Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, mütəfəkkir şair Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illik yubileyi münasibətilə “Qəlbimdəki şair” (Der poet in mir) adlı tədbir təşkil edib.
Prezident İlham Əliyevin "Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən, təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və Almaniyalı şərqşünas alim Dr. Mixael Raynhard Hess çıxış edərək Füzulinin yaradıcılığının Azərbaycan xalqının dünya mədəni xəzinəsinə dəyərli töhfəsi, "Leyli və Məcnun" əsərinin ölkə ədəbiyyatının incisi olmaqla yanaşı, bütün müsəlman dünyasının ədəbi mühitində mühüm yer tutması, Məhəmməd Füzulinin qələmə aldığı əsərlərin təkcə Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafına deyil, Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına mühüm təsir göstərdiyini vurğulayıblar.
Rəsmi çıxışlardan sonra Almaniyada yaşayan və fəaliyyət göstərən tanınmış musiqiçi Tural İsmayılovun rəhbəri olduğu “Anima Şirvani” ansamblı Azərbaycan muğamı və xalq mahnılarını klassik alman və ingilis barokko musiqisi ilə vəhdət şəklində təqdim edib, həmçinin görkəmli şairin şeirləri Naibə Tural və Aydın Həbibov tərəfindən səsləndirilib.
Tədbir çərçivəsində Füzulinin 530 illik yubileyi münasibətilə Almaniyada poçt markasının buraxıldığı qeyd olunub.

По случаю 530-летия со дня рождения выдающегося представителя Азербайджанской литературы, поэта-мыслителя Мухаммеда Физули Азербайджанский культурный центр организовал мероприятие под названием «Поэт в моем сердце» (Der poet in mir).
Выступая на мероприятии, организованном согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О праздновании 530-летия великого Азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» посол Азербайджана в Германии Насими Агаев и немецкий востоковед доктор Михаэль Рейнхард Гесс подчеркнули, что творчество Физули является ценным вкладом Азербайджанского народа в сокровищницу мировой культуры, что произведение «Лейли и Меджнун» является жемчужиной не только литературы страны, но и занимает важное место в литературной среде всего мусульманского мира, что произведения Мухаммеда Физули оказали важное влияние не только на развитие литературно-художественной мысли Азербайджана, но и на литературу стран Ближнего и Среднего Востока.
После официальных выступлений ансамбль «Анима Ширвани» под руководством Турала Исмаилова, известного музыканта, живущего и работающего в Германии, представил Азербайджанский мугам и народные песни в стиле их соединения с классической немецкой и английской музыкой барокко. Также Наибе Турал и Айдын Габибов прочитали стихи великого поэта.
В рамках мероприятия было отмечено, что в Германии выпущена почтовая марка по случаю 530-летия Физули.