Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, "Mədəniyyət Könüllüləri" İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə sonuncu kurs bakalavr tələbələr, magistrlar və yeni məzunlar üçün 3 aylıq təcrübə proqramı elan edir. Proqram, istedadlı gənclərə beynəlxalq əlaqələr və mədəniyyət sahəsində professional iş təcrübəsi, dərin bilik və bacarıqlar əldə etmək imkanı yaradacaq. Bununla yanaşı, təcrübə proqramında iştirak edən gənclər, sahə üzrə mütəxəssislərlə birgə dinamik komandada çalışacaq və mədəniyyət sahəsində hökumətlərarası beynəlxalq təşkilatlarla fəaliyyətlərin təşkilində yaxından iştirak edəcəkdir.
Proqramın məqsədi:
• Gənclərin beynəlxalq münasibətlər və mədəniyyət sahəsində bilik və bacarıqlarını artırmaq
• Mədəniyyət sahəsində peşəkar inkişaf və karyera imkanlarını genişləndirmək
• Beynəlxalq layihələrin təşkilində gənclərin töhfəsini təşviq etmək
• Sahə üzrə kadr potensialını inkişaf etdirmək
Tələblər:
• Beynəlxalq münasibətlər, beynəlxalq hüquq, siyasi elmlər, idarəçilik və ya əlaqəli sahələr üzrə təhsil
• Əla səviyyədə ingilis və azərbaycan dil biliyi (Qeyd: Əlavə dil bilikləri üstünlükdür)
• Yüksək kommunikasiya və analitik düşünmə bacarığı
• Komandada işləmək bacarığı və təşəbbüskarlıq
• Ofis proqramlarında işləmə bacarıqları
• Ümumi dünyagörüşü və məlumatlılıq
• Operativlik, məsuliyyət və yüksək intizam
• Həftədə 5 dəfə olmaqla tam/yarım iş günü çərçivəsində 3 ay müddətində AR Mədəniyyət Nazirliyində fiziki olaraq fəaliyyət göstərmək
Vəzifələr:
• Beynəlxalq layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsinə dəstək
• Tədqiqat və analitik işlərin icrası, konseptlərin və təqdimatların hazırlanması
• Xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlıq və koordinasiya işlərinin aparılmasına dəstək
• Tələb olunacaq digər texniki işlərin icra olunması
Gələcəyini bizimlə quraraq mədəniyyət sahəsinin inkişafına və Azərbaycanın mədəniyyət diplomatiyasına töhfə vermək istəyən gənclər, aşağıdakı qeydiyyat formasını doldurmaqla təcrübə proqramına qoşula bilər! Proqrama iştirakçıların seçimi test və müsahibələrdən ibarət bir neçə mərhələdə aparılacaq.

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, under the organization of the "Culture Volunteers" Public Union, announces a 3-month internship program for final-year bachelor students, master students, and recent graduates. This program aims to provide talented young individuals with professional work experience as well as deep knowledge and skills in international relations and culture. The internship program allows young participants to work within a dynamic team of experts and take an active role in organizing events with international intergovernmental cultural organizations.
Purpose of the Program:
• To increase the knowledge and skills of young individuals in international relations and culture.
• To improve professional growth and career prospects in the field of culture
• To promote the contribution of young people in the organization of international projects
• To develop human resources in the field
Requirements:
• Academic background in international relations, international law, political science, management, or related areas
• Fluency in both English and Azerbaijani (note: additional language skills are a plus)
• Strong communication and analytical thinking skills
• Ability to work in a team and be proactive
• Proficiency with office software
• A broad world view and erudition
• Promptness, responsibility, and strong discipline
• Commitment to physically work at the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan 5 days a week, either full or half time, for a period of 3 months.
Responsibilities:
• Assisting the preparation and implementation of international projects
• Performing research and analysis, developing concepts, and creating presentations
• Supporting collaboration and coordination with foreign partners
• Carrying out additional technical tasks as required
Young people interested in contributing to the development of Azerbaijan’s cultural sector and cultural diplomacy can join our internship program by filling out the registration form below. The selection process will be conducted in several stages, including tests and interviews.