Oktyabrın 31-də Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “e-Culture” rəqəmsal idarəetmə modeli çərçivəsində görülmüş işlərlə bağlı təqdimat keçirilib.
Nazirliyin Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimovanın moderatorluğu ilə gerçəkləşən təqdimatda mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova çıxış edərək bildirib ki, qarşıdakı onillikdə qlobal çağırışlar, demək olar ki, bütün sektorlarda, o cümlədən mədəniyyət sektorunda məhz sürətli rəqəmsallaşma meyilləri ilə səciyyələnəcək. Hazırda ənənəvi mədəniyyət formatı getdikcə sıradan çıxır, yeni nəsil insanlar mədəniyyəti rəqəmsal prizmadan qəbul edir. Ölkəmizin sosial-iqtisadi sisteminin prioritetinə çevrilmiş rəqəmsallaşma həyatın bütün sahələrinə, o cümlədən insanların gündəlik fəaliyyətinə sürətlə nüfuz edir. Bütün bu reallıqlar nəzərə alınaraq “Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası” təsdiq edilib və strategiyanın icrası ilə bağlı işlərə başlanılıb.
Qeyd olunub ki, qarşıdakı üç ildə mədəniyyət sahəsinin rəqəmsallaşdırılması və proseslərin optimallaşdırılması, data əsaslı rəqəmsal idarəetmə modelinin və vahid inzibatlaşma siyasətinin tətbiqi, informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin yenidən layihələndirilməsi və elektronlaşdırılması, inteqrasiya imkanlarının genişləndirilməsi, daxili idarəetmə proseslərinin avtomatlaşdırılması – ümumilikdə 10 prioritet istiqamət üzrə    100-dən çox tədbirin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə rəqəmsal idarəetmə prosesini təşkil etmək üçün İşçi qrupu yaradılıb, “e-Culture’’ strategiyasının tədbirlər planı təsdiq edilib. Bütün klasterlər üzrə mövcud vəziyyət təhlil olunub və ehtiyaclar müəyyənləşdirilib. Strategiyanın əhatə etdiyi dövr ərzində elektron xidmətlərin “tam elektron xidmət" şəklində təqdim edilməsi 80%, digər istiqamətlər isə tam şəkildə həll olunub. Eyni zamanda qarşıdakı dövr ərzində Dövlət Xidmətləri Reyestrində Mədəniyyət Nazirliyinin ən azı 20 tam elektron xidmətinin yerləşdirilməsi, nazirlikdə vahid “Elektron Kabinet” (www.my.culture.az) sisteminin tətbiqi və bütün aidiyyəti resursların bu vahid “Elektron Kabinet”ə inteqrasiyası nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinə dair məlumatların rəqəmsallaşdırılması, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə dair müasir texnologiyaların tətbiqi ilə ən azı 10 promo resursun hazırlanması prioritet istiqamətlər sırasındadır.
Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov “e-Culture” strategiyası ilə bağlı nazirliyin bir çox qurumlarla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Deyib ki, mədəniyyət sahəsində çalışan insanların rəqəmsallaşma və müasir texnoloji yeniliklərdən məlumatlı olması vacibdir. Strategiya hazırlanarkən İT parkın və şəbəkə təhlükəsizliyinin auditi aparılıb. Şəbəkə və kibertəhlükəsizlik arxitekturası işlənilib. Müxtəlif klasterlər və modullar üzrə ümumilikdə 10 təlim keçirilib, rəqəmsal analitik təhlillərin aparılması təmin edilib. Hər bir müəssisə üzrə daxili xəritə hazırlanıb.
Rəşad Əzizov çıxışı zamanı həmçinin kalsterlər, modullar, “e-Culture” matrisi, “e-Culture” arxitekturası, nazirliyin informasiya resursları, eləcə də ötən il təşkil edilən Uşaq İncəsənət Festivalının rəqəmsal analitik təhlilini barədə məlumatı diqqətə çatdırıb. Vahid Mədəniyyət Reyestri yaradılacaq, Milli Mədəniyyət Əmlakı Reyestrində nazirliyin ölkə üzrə mədəniyyət obyektləri və müəssisələrinin reyestrinin yenidən işlənməsi, vahid şəxsi kabinet sistemi vasitəsilə bir pəncərə prinsipi əsasında mədəniyyəti rəqəmsal prizmadan tanımaq və s. məsələlər haqqında söz açılıb. Qeyd olunub ki, nazirliyin sistemində fəaliyyət göstərən bədii təhsil ocaqlarına təhsilalan və təhsilverənlərin elektron qəbulu uğurla reallaşdırılır.
