Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, mütəfəkkir şair Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illik yubileyi münasibətilə “Qəlbimdəki şair” (Der poet in mir) adlı tədbir təşkil edib.
Prezident İlham Əliyevin "Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən, təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və Almaniyalı şərqşünas alim Dr. Mixael Raynhard Hess çıxış edərək Füzulinin yaradıcılığının Azərbaycan xalqının dünya mədəni xəzinəsinə dəyərli töhfəsi, "Leyli və Məcnun" əsərinin ölkə ədəbiyyatının incisi olmaqla yanaşı, bütün müsəlman dünyasının ədəbi mühitində mühüm yer tutması, Məhəmməd Füzulinin qələmə aldığı əsərlərin təkcə Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafına deyil, Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına mühüm təsir göstərdiyini vurğulayıblar.
Rəsmi çıxışlardan sonra Almaniyada yaşayan və fəaliyyət göstərən tanınmış musiqiçi Tural İsmayılovun rəhbəri olduğu “Anima Şirvani” ansamblı Azərbaycan muğamı və xalq mahnılarını klassik alman və ingilis barokko musiqisi ilə vəhdət şəklində təqdim edib, həmçinin görkəmli şairin şeirləri Naibə Tural və Aydın Həbibov tərəfindən səsləndirilib.
Tədbir çərçivəsində Füzulinin 530 illik yubileyi münasibətilə Almaniyada poçt markasının buraxıldığı qeyd olunub.

The Azerbaijan Cultural Center organized an event titled "The Poet in My Heart" (Der poet in mir) to celebrate the 530th anniversary of the birth of the distinguished figure in Azerbaijani literature, thinker, and poet Muhammad Fuzuli.
Speeches were delivered by Azerbaijan's Ambassador to Germany Nasimi Aghayev and German Orientalist Dr. Michael Raynhard Hess at the event, which was held upon the order of President Ilham Aliyev on the Occasion of the 530th Anniversary of the Birth of the Great Azerbaijani Poet Mahammad Fuzuli.  They emphasized that Fuzuli's creative work is a significant contribution to the global cultural heritage of the Azerbaijani people, pointing out that his work "Leyli and Majnun" is a gem in the country's literature. They also emphasized that his writings have a profound influence not only on the development of Azerbaijani literary and artistic thought but also on the literature of the Near and Middle East.
After the speeches, the ensemble "Anima Shirvani,"  led by the famous musician Tural Ismayilov, who lives in Germany, presented a blend of Azerbaijani mugham, folk songs, and classical German and English Baroque music. The poems of the famous poet were recited by Naibe Tural and Aydin Habibov.
During the event, it was mentioned that a postage stamp has been issued in Germany to commemorate the 530th anniversary of Fuzuli's birth.