО являются города Азербайджана Шеки с 2017 года по теме «Искусство и ремесло», Баку с 2019 года по теме «Дизайн» и Ленкорань с 2021 года по теме «Гастрономия».