Mədəniyyət Nazirliyi Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimova çıxışında müasir mədəni mühitdə məzmunun yaradılmasının vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, bu gün milli və insani dəyərlərə cavab verən məzmun qıtlığı var. Nazirliyin rəsmi saytı (“culture.gov.az”) barədə məlumat verən şöbə müdiri gələcəkdə bu resursların “e-Culture” rəqəmsal idarəetmə modelində tətbiq ediləcəyini deyib.

31 октября в Центре Гейдара Алиева прошла презентация о работе, проделанной Министерством культуры в рамках модели цифрового управления «e-Culture». В презентации, которую модерировала заведующая Отделом медиа и коммуникаций министерства Айнур Каримова, выступила заместитель министра культуры Саадат Юсифова, которая отметила, что глобальные вызовы в ближайшее десятилетие будут характеризоваться стремительными тенденциями к цифровизации практически во всех отраслях, в том числе в сфере культуры. В настоящее время традиционный формат культуры постепенно исчезает, новое поколение людей воспринимает культуру сквозь цифровуюю призму. Цифровизация, ставшая приоритетом социально-экономической системы нашей страны, стремительно проникает во все сферы жизни, включая повседневную деятельность людей. С учетом всех этих реалий была утверждена «Стратегия цифрового развития «e-Culture» Министерства культуры» и начата работа по реализации этой стратегии.
Отмечалось, что в ближайшие три года произойдет цифровизация культурной сферы и оптимизация процессов, внедрение модели цифрового управления и политики единого администрирования, совершенствование информационных систем и ресурсов, перепланирование и электронизация услуг, расширение интеграционных возможностей, автоматизация внутренних управленческих процессов - всего планируется реализовать более 100 мероприятий по 10 приоритетным направлениям. Для этого была создана рабочая группа по организации процесса цифрового управления и утвержден план действий стратегии «e-Culture». Проанализировано текущее положение всех кластеров и выявлены потребности. За период, охватываемый стратегией, оказание электронных услуг в форме «полного электронного сервиса» составило 80%, а по остальным направлениям было полностью решено в электронном виде. При этом в предстоящий период планируется разместить в Реестре государственных услуг, не менее 20 полноценных электронных услуг Министерства культуры, внедрить в министерстве единую систему «Электронный кабинет» (www.my.culture.az) и интегрировать все соответствующие ресурсы в этот единый «Электронный кабинет». Помимо этого, в число приоритетных направлений входят оцифровка данных о недвижимых памятниках истории и культуры, подготовка не менее 10 рекламных ресурсов с применением современных технологий для популяризации Азербайджанской культуры.
Рашад Азизов, заведующий Отделом творческих индустрий и цифрового развития Министерства культуры, отметил, что министерство сотрудничает со многими учреждениями по стратегии «e-Culture». Он заявил, что людям, работающим в сфере культуры, важно быть в курсе цифровизации и современных технологических инноваций. При разработке стратегии был проведен аудит ИТ-парка и сетевой безопасности. Разработана архитектура сети и кибербезопасности. Всего проведено 10 обучающих курсов по различным кластерам и модулям, обеспечено проведение цифровых аналитических анализов. Для каждого учреждения подготовлена внутренняя карта.
В ходе своего выступления Рашад Азизов также осветил информацию о кластерах, модулях, матрице «e-Culture», архитектуре «e-Culture», информационных ресурсах министерства, а также цифровом аналитическом анализе Фестиваля детского творчества, организованного в прошлом году. Было доведено до внимания, что в настоящее время Министерство культуры работает над совершенствованием реестра объектов и предприятий культуры по всей стране. Отмечалось, что успешно реализуется электронный прием студентов и преподавателей в художественные учебные заведения, действующие в системе министерства.
В своем выступлении заведующая Отделом медиа и коммуникаций Министерства культуры Айнур Керимова отметила важность создания контента в современной культурной среде. Она заявила, что сегодня существует дефицит контента, отвечающего национальным и общечеловеческим ценностям. Информируя об официальном сайте министерства («culture.gov.az»), заведующая отделом ведомства сообщила, что в будущем эти ресурсы будут применяться в модели цифрового управления «e-Culture».